Skocz do zawartości

Nowy zapaleniec szuka refraktora! :)


wdw123

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że ciągle szukam godnej okazji, to natknąłem się na taki oto teleskop http://www.altairastro.com/product.php?productid=16420&cat=268&page=1

co o nim sądzicie? widziałem zdjęcia nim wykonane, były imponujące, jak dla takiego laika :)

Wszystko jest względne.

Nic nie jest prawdziwe.

Wszystko jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym chcesz go powieść to sprzęt w zasadzie typowo do astrofotografii. Teleskop ma ogniskową 1350mm więc potrzebuje bardzo dobrego prowadzenia minimum montaż NEQ6, a to jeszcze nie wszystko z wyposażenia.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jest to teleskop do astrofotografii, i wiem że do tuby potrzebny jest montaż, chociaż myślałem o EQ 5 czy coś w ten teges...

urzekły mnie zdjęcia robione tym cackiem... chociaż nasuwa się kolejne pytanie czy syntą 10 wogóle będą widoczne kolory poszczególnych galaktyk?

Czy zdjęcia robione tym GSO 6 są po prostu przekręcone przez photoshopa?

po prostu nadarzyła się okazja kupienia tego teleskopu, już z odpowiednim sprzętem za cenę używanego dobsona 10, więc myślę czy warto?

Podsumowanie:

-czy widoczne są KOLORY galaktyk obiema wymienionymi teleskopami?

-czy warto inwestować w GSO 6 jeżeli będzie z dobrym statywem?

- może po prostu bez bólu głowy szukać tylko synty 10 pyrex?

- czy oprócz dobsonów są warte polecenia teleskopy w tym przydziale, cena = jakość?

Mam już  Atlas nieba Przemysława Rudzia i parę mapek obrotowych, niebo nadal ciemne ale kartkuję sobie atlas :D

Wszystko jest względne.

Nic nie jest prawdziwe.

Wszystko jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnym z powyzszych teleskopow nie zobaczysz kolorowej galaktyki ani mglawicy. Ludzkie oko niema takich zdolnosci. Kolory rejestruja sie dopiero na matrycy aparatu i niema wielkiego znaczenia jaki to teleskop. Musisz zapoznac sie z podstawami astrofotografii bo skoro wydaje ci sie ze inwestujac w wiekszy teleskop zobaczysz w jego okularze kolory galaktyk to niestety jestes w wielkiem bledzie :-( 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym z wymienionych teleskopów nie zobaczysz kolorów.

wdw123 zacznij się edukować bo widzę że w większym stopniu chcesz mieć wszystko wyłożone na gotowe, a to zara zniechęci odpowadających.

ASTROFOTO I WIZUAL TO ODMIENNE DZIEDZINY NIE MAJĄCE NIC ZE SOBĄ WSPÓLNEGO.

Do tego GSO RC6" potrzeba takiego montażu http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-neq6-pro-synscan,d795.html  a nie eq5.

Przeczytaj to dotyczące astrofoto http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809 i to http://afterdusk.pl/index.php?sec=art nieraz się tygodzniami zbiera materiał.

Synta 10" do wizuala jest warta rozpatrzenia  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu nadarzyła się okazja kupienia tego teleskopu, już z odpowiednim sprzętem za cenę używanego dobsona 10, więc myślę czy warto?

Kolego ten GSO, po doliczeniu wszystkich opłat, będzie kosztował ponad 2000 zł. Za te pieniądze można dorwać używanego Dobsona 12".

Z jakim odpowiednim sprzętem? Przecież w zestawie jest tylko tuba i wyciąg. ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, spodziewałem się tego że kolorków nie zobaczę, a zdjęcia są po prostu edytowane.

Niedoedukowany także nie jestem, :D wiem że fotony które docierają do nas na takie odległości nie mogą mieć wyznaczonych kolorów. Ale jednak bardzo lubię pytać, by wiedzieć coś na 100%

bo teraz w internecie informacja nie zawsze jest prawdziwa. :(

http://astropolis.pl/classifieds/item/2563-gso-6-rc-fully-loaded/

solidny wyciąg dwucalowy z mikroruchami

pierścienie 1x 50mm and 2x 25mm wkrecane między teleskop a wyciąg dla złapania ostrości

opaskę grzejną zapobiegającą osadzaniu się rosy

nie jest to super zestaw, ale gdyby w tej cenie był także montaż ( wiem wiem 4K ) to był by to pewnie dobry wybór.

no to synta 10!

A i czy jak siedzę z taką syntą do rana, to zaszronienie lustra jest poważnym problemem, czy występuje rzadko? może po prostu grzałkę przymocuję z tyłu i po problemie? :D

Tymi pytaniami chyba was wykończę  :P

(Gdybym widział szerokie spektrum kolorów, czyli ultrafiolet, podczerwień i promieniowania, to widział bym wtedy szczątkowe kolory przez teleskop? )

Wszystko jest względne.

Nic nie jest prawdziwe.

Wszystko jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi LG jeszcze nigdy nie zaparowało ani nie zaszroniło, a LW już parę razy. Najlepszy na to patent to mała przenośna suszarka :) ja też chciałem coś do astrofoto, myślałem nad SW 150/750 na EQ3-2 ale doszedłem do wniosku że najpierw wizual. Trzeba się nauczyć gdzie są jakie obiekty, poznać niebo bo bez tego w astrofoto nic nie zdziałasz. A nauka gwiazdozbiorów w Stellarium czy z mapek nieba nie wystarcza, trzeba wyjść na dwór, popatrzeć, i się nauczyć. Smutne to, ale coraz więcej rzeczy robimy przy komputerach zamiast wyjść i zobaczyć. A zdjęcia wszystkie są "edytowane" jak to ująłeś, ale umiejętność obróbki to praktycznie podstawa przy robieniu ładnych zdjęć, bez nich wyszła by klatka pełna szumów i hotpixeli która nikogo by nie zachwycała :) Więc celuj w jak największe lustro do wizuala i będziesz zadowolony. Ja korzystam z każdej dziury w chmurach o ile zdążę się wystawić na dwór. A na astrofoto DS'ó przyjdzie czas za parę lat. Zresztą, ceny tych wszystkich niezbędnych "pierdułek" jak korektory komy w Newtonach czy flattenery w refraktorach są tak przytłaczające, że z kieszonkowego i tak nie dał bym rady się w to pobawić. Amen. :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofoto obrabiamy zebrany materiał i niczego nie edytujemy, TO NIE FOTOMONTAŻ. Astrofoto jest trudną,czasochłonną i kosztowną dziedziną gdzie przy niektórych obiektach materiał zbiera się parę dni, ale w nagrodę otrzymujemy piękne kolorowe zdjęcie zarejestrowane daną kamerą/aparatem.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek uczy się przez całe swoje życie, tak samo jest z Astronomią, nie wystarczy jedna noc czy miesiąc a nawet rok by poznać naprawdę Astronomię, trzeba cierpliwości oraz wytrwałości dążenia do celu, który oświetli nam prawdę, która tkwi nad naszymi głowami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam ponownie!

Nie chciałem zakładać nowego tematu by nie zaśmiecać forum, zresztą pytanie znów jest podobne :)

http://sklep.teleskopy.net/sky-watcher-bk15012peq3-2-1501200-reflektor-p-2842.html

Po kolejnych długich przygotowaniach ten teleskop wpadł mi w oko, ma go chyba jeden z użytkowników forum Paweł Baran, jeżeli by mógł to prosił bym go o choćby minimalną recenzję okiem użytkownika  ;) Mi samemu wpadł w oko ponieważ można go łatwiej transportować, oraz znalazłem aukcję z takim używanym w dobrym stanie.

i czy jest on gorszy czy lepszy od Dobsona 8 ?

Oraz czy ten montaż jest wystarczający dla niego?

Z góry dziękuję!

Wszystko jest względne.

Nic nie jest prawdziwe.

Wszystko jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takiego nie mam, ale te same parametry, tylko kolor biały, bo 150/1200.

Planety Księżyc- no świetny nie ma, co powiedzieć

Mgławice- no nie narzekam, ale mogłyby być jaśniejsze, da się zobaczyć

Planetoidy też można zobaczyć

Co do teleskopu tak jak pisałem, mnie wystarcza jestem z niego bardzo zadowolony, chociaż radzą mi abym kupił coś większego, chociaż z tym mam problem wynieść na pagórek. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. zawsze coś :)

A montaż masz ten sam? Ponoć taki jaki jest w zestawie to wystarczy...

Czyli dla początkującego ten reflektor będzie w sam raz :D , tak wnioskuję.

Da się w jakiś mechaniczny sposób zwiększyć jasność mgławic (Dać im lepsze latarki) po przez zastosowanie innych soczewek np. Czy jedyny sposób to po prostu bezchmurne ciemne miejsce?

Wszystko jest względne.

Nic nie jest prawdziwe.

Wszystko jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)