Skocz do zawartości

Jakie macie statywy pod lornetkami?


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Pomysł z Goliatem nie był taki zły. Był nawet na tyle dobry, że nabyłem takie cudo :) Jak się okazało obawy, że jest za niski były bezpodstawne. Lorneta na Goliacie prezentuje się o tak:

 

post-1616-0-44599200-1397489008_thumb.jp

 

Sporym mankamentem Goliata (o czym wspominał Janko) jest brak szybkozłączki. Przyznam, że dość ciężko montuje się na Goliacie takiego kolosa jak 28x110. Zastanawiam się czy zakup czegoś takiego http://fotozakupy.pl/akcesoria-statywow/giottos-mh-652-adapter,13351s lub takiego http://fotozakupy.pl/akcesoria-statywow/giottos-mh-631-adapter,13345s rozwiązałby sprawę. Jak sądzicie?

  • Like 2

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...

Ostatnio nabylem po okazyjnej cenie lornetke semi-apo 88mm   http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1994&lunety=Lornetka_TS_semi-APO_88_20x_/_32x_88mm_(90%B0)_(TSG8890) ,bardzo fajny sprzet do obserwacji ,mala aberacja,katowe okulary itd,itp,byl tylko jeden problem z w/w  waga ,a mianowicie jest to 6,5 kg bez okularow,dlugo szukalem odpowiedniego statywy dla tego "smoka",znalazlem sztywny,wytrzymaly statyw w rozsadnej cenie ,kupilem go na ebayu za 109 funtow brytyjskich tutaj link z amazona gdyz w pracy nie mam dostepu do ebaya http://www.amazon.co.uk/SLIK-3365-PRO-700DX-COMPLETE/dp/B000K6ZTDC/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1412325546&sr=8-6&keywords=slik

,glowica jest bardzo solidna ale producent rekomendowal obciazenie 5kg  max wiec postanowilem wymienic ja na ball head o udzwigu 32 kg w bardzo przystepnej cenie tu macie linka  http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001JFTSIK/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1,razem tworza zgrany duet,polecam kazdemu kto ma watpliwosci co do jakosci tego produktu bo nie nazywa sie giotto albo manfrotto,solidna metalowa konstrukcja!!!Pozdrowienia ze slonecznych ostatnio wysp:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie na zurawiem ,sam nie mam mozliwosci zrobic,ten dostepny s astrokraka wygladal dobrze ale ta lornetka jest superciezka ,poza tym stwierdzilem ze przydalby mis ie statyw na moj system canona,cena prawie taka sama jak ten z astrokraka,funkcjonalnosc 100% bez problemow prowadzisz obserwacje w zenicie ,montaz alt az z celestrona bralem jeszcze pod uwage ale zniechecila mnie jego wysokosc i koszt Uchwytu L 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Nie wiedziałem gdzie się poradzić ale na szczeście znalazłem to forum i mam nadzieję,że się nie zawiodę,otóż pod lornetkę William optics 10x50 ed (1.5-1.6 kg) znalazłem taki statyw http://www.faxtel.com.pl/statyw-benro-a2970f.html (Benro A-2970F).

 

 

versatile-11_2.jpg

 

 

Wiadomo,że do tego potrzebna jakaś dobra głowica i przeciwaga ale z tym sobie poradze chyba,że coś konkretnie polecicie pod ten cięzar lornetki...mam zamiar w niedalekiej przyszłości zainwestować w porządny monopod gdyż potrzebuję równierz go do innych celów no i pomyślałem by go spiąć z tym statywem (odmontować tą kolumnę łamaną i wstawić monopod który będzie o wiele dłuzszy) tym sposobem pewnie po jakiś przeróbkach przekształcić w tzw. "żuraw".

 

Może ktoś już podobne cudo tworzył i coś podpowie bo nie jestem pewiem czy ta kolumna łamana (ewentualnie póżniej dłuższy monopod) zda tu chociażby w 80-90% egzamin i pozwoli na leżaku wygodnie prowadzić obserwacje nieba oczywiście bez drgań itp. sięgając az do zenitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może ktoś już podobne cudo tworzył i coś podpowie bo nie jestem pewiem czy ta kolumna łamana (ewentualnie póżniej dłuższy monopod) zda tu chociażby w 80-90% egzamin i pozwoli na leżaku wygodnie prowadzić obserwacje nieba oczywiście bez drgań itp. sięgając az do zenitu?

W tym wątku opisałem moje zabawy z podobnym statywem.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście temat z lornetką mam zakończony ale nad statywem się zastanawiam i powiem szczerze mam niezły dylemat,mieszkam w dosyć wysokich Alpach do pierwszego dwutysięcznika mam 5km i oczywiście chce zostać mobilny ze względu na możliwości jakie nam dają wysokie góry dlatego zastanawiam się czy wziąśc Benro lub Manfrotto z łamaną kolumną i kombinować dalej...czy też wziąść dosyć polecanego i sprawdzonego William Optics TR-188   tu jednak o leżaku w ogrodzie moge zapomnieć chyba,że go przerobie ehh co za udreka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oczywiście chce zostać mobilny ze względu na możliwości jakie nam dają wysokie góry dlatego zastanawiam się czy wziąśc Benro lub Manfrotto z łamaną kolumną i kombinować dalej...czy też wziąść dosyć polecanego i sprawdzonego William Optics TR-188   tu jednak o leżaku w ogrodzie moge zapomnieć chyba,że go przerobie ehh co za udreka.

Dla mnie ideał mobilności bez rezygnacji z wygody to lekki lecz wysoki  statyw z korbką, plus bardzo lekki fotelik z rozkładanym oparciem, np. taki.  Można wszystko łatwo przenieść, można obserwować na stojąco ze statywu, na siedząco "z łokci" i na siedząco z lornetką na statywie opartym z przodu na dwóch nogach i pochylonym nad obserwatorem.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Velbon Sherpa 450 i to jest statyw o jakim mówi Janko. Lekki i wysoki, jednocześnie bez problemów uniesie 15x70 wagi Oberwerka, a najprawdopodobniej i większe lornety. Cena też niższa od wspomnianych wyżej. Osobiście spokojnie obserwuję na stojąco, nawet w zenicie, tylko tutaj już wiadomo szyja boli, no ale jestem niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właścicielom statywu Goliat cierpiącym z powodu braku szybkozłączki polecam taki "dynks".

post-1198-0-38580500-1414751891.jpg

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady jak tu kolega Alice pisał jego statyw Velbon  jest z pewnością godny polecenia jednak ja osobiście zostanę przy pierwszym wyborze Benro A2970F,cóż nie bede miał wygodnej korbki ale za to wiele innych możliwości...więc potrzebna mi głowica fot. (adapter otrzymałem wraz z lornetką oryginalny i dosyć solidny bynjamniej tak wyglada) znlazłem taka oto głowice Omegon PD36 wiem,że droga ale kupie raz i powinienem być z tego zestawu zadowolony może ktoś już miał stycznośc z taką głowica jesli nie to co sądzicie na jej temat?

 

http://www.astroshop.pl/glowice-panoramiczne/omegon-glowice-panoramiczne-do-statywu-panoramiczna-glowica-statywowa-pd36/p,33325

 

 

Omegon-Glowice-panoramiczne-do-statywu-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Podłączę się pod temat.

 

Posiadacze lornetek proszę podlinkujcie mi statywy jakich używacie. Napiszcie coś ewentualnie o ich wadach/zaletach.

Z góry dziękuję.

 

Pzdr

Szymon

 

 

Temat już "chodził", ale zachęcam do jego aktualizacji :)

W takim razie przenosimy się do istniejącego tematu o statywach pod lornetki.

 

Jeszcze raz proszę o podanie mi modelów statywów jakie wykorzystujecie do lornetek. Temat staje się pilny. Chodzi mi konkretnie o statyw pod Celestrona 15x70.

Chyba im wyższy tym lepiej.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Nikona Action 12x50 używam statywu Manfrotto 055XPROB. Nie jest może najlżejszy, ale za to stabilny. Używam go również pod teleobiektyw Tamron 200-500 z sony a700 z gripem i na stabilność i wygodę nie narzekam. Test tego statywu masz pod adresem:

http://www.swiatobrazu.pl/manfrotto-190xprob-i-055xprob-test-statywow-20638.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przypomnę też swój: Velbon DF60 - sadzam na nim Canona 450D z Tamronem17-50 lub lornetkę Nikona EX 10x50 CF. Obawiam się że z czymś cięższym komfort byłby już mały, bo ma plastikową głowicę. Jego zalety to cena i wygodna obsługa :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 5 tygodni później...

Ja mam Manfrotto 055XPROB. Kupiłem go z myślą o fotografii ale równie często wieszam na nim lornetkę 15x70. Wygodnie i super stabilnie

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Czy taki zestaw:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4718_Orion-Paragon-Plus-Binomount-mit-Feldstativ---fuer-Fernglaeser.html

będzie wystarczający do komfortowego używania lornetki TS MX15x70 Marine? (której przeszczęśliwym posiadaczem niedawno się stałem :) ). Ma ktoś doświadczenia z żurawiem Paragon Plus i tą lornetką? W opisie podają, że żuraw wystarcza do lornetek o masie max ok. 2,5 kg, a TSka ma ok. 2,6 kg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów, lornetkowców, telskopowców oraz hybrydy. Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenia ze statywami czterosekcyjnymi? Zastanawia mnie, jak ma się ich sztywność i stabilność w porównaniu ze statywami trzysekcyjnymi, w specyfikacjach odpowiadające sobie modele zazwyczaj mają podobny udźwig, jednak kiedy przyglądam się na zdjęciach ostatniej, najcieńszej sekcji statywów czterosekcyjnych, jakoś mnie to zniechęca.

8x30, 8,5x44, 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpytuję  dlatego, że był kiedyś interesujący statyw z kolumną centralną dającą się ustawić pod dowolnym kątem -Benro A-2970-F,  trzysekcyjny. Niestety, juz go w sklepie nie znajdziemy, zastąpiono go czterosekcyjnym modelem Benro A-2980-F. Czy miał ktoś okazję używać któregoklwiek z nich? Jak sprawdza się regulowana kolumna w obserwacjach wyżej położonych fragmentów nieba, czy warto zaprzątać sobie tym głowę?

8x30, 8,5x44, 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam.

 Do lornetek używam statywu Manfrotto 190CLB z głowićą kulową ProBall 308RC. Bez problemu statyw obsługiwał WO 22x70(4kg), a w tej chwili

wieszam na nim Miyauchi 20x77(2,5kg).

Pozdrawiam serdecznie.

 Kilka okularów, lornetki: 8,5x32; 10x50; 100/45*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Ja do mojej byłej D.O.20x80 a obecnej ts 15x70 mx marine używam statywu z montażem az3. Wagi obu lornet praktycznie te same i daje radę. Oczywiście że ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczam stabilność całości zestawu a główną wadą to duże utrudnienie obserwacji w zenicie. Ale ogólnie jest dobrze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)