Skocz do zawartości

Nauka astrofotografii i pierwsze światło


Rekomendowane odpowiedzi

No i udało się, dodałem pierwszy temat w tym dziale :)

Będę tu wrzucać swoje wypociny i póki nie ogarnę, z czym to się je, to oczy pewnie będą krwawić.
W tym temacie pytałem o pomysł na sprzęt i udało mi się go prawie skompletować. Na razie mam HEQ5, Canona 1100D mod i TS Photoline 70 APO i tym zacząłem zabawę.

Pierwsza noc i walka ze sprzętem. Spory problem z ustawieniem na polarną, potem dwie nieudane próby 3 star allignment, w końcu jakoś to ustawiłem, wycelowałem testowo w NGC4777 (tak mi sie wydawało), cyknąłem 60s, zobaczyłem zarys galaktyki, więc zacząłem focić. Zebrałem 45 klatek po 60s, do tego 20 darków, 40 biasów + 11 flatów (nie wiem tak naprawdę po ile mam ich robić, stąd dziwne liczby :P)

Wyszło coś takiego. Podciągnąłem delikatnie kolory już w jpg-u, bo nie mam jeszcze photoshopa, żeby otworzyć tiff-a, którego wypluł mi DSS.
Wstyd się przyznać, ale raczej na pewno nie trafiłem w NGC4777, która jak później sprawdziłem wygląda zupełnie inaczej :) . Może ktoś rozpozna, co w ogóle upolowałem? :D 

test_wynik.thumb.jpg.b24f37facbed3cdf3db2118328e1bc53.jpg

Kolejny dzień, kolejna pogodna noc, więc stwierdziłem, że teraz próba powinna być bardziej udana.

Znów powalczyłem z montażem, którego cały czas się uczę, tym razem ustawiłem obiekt, którego na pewno nie da się pomylić. M64, celuję, robię znów 60s strzał i bida, mało widać. Dałem 80s, może być. dałem 120s, galaktyka wyszła nieźle, ale gwiazdy już zaczęły jeździć wyraźnie. Widać, że brak guidingu jeszcze. Więc ustawiam plan na 30 klatek po 80s. Do tego tyle samo biasów, 15 darków i 10 flatów.

Efekt:
M64_color.thumb.jpg.6757ed14b9334d269a7c24a73e6d6961.jpg

co ciekawe, zauważyłem, że ustrzeliłem przy okazji swoją pierwszą gwiazdę podwójną :P

1084228807_M64crop.thumb.jpg.67337051682a5da71927cca90d337e0d.jpg

W zasadzie to gwiazda wielokrotna, ma 3 większe składniki, w tym składnik A i B są bardzo blisko siebie, możliwe, że są wręcz złączone. Główny składnik, to gigant o typie widmowym G5 III, drugi to gwiazda typu F1, prawdopodobnie  F1 V. Niestety nie znalazłem informacji o składniku C, co do którego wiadomo, że jest związany grawitacyjnie ze składnikami A i B.

Ogólnie fajnie ustrzelić takie gwiazdki :)

Prosiłbym o jak najwięcej uwag, żebym wiedział, co w ogóle poprawiać. Nie chodzi raczej o samą obróbkę, bo to za chwilę. Raczej o to, co w samym prowadzeniu, ustawieniu kadru, wyborze obiektów itd. można zrobić lepiej.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla pewności trafienia w obiekt nie mogłeś użyć goto? Od razu zaznaczę że nie mam montażu z goto a tylko wyobrazam sobie prace z goto. :)

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi czemu tak małe obiekty wybrałeś na początek, zwykle dla spróbowania wybiera się coś rzucającego się w oczy, a NGC 4777? Przecież to nie dość, że malutkie to jeszcze ciemne. 
Wiem że teraz już galaktyki wchodzą ale jest tyle większych i jaśniejszych. A wieczorem można jeszcze z zimą spróbować, Orion, Woźnica, Bliźnięta. No chyba że nie masz dostępu do zachodniego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie użyłem, wpisałem i tak to wygląda. 

Wydaje mi się, że problem był w tym, że nie zrobiłem align na 3 gwiazdę też, stąd problem był z trafieniem 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DarX86 napisał:

No chyba że nie masz dostępu do zachodniego nieba. 

W sumie to mam dostęp do każdego kawałku nieba, musiałbym się tylko rozstawić z drugiej strony domu. Zdecydowała wygoda, bliskość okna do salonu i prosty dostęp do zasilania z tej strony domu :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

No właśnie użyłem, wpisałem i tak to wygląda. 

Wydaje mi się, że problem był w tym, że nie zrobiłem align na 3 gwiazdę też, stąd problem był z trafieniem 

Ja obecnie robię alignację na 1 gwiazdę, tylko żeby była w tej samej części nieba co planowany obiekt. I obiekt wybierz bardziej dostosowany pod Twój setup, jeśli galaktykę koniecznie to najlepiej wycelować w pole galaktyk w Pannie. Ja bym skłonił się jednak jeszcze w stronę zimowego nieba póki jeszcze się da :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)