Skocz do zawartości
Pigula

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w 3 albo 4 osoby powalczymy u mnie na wiosce na południu. Wpadaj, masz bliżej niż do Glanowa ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 minut temu, Piotrek K. napisał:

Dzisiaj w 3 albo 4 osoby powalczymy u mnie na wiosce na południu. Wpadaj, masz bliżej niż do Glanowa ;)

Będę wyjeżdżać ok 19.30-20.00.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Dziś sobie załatwiłem wolne i mam wielką ochotę na obserwacje Perseidów na leżaku 11/12 i 12/13 :clap:
Mam nadzieję na towarzystwo kilku(nastu) krakusów :)

Edytowane przez M.K.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jutro uderzam na Glanów lub do Piotra na wieś.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja siedzę na wsi do końca tygodnia albo dłużej nawet, ale niestety muszę obserwy pogodzić z pracą w dzień, więc co najwyżej do 1, max 2 wytrwam na placu boju pewnie. Jak ktoś jest chętny to zapraszam, można siedzieć do woli. A póki co niebo się dziurawi i jest coraz lepiej. 12" gotowe do walki ;)15971692212531355922902.thumb.jpg.ede82d4ccf2a09e0e94a10e77674a582.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dokładnie, niebo się dziurawi, a prognoza pogody na TVN-ie zapowiada odejście chmur na południe. Ja wybieram się do Piotra, będę mało teleskopowy, leżaczek i zliczanie Perseidów, jak co roku o tej porze :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chyba też przybędę. Cel Perseidy no i planety.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciśniemy na wioskę :) A ja za namową Mateusza dzisiaj z APO. Planety na sępa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Planety na sępa.

Ja wczoraj również planety na sępa przez 12" Piotra, a później Perseidki :)

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Ciśniemy na wioskę :)

Dokładnie,dziś też się tam wybieram. Wczoraj SQM pokazał 20,98

21 godzin temu, Akomodacja Oka napisał:

11/12 ICM twierdzi że chmury będą ☹️

Na szczęście chmury i deszcz przyszły wcześniej, było pięknie :clap: a teraz robię podsumowanie obserwacji meteorów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
41 minut temu, Astrotuvoc napisał:

M.K. trzeba Cię zgarnąć?

Zaraz zadzwonię to ustalimy co i jak.
Moje wczorajsze obserwacje PER

Edytowane przez M.K.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super wypad wczoraj. Perseidami trochę posypało, kilka dobrze na minusie. Trochę szkoda średniego seeingu ale było super. SQML w najciemniejszej chwili pokazał 21,07 (średnia 20,95).

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Świetnie spędzony czas w doborowym towarzystwie! Dobrze, że wracałem z @M.K. bo mocno zamulony byłem po kilku nocach obserwacyjnych z rzędu. Dzięki wielkie.

Poniżej efekty mojej sesji - pierwsze światło w wodorze h-alfa. 40 x 300 sek z TS APO 65Q, Canon 1100D mod. + filtr Astronomik 12 nm h-alpha. Oczywiście to tylko surówka, pewnie co najmniej drugie tyle będzie konieczne do złapania dla samego wodoru.

Elephant_trunk_ABE_L2.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Świetnie spędzony czas w doborowym towarzystwie! Dobrze, że wracałem z @M.K. bo mocno zamulony byłem po kilku nocach obserwacyjnych z rzędu. Dzięki wielkie.

Również wszystkim dziękuję, zwłaszcza @Astrotuvoc za transport i @Piotrek K. za miejscówkę i lustro 12", przez które dane mi było zerknąć na planety.
Było nas 9 osób, więc prawie astro zlot się zrobił. Ja jak zwykle w maximum Perseidów twardo zliczałem wszelakie "gwiazdki spadające" i cieszę się, że i astro brać krakowska również gapiła się przez większość czasu w niebo gołym okiem :clap::notworthy:

12/13.08.08.2020r popełniłem 5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912
Zaobserwowałem 158 PER, 6 KCG, 8 SDA i 6 SPO
Kolejne godziny prezentowały się następująco:
od 21:45 - 23 Per
od 22:45 - 22 Per
od 23:45 - 29 Per
od 00:45 - 36 Per
od 02:10 - 48 Per
Pomimo coraz bardziej przeszkadzającego Księżyca (wznoszącego się coraz wyżej) Perseidów przybywało, gdyż i ich radiant się wznosił :)

3 kamery zarejestrowały 368 meteorów, w tym 326 Perseidów.

• Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ponieważ dostałem zgodę od żony to zwiesiłem tyłek w Glanowie. Perseidy jakoś mnie nie powaliły na kolana ale pewnie dla tego że większość czasu patrzyłem przez teleskop. Na pocieszenie dla mnie udało mi się uchwycić kilka spektakularnych przelotów. W tym jeden ok. północy, po którym jeszcze długo unosiła się smuga dymu w powietrzu. Natomiast świetnie wyglądały planetki nawet przy 266x powiększeniu. Czapa lodu na Marsie wraz z ciemniami kontynentów chyba pierwszy raz tak je wyraźnie widziałem. M31 też mnie zachwyciła. Wyglądała świetnie. "Wieszak" i Kaczuszka wpadła pierwszy raz. Na koniec sesji jako wisienka na torcie M42. Generalnie udana noc :)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za dwa super wieczory obserwacyjne :) Tego seeingu trochę szkoda faktycznie, no ale i tak nie ma co narzekać. W końcu niebo bez ani jednej chmury, już prawie zapomniałem jak to wygląda. Liczę na to, że koniec sierpnia i wrzesień pogodowo nie zawiedzie, i nie trzeba będzie kilka miesięcy czekać na spotkanie w większym gronie :)Wczoraj do ok 23.00 jeszcze kilkanaście perseidów przeleciało, i kilka z innych stron. Chyba kilka ciekawych mi się złapało na fotkach przez 3 noce, później to ogarnę na lapku i pewnie coś wrzucę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta