Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.03.2020 - Z Ursae Majoris


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, eszetka napisał:

Lubię Twoje obiekty. Są zupełnie realne do obserwacji dla amatorów i małych sprzętów, zawsze opisane w taki sposób, że jestem ciekawy, co będzie następne. Dziękuję!

Dzięki! Jako następne jest planowane małe wyzwanie. Mam nadzieję, że pogoda, księżyc i rodzina się jakoś zgrają i zdołam wszystko wypatrzeć i przydotować.

32 minuty temu, Szarlej napisał:

Pięknie opisany obiekt, Piotrze. Włożyłeś sporo pracy, dzięki i gratulacje!

Dzięki! Jestem zawsze zaskoczony ile ciekawych informacji można znaleźć jak człowiek zacznie zagłębiać się w temat. Chwilka nieuwagi i już są zakupione dwie książki, które pochłaniane są w każdej wolnej chwili. Od kolejki w sklepie (przed epidemią) po czytanie po nocach. Przy przygotowywaniu OT trzeba czasami zrobić poprawki w Wikipedii :P

32 minuty temu, Szarlej napisał:

Gwiazdy zmienne rzeczywiście potrafią wciągnąć. 

Sam się o tym przekonuję, ostatnio sprawdzałem co słychać o Z UMa przed blokiem przy latarni i księżycu. Wiedziałem, że ocena jasności nie nadaje się do publikacji. Tak tylko chciałem ją zobaczyć.

32 minuty temu, Szarlej napisał:

To bardzo wygodna do obserwacji gwiazda zmienna, okołobiegunowa, łatwa do namierzenia i w całym zakresie zmienności jest dostępna do obserwacji lornetką.

To były główne powody dlaczego się nią zainteresowałam. A potem zacząłem czytać o jej widmie i sprawdzać jak zmienia się jej zakres jasności w ostatnich latach... i tak wpadłem jak śliwka w kompot. Z UMa ma mnie już w swoich szponach. :P 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Jak nie masz pomysłu na co zerknąć, bo Księżyc przeszkadza, to warto odwiedzić naszą bohaterkę. Jest ona teraz blisko maksimum i bez problemu można ją oszacować także w świetle Księżyca. Sam przed chwilą sprawdzałem przed blokiem.

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sie udalo popatrzeć przez 70/400mm (pole widzenia okularu 4 stopnie). Wraz z gwiazdami  66UMa (5,8mag) i HIP57820 (7,85mag) tworzy trójkąt najjaśniejszych gwiazd w tym polu widzenia. Jej jasność jest pośrednia  w porównaniu z tamtymi i będzie w tym momencie 7,25~7,65 porównywalna z leżąca w stronę Megreza HIP59061. Trzeba będzie spojrzeć co jakiś czas jak przygasa

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)