Skocz do zawartości

M84 , M86 i reszta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dwie duże galaktyki eliptyczne: M86 i M84 wraz z resztą mniejszych i ciemniejszych galaktyk w okolicy. Moje pierwsze podejście do tematu i chyba pierwsze zdjęcie tak bardziej "na serio" publikowane na tym forum ? Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.

Szczegóły fotki:

montaż + teleskop: Newton 203/1000 + NEQ-6

detektor: Canon 450d mod + CLS + korektor komy

ekspozycja: łącznie 370 minut, ISO 800 + biasy, darki, flaty

guiding: 50mm + ZWO ASI 120 mini mm

obróbka: Pixinsight 1.8

Wersja PNG:

2077712492_M84M86.thumb.png.a6dc8d8a11c51dcca1f3daf914377746.png

 

wersja JPG - odwrócona o 180 stopni w stosunku do powyższej:

1994601847_M84M86.thumb.jpg.2e1647bfc00bac1d60d907927690be7d.jpg

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca nie wiem, ale chyba coś się pokręciło przy obróbce,  na początku w pix pracowałem na formacie "Pure raw" ale miałem duże problemy przy "Star aligment" wywałało mi błędy, program nie mógł położenia gwiazd dopasować,  więc dalej nie moglem nic zrobić. Przełączylem się więc na normalny raw ale wtedy chyba sa jakieś problemy,  kolorami (?) Czy z balansem bieli.. Może ktoś się wypowie kto bardziej się tym zna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bodziok napisał:

Do końca nie wiem, ale chyba coś się pokręciło przy obróbce,  na początku w pix pracowałem na formacie "Pure raw" ale miałem duże problemy przy "Star aligment" wywałało mi błędy, program nie mógł położenia gwiazd dopasować,  więc dalej nie moglem nic zrobić. Przełączylem się więc na normalny raw ale wtedy chyba sa jakieś problemy,  kolorami (?) Czy z balansem bieli.. Może ktoś się wypowie kto bardziej się tym zna ?

stacka mozesz udostepnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tayson.82 napisał:

Gdzie detal na galaktykach? 

Przepraszam, ale chyba nie rozumiem pytania... Zamieściłem rezultat połączenia bias+flat+dark+light - czyli baza do dalszej obórki. Następnie na takim pliku pracowałem otrzymując rezultat powyżej. O jaki detal pytasz? Bo nic innego nie miałem....

A pliki to format używany w Pixinsight - na takich pracowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, można przekonwertować. Proszę, wersja fits:

https://drive.google.com/file/d/1rnmxlgFpcgLEqQlmgRvIBzP9wGyUebaY/view?usp=sharing

natomiast wskakuje komunikat jak poniżej, więc nie wiem czy to będzie w 100% reprezentatywne:

 

** Warning: Deprecated format: FITS

** Warning: Insufficient data storage capabilities: FITS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2020 o 13:39, RomekAstrobaza napisał:

Fajny kadr 

a gdzie kolor?

ale przy tych obiektach o kolor łatwo nie będzie, przypominam co na ten temat o mojej pracy napisał Bogdan Jarzyna (miejsce2), także nic na siłę

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wessel napisał:

Tak, tylko że kolega dopiero zaczyna a-foto przygodę. Pamiętam, moją fotkę tych obiektów z Zatomia - 2014 rok. W tedy pomimo prób nie umiałem wyciągnąć z Canona koloru.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ggrzes napisał:

ale przy tych obiektach o kolor łatwo nie będzie, przypominam co na ten temat o mojej pracy napisał Bogdan Jarzyna (miejsce2), także nic na siłę

To dla mnie bardzo ciekawe, dziękuje! to zdjęcie z konkursu kwietniowego - prawie ten sam aparat, a wynikowo faktycznie galaktyki wyszły bardziej "wyraziste" niż u mnie ....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalczyłem jeszcze z tą fotką, być może na tej wersji detal na galaktykach jest ciut lepszy, ale niestety kosztem większego szumu na zdjęciu (mniej algorytmów odszumiania), z kolorami nadal kiepsko:

1082219832_M84M86ver3.thumb.png.1e1e2ccc6cc675f6e1f8371aefb733d0.png

 

Niestety faktycznie poziom szumu jest bardzo duży, nie wiem do końca dlaczego. Chyba na ten moment więcej z tego nie wyciągnę? Dziękuję bardzo wszystkim co poświecili czas na uwagi :) 

Przynajmniej nikt mnie nie zjechał za złą kolimację :)

czystego nieba!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)