Skocz do zawartości

"Mroczne widmo" galaktyki NGC 4636


Rekomendowane odpowiedzi

NGC 4636 to jedna z wielu galaktyk znajdujących się w gwiazdozbiorze Panny - jak wiemy bardzo bogatym w te obiekty. Z pewnych powodów wybrałem ją jako cel pierwszej testowej sesji mojego nowego spektroskopu SN-Spec, którego budowę opisałem w tym wątku. Dzisiejsza noc (pierwsza sensownie pogodna od tygodni !!) nie była zbyt korzystna dla rejestrowania widma tej galaktyki, ponieważ jeszcze bardzo blisko niej na niebie "stał" Księżyc. Na dobrą sprawę w takich warunkach nie powinno się podchodzić do rejestrowania widm słabych obiektów. Na dodatek deklinacja +2° nie jest wymarzoną pozycją, szczególnie dla obserwatorów z północy. Mimo to (a może właśnie dlatego :)) postanowiłem zmierzyć się z tymi problemami. Ciekawy byłem czy będę w stanie tak oczyścić widmo, aby uzyskać charakterystyczne cechy spektrum galaktyki eliptycznej. Po zebraniu i obróbce materiału uzyskałem widoczne poniżej zdjęcie widma NGC 4636 bardzo silnie zanieczyszczone widmem nieba rozświetlonego blaskiem Księżyca.

NGC_SUM.jpg.5e46400bfcaf2b946a7171130c3aa327.jpg

Kamerą guidującą była RisingCam z matrycą mono IMX290, a rejestracja samego widma odbywała się na SX Trius-825. Czas ekspozycji to 3 x 1200 sekund.

Mimo tak trudnych warunków (i braku czasu na zebranie materiału gwiazdy referencyjnej) udało mi się uzyskać widmo zawierające charakterystyczne cechy dla galaktyk eliptycznych. Są to przede wszystkim absorpcyjne, metaliczne linie Mg oraz Na, pochodzące z atmosfer starych gwiazd, z których jak wiemy składają się galaktyki eliptyczne. Różnią się one od tych rejestrowanych w widmach galaktyk spiralnych, gdzie dominują linie emisyjne.

NGC4636.png.28c531c7c58daae83867115c47f5eab7.png

Spektroskop w akcji:

snSpecObs.jpg.b701a42b7d2265961b8e6069d63f7cbe.jpg

Edytowane przez Esku1RES
  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

Gratulacje! A jak masz widmo zerowe, to możesz chyba też wyznaczyć przesunięcie ku czerwieni - tak coś mi dzwoni z pamięci.

Opisywałeś gdzieś konstrukcję SN-Spec? Piękna kolorystyka! :) 

Dziękuję Łukasz. Te dwie najsilniejsze linie są lekko przesunięte ku czerwieni i średnio z oszacowania wyszło +/- to co jest w bazach, ale rozdzielczość 50A jest niewystarczająca dla bliskich galaktyk i to żadne obliczenia. Może wkrótce zrobię też kilka kwazarów. Tam oczywiście nie będzie problemu.

Szczegóły budowy opisałem w tym wątku.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)