Skocz do zawartości

Jakie macie statywy pod lornetkami?


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Finger napisał:

Mam pytanko czy taki statyw https://teleskopy.pl/Statyw-Fotopro-X-Go-Chameleon-z-głowicą-kulową-FPH-52Q-czarny-teleskopy-5796.html

bedzie sie nadawał pod Celestron SkyMaster 25x70 ?

Zasadniczo, jeśli chodzi o wagę, to Celestroństwo ciężkie nie jest. Powinno być ok. Natomiast, jak na mój gust, to jest dość niski. Jeśli chcesz wygodnie patrzeć to statyw wraz kolumną powinien być na twoją wysokość plus trochę. Poszukałbym czegoś wyższego. Jeśli mobilność nie jest priorytetem, to może warto statyw np. geodezyjny z kolumną do lasera (są wysokie z dużym zapasem). Jedyny problem to kupić potem przejściówkę 5/8" na 3/8". Czasem się trafiają na Allegro. Do tego głowica. Na czymś takim można powiesić znacznie większe lornetki niż Celestron. Ja stosuję to do 30x100.

 

15867078244385351772732514305554.jpg

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hagen napisał:

Mam pytanie do kolegi "piotrfie", a mianowicie, jak sprawuje się głowica zainstalowana na statywie widocznym na zdjęciu powyżej? Pozdrawiam!!!

Całkiem dobrze. Ciężką lornetką (moja waży 6.6 kg) operuje się nie tak lekko jak na widłowym, ale za to jest to głowica poręczna i stosunkowo tania.

pozdrawiam

Piotr

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, piotrfie napisał:

Zasadniczo, jeśli chodzi o wagę, to Celestroństwo ciężkie nie jest. Powinno być ok. Natomiast, jak na mój gust, to jest dość niski. Jeśli chcesz wygodnie patrzeć to statyw wraz kolumną powinien być na twoją wysokość plus trochę. Poszukałbym czegoś wyższego. Jeśli mobilność nie jest priorytetem, to może warto statyw np. geodezyjny z kolumną do lasera (są wysokie z dużym zapasem). Jedyny problem to kupić potem przejściówkę 5/8" na 3/8". Czasem się trafiają na Allegro. Do tego głowica. Na czymś takim można powiesić znacznie większe lornetki niż Celestron. Ja stosuję to do 30x100.

15867078244385351772732514305554.jpg

Dziekuje ci bardzo za odpowiedz, poszukam jeszcze coś innego ?

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

A ja właśnie po pierwszych testach wysuwanego piera do mojej dachówki Vortexa.

Nie mam się do czego przyczepić, no może tyle, że jak próbuję kręcić do góry to podnoszę wszystko razem (za lekkie nogi są). Ale jest bardzo stabilnie. Rzeczywiście obserwacje ustabilizowane a nie z ręki (tak było do tej pory) to zupełnie inna jakość i doznania.

 

20210302_224428 (2).jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam jestem nowy, zakupiłem lornetkę Celestron SkyMaster 20x80 i potrzebuje statyw do niej bo jest za ciężka i nie jestem w stanie obserwować nieba. Co moglibyście mi polecić lub jak zrobić samemu statyw albo gdzie kupić chociaż samo mocowanie/przegub do zamocowania lornetki. Jak widzę ceny statywów np do aparatów to chyba je ze złota robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukasz1992 napisał:

Witam jestem nowy, zakupiłem lornetkę Celestron SkyMaster 20x80 i potrzebuje statyw do niej bo jest za ciężka i nie jestem w stanie obserwować nieba. Co moglibyście mi polecić lub jak zrobić samemu statyw albo gdzie kupić chociaż samo mocowanie/przegub do zamocowania lornetki. Jak widzę ceny statywów np do aparatów to chyba je ze złota robią.

Dobry statyw kosztuje tyle co lornetka, a czasami nawet więcej.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Chciałem pochwalić się swojego rodzaju statywowym wyczynem wynikającym z potrzeby chwili.

Otóż pewnego razu potrzebowałem pilnie powiesić na czymś dużą lornetkę, aby ją potestować. Pech chciał, ze montaż AZ3 zostawiłem na drugim końcu kraju. Kupienie statywu i głowicy mijało się z celem, bo nie wiedziałem, czy lornetka zostanie ze mną, a docelowy montaż miał być zupełnie inny. Musiało być zatem szybko i tanio, a najlepiej za darmo:)

Podrapałem się po głowie, zaglądnąłem do piwnicy po jakieś odpady desek, ale było za mało. Po drodze mijałem kontener na odpady budowlane, pełen prawdziwych perełek ATM. Wróciłem tam i moją uwagę przyciągnęły piękne panele podłogowe... ? 

Wyrzynarka w łapę, kilka przymiarek i po 3h gotowe. Sztywność jest ok, bo pomiędzy panelami jest długa kantówka 30x40. Do sterowania wysokością użyłem ścisku stolarskiego. Środek obrotu przysunąłem możliwie najbliżej oczu, dzięki czemu zmiana kąta nie pociągała zbyt dużej zmiany wysokości głowy. Osi obrotu azymutu oczywiście nie ma, ale w czasie obserwacji po prostu przesuwam całość nogą i ładnie obraca się ?

Musze przyznać, że do balkonowych obserwacji  jest to idealne. Statywo-stojak stoi teraz cały czas na balkonie w gotowości, bo nie zajmuje dużo miejsca w narożu i żona go akceptuje (ufff!). Siadam wygodnie i nie muszę wyginać nóg ze względu na brak nóg typowego statywu.

statyw.JPG.2e4b6e45aa1c359276ea9a619309048d.JPG

Fakt, że do auta go nie zabiorę, bez sensu, ale na balkonie sprawuje się idealnie i kosztował mnie ok 12 zł, bo zamieniłem zacisk na mniejszy i kilka śrubek.

Pod tą lornetę buduję zupełnie inny montaż, ale to na osobny temat innym razem.

 

  • Like 3
  • Thanks 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

W końcu udało mi się dorobić żuraw do drewnianego starego statywu Goliata - jest kolosalnie wygodniej, chociaż drgania są większe z żurawiem. Ale wolę już obserwacje na żurawiu. Na razie radzi sobie dobrze - myślę że do 3 kilogramowej lornetka to spokojnie obsłuży ta konstrukcja. Tutaj z Fuji 10x70 (coś około 2,3kg)

1.thumb.jpg.4588cb6001802448b3588acc006096e1.jpg

2.thumb.jpg.936362d0c4332faf1de51c3570944c11.jpg

3.thumb.jpg.c773d2e74ae7261e824b9c5f09a1a164.jpg

 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)