Skocz do zawartości

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne


Pigula

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieracie się na zlot na Kudłaczach?
https://astropolis.pl/topic/72350-zlot-kudłacze-2020/?do=findComment&comment=910309
Ja będę 11-14.08.2021r

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję się pojawić, aczkolwiek końcówką zlotu, bo 7-15 sierpnia jestem w Roztokach ? 
 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na pewno ktoś gdzieś będzie jechał, póki co żadnych konkretów jeszcze nie znamy. Od dzisiaj jest zlot na Kudłaczach, jednym pasuje północ od Krk, innym południe. Jak coś wymyślimy pewnego to damy znać tutaj w temacie.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, crashtest_r napisał:

Czy planujecie może jakiś wyjazd na Perseidy?

Tak, TU masz namiar telefoniczny do Krzysztofa, skontaktuj się z nim i poobserwujemy spadające gwiazdy.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 5 godzin obserwacji Perseidów 12/13.08.2021r zaobserwowałem 139 meteorów, w tym 124 Perseidy:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=82681
W 2020r widziałem 158 Perseidów w tym samym czasie, czyli o 34 więcej:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912

 

ZHR w 2020 r. wynosił 78, a w obecnym był niższy i wyniósł 71:
https://www.imo.net/members/imo_live_shower/summary?shower=PER&year=2020
https://www.imo.net/members/imo_live_shower/summary?shower=PER&year=2021

Porównując piki aktywności z tych 2 lat widać, że maximum w 2020r było wieczorem 12.08 i malało do rana, a w 2021r rosło od wieczora 12.08 do rana 13.08.

  • Thanks 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezliśmy ciekawe 2 miejsca na obserwacje. Rejon Jabłonki, przed samą granica jest droga do wieży widokowej na Marysiną polane. Jadąc drogą polna w jej kierunku po ok 600m(przed szopami bedącymi po lewej stronie drogi) jest polana po prawej stronie z zarosnietą droga,  nia nalezy pojechac ok 300-400m . Niebo 21.56 . Południe odsłoniete ,boki czasem blokuja pojedyncze świerki. Miejsce jest ok 700m od granicy.

 

 

Inne miejsce to Okolice Lipnicy Wielkiej.Ogromna polana z drogą zwirową pośrodku .Widok dookoła bez drzew . Majac terenowke mozna wjechac na ląke pod las z dowolnej strony by ustawić się np z widokiem na konkretny kierunek. Niebo ok 21,45. Miejsce ok 1km od granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jedziemy z Orzechem do Glanowa. Koło 20:00 powinniśmy być na miejscu. Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszamy. Mapka dojazdu jest na pierwszej stronie tego wątku.

  • Like 1

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymonszozda wiem jak jest... Ja niestety w ostatniej chwili musiałem zrezygnować i nie dotarłem ?

Za to chłopaki mówią że było zajefajnie ale z lekka chłodnawo. Nic to, jak pogoda pozwoli to w tym tygodniu może ponowimy akcję. Damy znać co i jak.

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zjebur
na otarcie łez rozłożyłem 6" na balkonie- wczoraj i przedwczoraj.. Złapałem tranzyty Io i Europy , za każdym razem była też wcp. Co najwazniejsze seeing był całkiem dobry.

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

30 i 31 października byliśmy w Glanowie, obserwowaliśmy kilka eMek przez różne filtry, Marcin szalał z gwiazdami węglowymi - świetne czerwone i bordowe kropki wyróżniające się wśród najczęściej białych gwiazd. 4 kometom również nie odpuściliśmy. Każda inna, 29P to duży placek ze słabym DC, 67P średnia i skondensowana z warkoczem - najładniejsza, 2019L3 średnia z jeszcze większym DC - też fajna, a 4P to mały i słabo skondensowany placuszek.
Oto moje obserwacje:
https://cobs.si/analysis2?submit_type=2 ... 01%2023:59

  • Like 1
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie koledzy w razie czego uderzac gdyby pojawiła się zorza... Myślę o północy od Krakowa, zdaje się ze jest tam dosc czysto w kierunku północnym?

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szymonszozda napisał:

Gdzie koledzy w razie czego uderzac gdyby pojawiła się zorza... Myślę o północy od Krakowa, zdaje się ze jest tam dosc czysto w kierunku północnym?

 

Na pewno na północ, im dalej tym lepiej. Próbuj Trzonów może, choć nie wiem jak tam teraz łuny na północy, dawno nie byłem. Ostatnio w Glanowie byliśmy dwa razy, i pod względem zaświetlenia jest tam chyba coraz gorzej niestety, nie wiem czy przy tak jasnym horyzoncie tam się coś uda wypatrzyć. Ale próbować chyba warto ?

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie udało się dojechać. Nie spodziewalem się że na miejscu spotkam tak duza grupę ? Dzieki i do nastepnego!

  • Thanks 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy w dolince, tam mniej wiało, obserwowaliśmy DSy, Ceres koło Aldebarana, która zmieniła pozycję po kilku godzinach, z Marcinem F. obserwowaliśmy komety:
https://cobs.si/analysis2?submit_type=2&obs_type=3&col=observer_icq&id=KWI&start_date=2021/11/06 00:00&end_date=2021/11/08 23:59
Na 2 wróciłem do domu, trochę się przespałem i o 4:20 obserwowałem Leonarda, udało się, bo 20 min później chmury wlazły na całe niebo.

  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)