Skocz do zawartości

Jakie macie statywy pod lornetkami?


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Hagen napisał:

Mam praktycznie takie samo rozwiązanie montażu teleskopu i lornety, z tym, że lorneta jest znacznie bliżej teleskopu a co za tym zero jakichkolwiek niepożądanych drgań. Radzę zrobić to samo. 

20180425_132346.jpg

To głowica Benro S8 ?

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jedyny statyw tzw. Goliat kupiony od starego fotografa. Jest to wersja z wysuwaną i co ważne pochylana kolumną głowicową.

Pewnie są lepsze, ale staruszek radzi sobie nieźle.

Tutaj z wysuniętą i pochylą kolumną - konfiguracja do obsługi obserwacji okołobiegunowych

goliat.thumb.jpg.c88bc72fccade6afe615bde13c124148.jpg

 

 

z 15x70 ważącą ok, 2,7 kg

1232373879_goliat15.thumb.jpg.beee73d39215946b091a29a7d42640aa.jpg

 

 

z 25x100 ważącą ok. 4 kg

1493083963_goliat25.thumb.jpg.438485e0dc94b56f0e1ba1cd687bf3b4.jpg

 

 

z APM 100mm 45o ED-APO ważącą ok. 7 kg

goli1.thumb.jpg.1575f83f26ee2c11a59cc08e25fa16c0.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Ja swoją DO Star Light 15x70 mam na chińskim "no name" za 120 zeta z allegro i lornetkę stabilizuje. Co prawda czuć, że jakość wykonania nie taka jak trzeba i pewnie w końcu statyw zmienie na solidniejszy, ale na początek jakoś się sprawdza. Żeby sprawdzić z czym to się to się nadaje. Jak już sprawdziłem to chciałbym jeść lepiej, więc pewnie za jakiś czas podlącze statyw z jakąś nazwą ;)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej Maciek!,

Nie, nie próbowałem monta APM ze względów ekonomicznych. Vixena miałem wcześniej do APM 100ED oraz innych dużych lornet oraz krótkich refraktorów. W przypadku 120mm wystarczyło lekko zmodyfikować przez zastosowanie taniego rozwiązania.

Kawałek rury kwadratowej w celu podniesienia lornety poza rozstaw wideł...mocowana na stałe do szyny , lornetkę w razie potrzeby wyciągam z nią i szybko się ją montuje bez konieczności przykręcania i obawy że wyskoczy z mocowania.

Całą tą prostą robotę wykonał dla mnie kolega "wfifiak" , któremu jestem za to bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam,

Lornetka: APM 120mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manfrotto 161MK2B i montaż widłowy APM pod APM 120. W pozycji gotowej do obserwacji blisko horyzont i pozycji do obserwacji blisko zenitu. Widok poprzeczny montażu widłowego z lornetą od góry bez podkładek do zredukowania drgań i z podkładkami.

Horyzont.jpg

Zenit.jpg

bez obijaczy.jpg

z obijaczami.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pewnie. Tylko kup jeszcze karimatę, żebyś miał na czym klęczeć podczas obserwacji.

Godzinę temu, astrodamian27 napisał:

Hej,czy ten statyw pod moją lornetkę będzie odpowiedni? Pod lornetkę deltaoptical 10x50 silver. oczywiście wiem że trzeba adapter dokupić 1/4 cala. 

https://allegro.pl/oferta/statyw-103cm-pilot-uchwyt-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja mając na uwadze wysokość właśnie, zdecydowałem się na używany stojak do lamp i innego sprzętu foto (max wys 260cm), tego typu: https://www.amazon.com/Neewer-Aluminum-Portrait-Photography-Lighting/dp/B00UWDD0AW - akurat trafiłem jakąś obtartą używkę na allegro (do tego jeszcze przejściówka 1/4 -> 3/8 za 8 zł). Nie wiem jak z cięższym sprzętem, ale Nikon 10x50 bez problemu - lornetka lekka, ale i tak obserwacje z ręki nie umywają się do tych ze statywu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Moj nowy nabytek - statyw z głowica do ciężkich kamer video.Koniecznie chciałem uniknąć statywu fotograficznego z wysuwaną kolumną centralną. Pierwsze próby w dzień są bardzo pozytywne, jest sztywniej niż myślałem. Teraz tylko lorneta na plecy statyw przez ramię i heja w teren.

58708FF0-9B78-4474-B038-91DE68EF642E.thumb.jpeg.b9e3a0e5bc87a69a8a56104913bb4847.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie tajemnica to dlaczego chciałeś uniknąć statywu z wysuwaną kolumną? Przy lornecie kątowej ciężko mi sobie wyobrazić wygodne obserwacje bez takiej kolumny. Aktualnie wieszam lornetę na Manfrotto 117b i jestem z takiego połączenia bardzo zadowolony.

Tak na serio.. naprawdę jest stabilnie? Ten statyw wygląda jakby zaraz miał się zawalić pod lornetą. Ale możliwe, że wygląda tak tylko na zdjęciu.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jaro666 napisał:

Ten statyw jest zdecydowanie zbyt słaby, mam trochę z tego typu sprzętem do czynienia. Statyw do ciężkiej kamery w Twoim wypadku lornety to wydatek rzędu 2,5 k . 

 

Tak.... cóż mam powiedzieć,macie rację.Dragania takie,ze ponoramę 180 stopni wczoraj nagrałem. Zastanawiam się skąd się biorą ?znaffcy? , którzy na odległość są w stanie ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższy filmik z wczoraj pozstawiam do oceny.

Pierwsze testy stabilności - starałem się utrzymać tarczę Ksieżyca w kadrze popychając rączkę stałą siłą w kierunku przeciwnym do ruchu obiektu.

Dla przypomnienia palrametry:

Lorneta Semi Apo 100mm/90 deg. Ogniskowa 550mm. Okulary Baader Zoom Mark IV.

Powiększenie X45,8/ źrenica 2,18mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, _Wojtek_ napisał:

Jeżeli to nie tajemnica to dlaczego chciałeś uniknąć statywu z wysuwaną kolumną? Przy lornecie kątowej ciężko mi sobie wyobrazić wygodne obserwacje bez takiej kolumny. Aktualnie wieszam lornetę na Manfrotto 117b i jestem z takiego połączenia bardzo zadowolony.

Tak na serio.. naprawdę jest stabilnie? Ten statyw wygląda jakby zaraz miał się zawalić pod lornetą. Ale możliwe, że wygląda tak tylko na zdjęciu.

Jest, stabilnie (jak dla mnie). Możesz spojrzeć na nagranie powyżej.

Dlaczego bez kolumnuy centralnej?, bo to najsłabszy punkt układu, często chwieje się toto.

Wolę mieć rozparty trójnóg do określonej wysokości, jak trzeba będzie to obrócę lekko tórójnóg i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Miałem kiedyś podobny statyw i faktycznie lepiej było na ciężkim drewnianym statywie. Ale coś za coś był cholernie ciężki. Natomiast głowica była OK do tego stopnia , że refraktor 150/750 i Bino dawał radę!

p.s

Wampum czym nagrywałeś? I jak połączyłeś? Daj jakieś foty zestawu.

THX!

Lornetka: APM 120mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, waldixs napisał:

Hej,

Miałem kiedyś podobny statyw i faktycznie lepiej było na ciężkim drewnianym statywie. Ale coś za coś był cholernie ciężki. Natomiast głowica była OK do tego stopnia , że refraktor 150/750 i Bino dawał radę!

p.s

Wampum czym nagrywałeś? I jak połączyłeś? Daj jakieś foty zestawu.

THX!

Telefon IPhone 6S + taki adapter zawieszony na okularze.

Fotoadapter do smartfon??w uniwersalny (Bresser)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Jaro666 napisał:

Wracając do filmiku aberki trochę jest, inne okulary podobnie? 

Tak.

To Semi Apo to dobrze skorygowany na aberrację achromat. Jest naprawdę nieźle, aczkolwiem obserwatorzy "uczuleni" na aberrację pewnie nie polubiliby takich widoków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)