Skocz do zawartości

okulary zoom


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Posiadam teleskop dobson 254/1200 i planuję zabrać się za mgławice planetarne i planety o których słyszałem że będą szczególnie dobrze widoczne w wakacje (Saturn i Jowisz), jako że już sprawdzałem okulary o ogniskowych 5,5 mm (maede 5,5 UWA ) ,i trudno było wyregulować tutaj ostrość  pomyślałem sobie że spróbuję zakupić okular zoom z zakresu 3-7mm i narazie znalazłem tylko jeden 3-6 mm tele vue nagler 3-6mm o dużej cenie, w związku z tym mam 2 pytanie :      1. czy ktoś wie czy są inne okulary zoom z tego zakresu ogniskowej 2. czy w dobsonach tego typu( f=4,72) jest w ogóle sens stosować takie wąskie okularki , z okularem tele vue nagler dawałby powiększenie 200x-400x , a maksymalne użyteczne powiększenie tego teleskopu to 500x więc pod względem tego parametru nie widzę problemu.    

Tak sprawdziłem kolimację , kółeczko wyciągu zwierciadła głównego ląduje dokładnie pośrodku odbicia zwierciadła wtórnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Nagler generuje fajne, ostre obrazy, ale używając dobsona obserwuje się nim dość niewygodnie (pole, mikrej wielkości soczewka od strony oka). W sumie zamiast inwestować w niego kasę kupiłbym coś z szerszym polem, choćby krótkiego Pentaxa XW. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem pentaxy, w sumie własnie pomysł o zoomie jest taki żeby w razie czego gdyby 3,4,5 mm było za mało to żeby z 6 działało, ogólnie główne pytanie jest takie czy dla tego teleskopu będzie w ogóle możliwość ustawienia ostrości dla okularów o średnicy 3,4,5 mm, mowa o okularach jakości dosyć dobrej, mam na myśli między innymi okulary takie jak lantanowe oriona, baader morpheus lub któreś z serii tele vue, jak napisałem w pierwszej wiadomości : kolimację sprawdziłem, jest idealna, obserwacje mogę prowadzić w 2 miejscach : jedno w Warszawie na obrzeżach miasta, 2 na wsi bez żadnego zanieczyszczenia sztucznym światłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jan Astralbreeze napisał:

jak napisałem w pierwszej wiadomości : kolimację sprawdziłem, jest idealna

Ja nie jestem ekspertem od Newtonów, ale ona jest kluczem do sukcesu. W zeszłym roku @skarczew kupił nowy kolimator. Pojechaliśmy do Blizin. On ze swoim 12" Meade f/5, a ja ze swoim EDkiem 120. Najpierw skolimowalisny Newtona i jak się wszystko wychłodziło zabraliśmy się za rozdzielanie Epsilonów. Ja w EDku używałem HR Planetary 4mm, a Szymon w swoim Newtonie mojego BOC 6mm. Po kolimacji ostrzył on bez problemu i rozdzielenie Epsilonów nią stanowiło problemu. Wcześniej próbowaliśmy tego na zlocie i o ile w EDku się udawało to w Newtonie nie, mimo, że kolimacja wydawała się idealna.

Nie wydaje mi się że potrzebujesz drogich okularów czy zooma. Dobry klimator i zwykle Ortho, czy dobry Plossl powinien się sprawdzić. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzałem się trochę i nie mogę znaleźć żadnych innych okularów zoom o tak małej ogniskowej ,poza tymi tele vue, natomiast wciąż nie mam odpowiedzi na pytanie w poprzedniej wiadomości którą napisałem: czy dla dobsona 10 " można w ogóle ustawić dobrą ostrość przy korzystaniu z okularów 3,4,5 mm , i czy 6mm to nie jest najmniejsza sensowna ogniskowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

czy dla dobsona 10 " można w ogóle ustawić dobrą ostrość przy korzystaniu z okularów 3,4,5 mm

Można trzeba tylko dobrze skolimować teleskop. Zoom tutaj nie pomoże. Tu masz opis gdzie Michał stosuje 5mm w 16"

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, w związku z tym że brak na rynku okularów zoom z zakresu ogniskowej 3-6 poza jednym produktem za 2 tyś. od tele vue, postanowiłem spróbować jeszcze raz z okularem o stałej ogniskowej, mam nadzieję że to nie problem że piszę w tym temacie o problemie innym niż w tytule, wymienię kilka okularów na które pozwala mi budżet, proszę o doradztwo z którym najpewniej uzyskam dobrą ostrość w moim teleskopie

1. Orion 4 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide    https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=5476&lunety=Orion 4 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide okular astronomiczny 51042

2. Explore Scientific 4,7 mm 1,25'' (82 stopnie) Argon   https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1781&lunety=Okular Explore Scientific 4 7 mm 1 25 82 stopnie Argon

3.  Okular Explore Scientific 5,5 mm 2'' (100 stopni) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3241&lunety=Okular Explore Scientific 5 5 mm 2 100 stopni

4.  Okular Tele Vue Delite 4 mm         https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_388&products_id=4979&lunety=Okular Tele Vue Delite 4 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do planet i DS zarazem to, ja proponuję rozważyć Pentax XW 5mm. 

Kup w UK wyjdzie taniej. Ja zamawiałem w FLO Optics 7mm. Zmieścisz się w 1300 zł wraz z przesyłką.

Chyba, że chcesz 7mm to mam na sprzedaż.

Używałem 7mm w SW10 Flex i sprawował się rewelacyjnie. Porównywałem z Naglerem 7mm i wolałem obraz z Pentaxa. Poczytaj na różnych forach. Jak dla mnie do Pentaxa ma start tylko Delos i Ethos

 

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)