Skocz do zawartości

M-42 Pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszego wieczoru zrobiłem takie foto M-42 nowym nabytkiem SW EvoStar 72ED.

Parametry: SW EvoStar 72ED / 420mm, ISO-800, F-5,8, 22min (44x30sek.) 12 x dark, Nikon D3100, EQ3-2.

Zdjęcie jak zdjęć, jest całe mnóstwo lepszych ale mi chodzi o kształt gwiazdek nad mgławicą (te warkocze jak u komety) czym może być spowodowane ?

W rogach rozumiem, że to kwestia flattnera a te gwiazdki to wyważenie, ugięcie, ja nie wiem dlatego pytam Was zdecydowanie bardziej doświadczonych.

M-42.thumb.jpg.5b3e3e8a7fdb089b9a17c25d127b7940.jpg

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz Nikona zamontowanego w wyciągu? Ważne żeby było prosto i osiowo - wtedy bez flattenera kalafiory powinny być symetryczne względem środka kadru. 

Sprawdzałeś kolimację refraktora? Kolimator Cheshire z krzyżykiem nitek sprawdza się doskonale. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacji nie sprawdzałem, mam jeszcze podejrzenia co do redukcji, że właśnie może być coś nie osiowo, nie jest to typowa redukcja tylko jest to cześć 2'' kątówki.

Postaram się to sprawdzić następnym razem.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz nasuwa się pytanie jak kolimować taki refraktor, gdzieś czytałem że nie ma możliwości. Ponoć można obrócić wyciąg, kolega @mebelek pisał (jak dobrze wszystko zrozumiałem), też ma taki refraktor.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie mocno. Ale przy tym rozmiarze matrycy bez flattenera się nie obejdzie. Już w kamerce z matrycą 4/3 gwiazdki w narożnikach są mocno zniekształcone . Masz jakiś kolimator? Jak masz laser to włóż w wyciąg i zobaczysz czy świeci w środek soczewki. Wyciąg nie ma clamping ringu i już samo dokręcanie śrubek powoduje różne dziwne ustawienia. U mnie jest tak, że jak dokręcę najpierw jedną śrubkę, a dopiero potem drugą to jest ok, jak zrobię odwrotnie , to mi przekrzywia.  Jak masz chesire, to włóż w wyciąg, poluzuj śrubki mocujące wyciąg do tuby i obracaj wyciągiem. Zobaczysz czy pączki się zejdą w jeden.Nie jest to sprzęt najwyższej klasy niestety.

Aha, jeszcze mi się przypomniało. Jak wszystko wygląda ok z kolimacją, a dalej jest tak jak na zdjęciu to poszukaj jakiś wątek dotyczący regulacji wyciągu. Możesz mieć zbyt luźno ustawiony i wtedy ma większą tendencję do wyginania się pod obciążeniem aparatem. Dokręć troszkę mocniej i powinno sie poprawić.

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolimatora nie mam, będę próbował (jak czas i pogoda pozwoli) coś popróbować z ustawieniem. Wiem, że to sprzęt nie najwyższej klasy ale lepszego już nie kupię i muszę z niego wycisnąć co się da. Powiem, że porównując SW 120/600 to tego co mam i tak jest kolosalna różnica także jestem zadowolony i myślę, że jeżeli to kwestia ustawienia to sobie poradzę prędzej czy później. Na dniach chcę modować Nikona D3100 a później już tylko próby zdjęciowe.

Dzięki za rady wszystkim, będę walczył dalej ?.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)