Skocz do zawartości

Zmarnowana piękna noc - prośba o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj była chyba najlepsza nocka od połowy roku (i to w sobotę!!!!!). Po powrocie z pracy uzbroiłem sprzęt (montaż od jakiegoś czasu stoi w ogrodzie ustawiony pod przykryciem). Tym razem postanowiłem połapać trochę galaktyk (uprzedzam, że wiem że na pierwszym zdjęciu nie jest galaktyka :)). Parę klatek testowych i oto efekty:

m3-pos.thumb.jpg.5b54cf78ed34bab90367176bae1563c4.jpg

M88-pos.jpg.20c472e56b2473201a30b4831316bb32.jpg

M105-pos.thumb.jpg.99625fa01a4678a9cbaf8a1e7122f9ba.jpg

KAŻDA KLATKA POJECHANA. Okeeey pomyślałem i sprawdziłem jeszcze raz wyważenie teleskopu oraz czy nie ciągną się kable. Ponowne klatki nadal pojechane. Na myśl mi przyszło ustawienie na polarną (montaż precyzyjnie ustawiłem sharpcapem za pierwszy razem i poprzednie sesje nie wymagały poprawek). Faktycznie montaż troszeczkę uciekł i wymagał nie wielkich poprawek. Kolejne klatki testowe - efekt ten sam. I tutaj zacząłem próbować wszystkiego co przychodziło mi do głowy. Przeważanie teleskopu delikatnie w każdą stronę. Mocowanie przewodów żeby nie robiły naciągów. Polarną sprawdzałem jeszcze 3 razy i nie wymagała poprawki (błąd 00st00'08''). Klatki robiłem na początku po 3 minuty później tylko po 30s. Walkę zacząłem o 21, skończyłem 2.30. Znowu zmarnowałem noc na walkę ze sprzętem :(. Demotywacja .....

Prośba do was: Co jeszcze powinienem sprawdzić? Co pominąłem? Co robię źle?

W ramach wyjaśnień i oszczędzenia pytań:

- konfiguracja sprzętu tj. SW Equinox 80/500 APO + QHY183C + NEQ6 Pro,

- kolejność czynności: zakładam teleskop, wyważam, sprawdzam kable, wykonuję alignację GoTo,

- w poprzednich sesjach robiłem klatki 3 minutowe i gwiazdy były punktowe,

- wiatr nie wiał.

 

 

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatki bez guidingu?

Może prędkość śledzenia miałeś na Księżycową? Niewłaściwa półkula?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

Klatki bez guidingu?

Może prędkość śledzenia miałeś na Księżycową? Niewłaściwa półkula?

Nie mam guidingu. Obiekt jest wyszukany i śledzony przez GoTo i nigdy z tym problemu nie miałem. Uruchamiam montaż wbijam pozycję, datę i godzinę i przeprowadzam alignacje.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Energetyk napisał:

Nie mam guidingu. Obiekt jest wyszukany i śledzony przez GoTo i nigdy z tym problemu nie miałem. Uruchamiam montaż wbijam pozycję, datę i godzinę i przeprowadzam alignacje.

Jak nie masz guidingu, a po skosie są klatki pojechane, każda mniej więcej podobnie, to jakieś ugięcia jednak chyba. Może być każdy punkt zestawu - szyna w siodełku, obejmy, wyciąg, ciągnące kable. A na klatkach 30s też było widać pojechanie?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Jak nie masz guidingu, a po skosie są klatki pojechane, każda mniej więcej podobnie, to jakieś ugięcia jednak chyba. Może być każdy punkt zestawu - szyna w siodełku, obejmy, wyciąg, ciągnące kable. A na klatkach 30s też było widać pojechanie?

Tak też było pojechane. Myślałem, że ugięcie daje nierównomierne pole ostrości. Może dawać efekt pojechanych gwiazd?

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałe ugięcie daje taki efekt jak piszesz. Ale jak jakiś element się ugina pod własnym ciężarem, to przy zmianie pozycji to ugięcie będzie się zmieniać. W czasie naświetlania położenie tuby się zmienia, bo śledzi obiekt. I jak coś tam mechanicznie nie pyka, to w miarę jak tuba się obraca, to położenie matrycy względem obrazu dawanego przez obiektyw się zmienia i obraz jest poruszony. Wystarczy że w ciągu ekspozycji się całość przesunie o 10-20 mikronów i już widać. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jolo napisał:

Stałe ugięcie daje taki efekt jak piszesz. Ale jak jakiś element się ugina pod własnym ciężarem, to przy zmianie pozycji to ugięcie będzie się zmieniać. W czasie naświetlania położenie tuby się zmienia, bo śledzi obiekt. I jak coś tam mechanicznie nie pyka, to w miarę jak tuba się obraca, to położenie matrycy względem obrazu dawanego przez obiektyw się zmienia i obraz jest poruszony. Wystarczy że w ciągu ekspozycji się całość przesunie o 10-20 mikronów i już widać. 

hmmm ma to sens. Dla porównania zrobiłem klatki w różnych częściach nieba i efekt był mniej więcej taki sam. Możesz mieć rację, bo wydaje mi się że wyciąg ma delikatny luz. Napływają chmury, ale chyba wyniosę sprzęt i to sprawdzę.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Astrotuvoc napisał:

A co z meridian flipem? Wziąłeś pod uwagę ten aspekt? 

Tak brałem ten efekt pod uwagę, dlatego robiłem klatki w różnych kierunkach z meridian flipem i bez.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechanie następuje tylko w osi RA (ustalone na podstawie M3, bo tych galaktyk nie znam nazw), co oznacza prawdopodobnie po prostu słabe prowadzenie. Jeśli prędkość śledzenia jest gwiazdowa no to problemem jest sam tracking. Może to być kwestia luzu i wiatr, od tego bym zaczął. A jak nie to pewnie trafiłeś na gorszy kawałek ślimacznicy i tyle. Tak generalnie, to spodziewałbym się, że wszystkie klatki 3 min powinny być tak pojechane na eq6 bez guidingu, bo ten montaż nie nadaje się do takiego zastosowania z powodu ogromnego PE. To że wcześniej byłeś w stanie robić takie zdjęcia traktuję w kategoriach cudu :) No ale przynajmniej część klatek 30s powinieneś mieć ładną, to jest już dziwne. Ale na 30s kreski są mniejsze czy podobne? Jeśli takie same, to może faktycznie luz i spory wiatr.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z ustawieniem na biegun? Kiedy to robiłeś? Przed czy po instalacji sprzętu na montażu. Może nieświadomie poruszyłeś montaż po ustawieniu, co dało powyższy efekt. 

Jak następnym razem będzie ponownie tak samo, to wypal jakąś klatkę 10min. Ciekawe w jaki kształt będą układać się pojechania gwiazdek.  Przyszła zima, ujemne temperatury. Jest opcja ze trzeba skasować luzy w montażu. 

Edytowane przez tayson.82

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Energetyk napisał:

Nie mam guidingu. Obiekt jest wyszukany i śledzony przez GoTo i nigdy z tym problemu nie miałem. Uruchamiam montaż wbijam pozycję, datę i godzinę i przeprowadzam alignacje.

GoTo nie jest do śledzenia tylko do trafiania w obiekt , potem to już tylko napęd .  Tak jak napisał Tayson jeśli nie skorygowałeś ustawienia na polarną po zamontowaniu tuby i podłączeniu wszystkich kabli to mogło ci się coś przestawić . Ja po zdjęciu tuby z EQ-6  i zamontowaniu wczoraj ponownie miałem błąd rzędu 2' mimo że montażu nie ruszałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MateuszW napisał:

Pojechanie następuje tylko w osi RA (ustalone na podstawie M3, bo tych galaktyk nie znam nazw), co oznacza prawdopodobnie po prostu słabe prowadzenie. Jeśli prędkość śledzenia jest gwiazdowa no to problemem jest sam tracking. Może to być kwestia luzu i wiatr, od tego bym zaczął. A jak nie to pewnie trafiłeś na gorszy kawałek ślimacznicy i tyle. Tak generalnie, to spodziewałbym się, że wszystkie klatki 3 min powinny być tak pojechane na eq6 bez guidingu, bo ten montaż nie nadaje się do takiego zastosowania z powodu ogromnego PE. To że wcześniej byłeś w stanie robić takie zdjęcia traktuję w kategoriach cudu :) No ale przynajmniej część klatek 30s powinieneś mieć ładną, to jest już dziwne. Ale na 30s kreski są mniejsze czy podobne? Jeśli takie same, to może faktycznie luz i spory wiatr.

 

9 godzin temu, tayson.82 napisał:

Jak z ustawieniem na biegun? Kiedy to robiłeś? Przed czy po instalacji sprzętu na montażu. Może nieświadomie poruszyłeś montaż po ustawieniu, co dało powyższy efekt. 

Jak następnym razem będzie ponownie tak samo, to wypal jakąś klatkę 10min. Ciekawe w jaki kształt będą układać się pojechania gwiazdek.  Przyszła zima, ujemne temperatury. Jest opcja ze trzeba skasować luzy w montażu. 

 

9 godzin temu, gryf188 napisał:

GoTo nie jest do śledzenia tylko do trafiania w obiekt , potem to już tylko napęd .  Tak jak napisał Tayson jeśli nie skorygowałeś ustawienia na polarną po zamontowaniu tuby i podłączeniu wszystkich kabli to mogło ci się coś przestawić . Ja po zdjęciu tuby z EQ-6  i zamontowaniu wczoraj ponownie miałem błąd rzędu 2' mimo że montażu nie ruszałem .

Ustawienie na biegun robiłem po zamontowaniu sprzętu (podczas feralnej nocy sprawdzałem je trzy razy). Wiatru jak pisałem nie było. Jeśli chodzi o zasilanie to przerabiałem już mrugającą diodę jakiś czas temu i to poprawiłem.

Wczoraj jeszcze raz podszedłem do tematu. Postarałem się zamocować perfekcyjnie kable i zwrócić uwagę na jakiekolwiek możliwe ugięcia. Efekt ten sam. No to jeszcze raz wróciłem do ustawienia na polarną. Błąd się nie zmienił od dnia poprzedniego i wynosił 00st00'08'',  ale ........... zwróciłem uwagę na to, że błąd nie jest stały tylko skacze o średnio plus/minus 2''. Po dużym zbliżeniu na gwiazdce widać było jej skoki. I tutaj tak jak Tayson napisałeś prawdopodobną przyczyną są luzy na ślimacznicy. Delikatnie podciągnąłem luz na próbę (po ciemku nie chciałem grzebać bardziej) i efekt było już widać na pierwszych klatkach 60s 

Test.thumb.jpg.08df50fb800a1d587f9662330ef09785.jpg

Część klatek było pojechanych, ale wczoraj wiał już mocno wiatr. Próbowałem jeszcze 3 minutowe klatki i pomimo bujnięć od wiatru widać wyraźną poprawę. Postaram się w tym tygodniu rozebrać montaż, dać nowy smar, pokasować wszystkie luzy i ewentualnie wymienić łożyska.

 

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)