Skocz do zawartości

Teleskop -dorosły , wieś


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Poziom obserwatora: żona lvl zielolonka

Miejsce obserwacji: głównie mała wieś - okolice Świeradowa, ewentualnie transport w totalną ciemnicę. Mieszkam we Wro i tu "Siechnice" świecą tak, że hej ;)

Teleskop na oku  Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

Budżet: ~1500zł

Obserwacje: Księżyc , planety, M13 , M5 ,  M57 tyle zdążyłem wyczytać :D

Możliwość dokupowania dodatkowych rzeczy: (np. okular) :  tak

Inne: Fajnie byłoby zrobić parę podstawowych zdjęć np. księżyca

Używany: NIE. Nie znam się i łatwo można by mnie oszukać.

Przemyślenia: Widzę, że biorą go również początkujący dokupując okular. Nie znam tematu więc trochę mnie to wszystko przerasta (tak czytałem pdf). Nie wiem czy taki teleskop to jednak dobre rozwiązanie. Jak oceniacie trudność obsługi?

Czy nie lepszym pomysłem jest kupienie tańszego, a potem dopiero coś lepszego (żona jest zajarana i mi się też powoli udziela) ;) . Z drugiej strony ten teleskop nie jest, aż tak drogi. 20kg widzę robi swoje. Żona jednak będzie ze mną więc jej pomogę. Może inny model?

Dodatki sugerowane dla laika: ???

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Teleskop na Dobsonie jakoś przesadnie trudny w obsłudze nie jest. Jedynie co może być trudne dla osoby początkującej to kolimacja teleskopu typu Newtona. Natomiast do obserwacji wizualnych kolimacja nie musi być koniecznie idealna - przy w miarę poprawnej kolimacji też się coś zobaczy. Do zdjęć aparatem fotograficznym (Nikon, Canon) trzeba mieć specjalne "mocowanie" aparatu w okular. Takim sprzętem fotki księżyca się jeszcze zrobi, ewentualnie planet, ale nic poza tym - do fotografowania np. M13 potrzebny jest inny montaż (paralaktyczny).

Odnośnie: "Czy nie lepszym pomysłem jest kupienie tańszego, a potem dopiero coś lepszego" - zależy co dokładnie masz na myśli mówiąc tańszy. Odradzam kupowanie teleskopu bardzo taniego z "hipermarketu", np. za 300 PLN - nie ma sensu, kupujesz tylko frustrację.... Jak ma być taniej to lepiej kupić dobrą lornetkę. 

Natomiast dodatki do teleskopu? Warto do tego teleskopu powyżej zainwestować w 2 lub 3 okulary oraz soczewkę barlowa x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odp.

Na razie myślimy o prostych zdjęciach - nic poza tym. Mamy Panasonic Lumix G7 - nie pamiętam jaki tam obiektyw - zabawka głównie żony, statyw. Jednak to na razie zbędne.

Cytuj

Natomiast dodatki do teleskopu? Warto do tego teleskopu powyżej zainwestować w 2 lub 3 okulary oraz soczewkę barlowa x2.

Polecasz coś? Z okularów?

 

Ewentualnie widzę jeszcze taki model: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035 Niby jest lepszy patrząc na porównanie. (Żebym ja się jeszcze znał :) ). Tani odpada z marketu odpada. Mam dosyć gówno sprzętów :) Bałem się tylko o obsługę.

 

Na innej grupie jeszcze mi polecili:

"Teleskop 200/1200 
Okulary 35 mm dwa cale, zestawowe, jakis szerokokatny 15mm i 6mm.
Filtr UHC i ksiezycowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje warunki 8" Newton to bardzo dobry pomysł. To już spory teleskop przez który sporo można zobaczyć, choć trzeba mieć na uwadze, że to nie teleskop Hubble'a. Co do kupna nowego sprzętu. Rozważ jeszcze raz opcje używki, przeglądając działy sprzedam na kilku forach astronomicznych. Ludzie raczej dbają o sprzęt choć to nie oznacza, że nie można trafić na coś w złym stanie. Można tutaj wrzucić potencjalne ogłoszenie i myślę, że pomożemy w wyborze ? a za zaoszczędzoną kasę kupisz fajne okulary.

Co do nich to ja bym jednak polecił ogniskowe 7 mm, 13-15mm, 30 mm. 35 mm da trochę za dużą źrenicę wyjściową. Ewentualnie soczewkę Brukowa GSO ED 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majozz kupienie nowego sprzętu to na dzień dobry wtopa pieniędzy - już w momencie odejścia od kasy traci on 20-25% wartości gdybyś chciał go tego samego dnia odsprzedać. Jeśli już założyłeś konto na tym forum, to wykorzystaj je również do zakupu używanego sprzętu na tutejszej giełdzie, ew. zerknij na giełdy na Astropolis i Astomainiaku. Jeśli kupujesz od ludzi z forum, szansa na oszustwo jest niewielka, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie połakomiłby się na parę groszy nieuczciwego zarobku by na koniec stracić twarz wobec pozostałych forumowiczów. Jeśli trafisz na prawie nowy i nieużywany egzemplarz masz szansę kupić go właśnie te 20-25% taniej niż w sklepie, a jeśli jest przechodzony ale w pełni sprawny - cena może spaść nawet o połowę, więc warto zastanowić się nad taką opcją, przeznaczając zaoszczędzony grosz na zakup okularów, ew. jakichś filtrów, soczewki Barlowa itp.

Oczywiście bywa tak, że sprzedający sam nie wie o wadach sprzętu - kupiłem kiedyś newtona z lustrem wyglądającym na idealne, ale minimalnie zakurzone. Jak się je wymyło, to wyszła prawda na jego temat - ale nie miałem pretensji do sprzedającego, bo na 99,9% tego nie wiedział. No ale cena używek spada nie bez powodu - coś za coś.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga, jak chcesz kupić używkę to nie rób tego na własną rękę o ile to możliwe... wrzuć tutaj ogłoszenie, może ktoś się trafi z okolicy kto pomoże. Nie będę Cię straszył przed zakupem używek bo sam mam prawie wszystko używane ale są też i giełdowi "handlarze", jak ktoś Ci coś zaproponuje na prywatnej wiadomości to nie krępuj się zapytać o radę tutaj. 200/1200 będzie super na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majozz napisał:

Dziękuje za rady. Teleskop jest prezentem na 30stkę dla żony dlatego jestem gotowy poświęcić te 20-30% ceny ;) Niech ma :D

Jak na prezent można kupić coś używanego ?!. Uważam, że wybrałeś słuszną decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)