Skocz do zawartości

Zabawy z Mini Trackiem


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu nabyłem Mini Tracka, sygnowanego marką Omegon. Czemu? Ano, bo od zawsze podobały mi się szerokie kadry, a nie lubię elektroniki na miejscówce. ;) Co to za ustrojstwo obszernie opisał Damian Demendecki w jednym z numerów Astronomii (pdf z artykułem w załączniku).  

Na początek pojedyncza, trzyminutowa klatka z zimową Drogą Mleczną, cyknięta Canonem 6d mod i Rokinonem 14 mm (f/2.8), ISO 1600. Kadr lekko przycięty od dołu, bo nad Tatrami wisiały se podświetlone (przez Zakopane) obłoczki. 

Foty można hejtować, ale konstruktywne uwagi też mile widziane. ;) Zobaczymy czy z czasem zanotuję progres. ;)

2015147566_orionszeroko.thumb.jpg.9ec13367e440cb2e71e6646eb3807baf.jpg

 

 

55040_1_Astronomia_Minitrack_0319_Review_EN.pdf

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że czas fotki przy tym obiektywie wystarczy na 120s. Nie będzie przepaleń gwiazdek a i kolorki zyskają :) 
Tak to się nima co czepiać, fachman napisze o kształcie gwiazdek ale to bedłka. No i pojechania nie widać  :)

P.S. U nas też jest troszkę o Mini Tracku.

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukost napisał:

Kilka tygodni temu nabyłem Mini Tracka, sygnowanego marką Omegon. Czemu? Ano, bo od zawsze podobały mi się szerokie kadry, a nie lubię elektroniki na miejscówce. ;) Co to za ustrojstwo obszernie opisał Damian Demendecki w jednym z numerów Astronomii (pdf z artykułem w załączniku).  

Na początek pojedyncza, trzyminutowa klatka z zimową Drogą Mleczną, cyknięta Canonem 6d mod i Rokinonem 14 mm (f/2.8). Kadr lekko przycięty od dołu, bo nad Tatrami wisiały se podświetlone (przez Zakopane) obłoczki. 

Foty można hejtować, ale konstruktywne uwagi też mile widziane. ;) Zobaczymy czy z czasem zanotuję progres. ;)

Wydaje mi się, że poleciała trochę ostrość. Kurcze jak na 3 minutową klatkę to fajnie ten MiniTrack prowadzi. Słyszałem raczej niepochlebne opinie o nim. Chyba nawet dwa starlinki ci się władowały w kadr.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd gwiazdek to kwestia obiektywu, zdaję sobie sprawę, że ich ich kształt to pełna abstrakcja, szczególnie w rogach kadru, ale nie jest to chyba wina złego ustawienia ostrości. Pewnie powinienem go nieco przymknąć.  W sumie jednak nie kupiłem go by oglądać kadr z lupką, tylko łapać jak największe pole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz jest nieźle .  Z uwag to bardzo widoczna jest winieta i  odrobinę balans kolorów  do poprawy .  Tak jak wcześniej napisałem przymkniecie obiektywu powinno poprawić ostrość  i zmniejszyć winietę , chociaż najlepszym lekarstwem na winietowanie obiektywu  jest flat .

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gryf188 napisał:

 i  odrobinę balans kolorów  do poprawy . 

No, nawet wrzucenie w jakiś program aby automatycznie wyrównał. Z ciekawosci to zrobiłem w Nebulosity i natychmiast fotka zyskała, nawet miałem zamieścić ale zająłem się wczoraj Atlasem kometką i zapomniałem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2020 o 19:23, Energetyk napisał:

Wydaje mi się, że poleciała trochę ostrość. Kurcze jak na 3 minutową klatkę to fajnie ten MiniTrack prowadzi. Słyszałem raczej niepochlebne opinie o nim. 

Do prowadzenia nie mam zastrzeżeń. Tak wygląda kolejna pojedyncza trzyminutówka. Przy f/5.6 gwiazdki wyglądają już znacznie lepiej (kadr nie jest przycięty). Fota praktycznie nieobrobiona (tylko troszkę zwiększyłem nasycenie kolorów), widać też, że po niebie plącze się jakiś delikatny cirrus.  

 

IMG_0566.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, wczoraj zdecydowaną większość klatek puściłem na f/4 właśnie. Jak coś sensownego z tego poskładam, to dam znać. ;) Na razie wiem, że prowadzenie jest ok - montażyk daje radę przy dość ciężkim jak dla niego zestawie body 6d plus Rokinon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy normalnym 6d możliwe jest zastosowanie np. jakichś filtrów żeby nie przerabiać go specjalnie? Akurat potrzebuje zachować jego oryginalne możliwości na codzień.

 

Czyli tak do 1,5 zestaw spokojnie pociągnie?

 

Dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest modyfikacja i co daje poczytasz tu: http://astrofotografia.pl/?p=3687

Można używać takiego zmodyfikowanego Canona do normalnego, dziennego foto, pod warunkiem ustawienia na nowo balansu bieli. Tu jest filmik: 

http://astrofotografia.pl/?p=512

Zapewniam Cię, że kolory w dzień są ok. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii modyfikacji już wszystko jasne - dzięki za podpowiedzi. 

 

Szczerze mówiąc spodziewałem się po takim czasie naświetlania trochę lepszych efektów - albo ja robię z siebie w tym momencie ignoranta. 

Zdaje mi się, że na swoim niemodyfikowanym 6d uzyskałem bardzo zbliżony efekt przy f4, 14 sek, ISO 6400 - będąc w Karkonoszach.

 

Niemniej czekam na dalsze efekty tego poręcznego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw co ono tak naprawdę potrafi - na razie testuję, słucham rad, wyciągam wnioski. Na efekty przyjdzie jeszcze czas. ;) Wczorajsze klatki mogą być nieco niemiarodajne jeśli chodzi o zasięg - niebo było przymglone, a przejrzystość bardzo słaba (na tyle, że nie wyjąłem nawet z auta Taurusa, by coś tam poobserwować). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy następnej okazji mogę strzelić kilka klatek z 50 mm, nic dłuższego nie mam. 

Niebieska kolorystyka jest zamierzona, ale spróbuję obrobić inaczej - dla porównania. Letnią Drogę Mleczna na pewno zrobię w cieplejszej tonacji. ;)

Tak, gradient widzę, ale dopiero muszę nauczyć się go zdejmować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, a przynajmniej nie umiem tego znaleźć. 

Tymczasem wrzucę półprodukt, wschodzący,  jeszcze gorący, robiony w czwartek nad ranem (10 dwuminutówek, ISO 1600, f/4). Jak nauczę się łączyć niebo z krajobrazem, zrobi się ciekawiej. ;) 

dm2.thumb.jpg.4ce460333243c7bdc60e7e6354af7509.jpg

plus "odniebieszczona" wersja zimy ;)

86687596_zimowadmciepo2.thumb.jpg.b8e0b8236d57564b77fabd9a3e482723.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ujęcie mi się bardzo podoba. Lepsze niż Myśliwy bez nóg :P

Godzinę temu, lukost napisał:

Jak nauczę się łączyć niebo z krajobrazem, zrobi się ciekawiej.

To mi akurat nie przeszkadza, no ale jak pojawią się w tle ładne góry pewnie zmienię zdanie.

Ja się nie znam, ale w lewym górnym roku gwiazdki wyglądają super, a w prawym są jakby lekko pojechanie, czy nie? No ale prawdziwym dziełem sztuki należy się upajać z odpowiedniej odległości...

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skończysz naświetlać niebo, odłącz aparat od trackera, zrób zdjęcie gór z czasem 10-15 sekund, wrzuć zdjęcia do photoshopa, skorzystaj z masek i gotowe.

 

Szkoda że nie masz nic dłuższego jak 50mm. Jakby ten tracker dał rade chociaż stabilnie utrzymać 100mm to może bym się zastanowił, a tak to mam dylemat czy nie lepiej w sky adventurera się zaopatrzyć.

Niemniej zazdroszczę warunków do obseracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)