Skocz do zawartości
tranox

Jakie macie statywy pod lornetkami?

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, karl napisał:

Nie wiem czy w odpowiednim temacie pytam ale czy środek masy lornetek zawsze wypada +/- w punkcie mocowania gniazda na śrubę 1/4 cala (czyli tam gdzie mocuje się L-kę) ?

To bywa bardzo różnie przy różnych lornetkach. Porównaj sobie np. takie:

https://www.domenasportowa.pl/pol_pm_Lornetka-Vortex-Talon-HD-8x42-24138_1.jpghttp://astropolis.pl/uploads/oberwerk20x80lwwa_168.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z uwagi na ciężar lornetki postanowiłem wykonać pantograf pod lornetkę własnoręcznie. Całość wykonałem ze stali, ciężaru nie znam, nie mam wagi ale zważę prawdopodobnie ok.4kg.
Wykorzystałem do tego statyw pod teleskop który jest rzadziej wykorzystywany, by nie przekładać, następnym zadaniem będzie wykonanie statywu również stalowego bardziej stabilnego.
Wykonane całkowicie w domu własnoręcznie, podstawowymi narzędziami jak szlifierka kątowa, pilniki, wiertarka na statywie, spawarka IGBT, imadło i kilka innych narzędzi mniej lub bardziej precyzyjnych.
Czas poświęcony to około 30 godzin, całość będzie malowana pierw podkładem następnie kolorem czarnym, materiał zakupiony w hurtowni metali, docięli na wymiar. Śruby, podkładki, motylki etc. w markiecie budowlanym. Całkowity koszt materiałów to 68 zł. Z uwagi, że jestem zadowolony z efektu mojej pracy postanowiłem podzielić się informacją może komuś kiedyś się przyda.
Wzorowałem się na różnych wykonaniach, a efekt jak na zdjęciach. Pantograf jest sztywny bez luzów, łatwy w demontażu czy też do złożenia. Ślusarstwo to nie moja profesja jak i spawalnictwo, jednak chciałem się z tym zmierzyć i wykonałem. W przypadku braku narzędzi można w dowolnym warsztacie ślusarskim pospawać, obrobić, wówczas koszty wzrosną.
Wymiarów nie podaję wydaje mi się, że zdjęcia z opisem wystarczą trochę wyobraźni i można działać dokumentacji nie posiadam tylko zdjęcia, jest to tak zwana radosna twórczość, dla chętnych wykonania odpowiem na każde pytanie, mam dużo zdjęć. Po zastosowaniu śruby M16 długości 12cm wykorzystuję same ciężarki przeciwwagi.
Ważne by otwory M6 w ramionach i elementach mocujących ramion miały ten sam rozstaw i były prostopadłe do płaszczyzn. Próba mocowania na zawiasie w pionie okazała się dobra lecz brak blokady obrotu na zawiasie przy obrocie wokół głównej osi lornetka miała tendencję do pozostawiania lub przy hamowaniu obrotu, a to było denerwujące tu myślę nad innym rozwiązaniem tego elementu. Minimalna wysokość lornetki to około 20 cm nad ziemią,  maksymalna 190 cm o punkcie obrotu na wysokości 120cm, w tym zakresie jest regulowana wysokość po promieniu o długości ramienia 100cm. Wersja jak na zdjęciach mnie satysfakcjonuje.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

190 cm wysokości... zamiast stać, to polecam leżaczek, albo krzesełko :)) i wtedy można skrócić tę pionową rurkę nad statywem.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, M.K. napisał:

190 cm wysokości... zamiast stać, to polecam leżaczek, albo krzesełko :)) i wtedy można skrócić tę pionową rurkę nad statywem.

Dodam, najniższa wysokość na której może być lornetka to około 20 cm (słownie dwadzieścia centymetrów) nad ziemią czyli regulowana wysokość od 0,2m do 1,9m. Długość rurki decyduje o luzach w osi tu jest bez luzów. Rozważałem wykonać na łożysku wtedy bez rurki to rozwiązanie jest tańsze. Dziękuję za uwagę edytuję post podam tę informację miń wysokość.Ramię w sam raz nie przeszkadza statyw.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Własna inwencja i praca zawsze cieszy, zwłaszcza jeszcze jeżeli zrobione niezbyt dużym kosztem. Fajna rzecz kolego. Można wiedzieć co to za "armata" na tym wisi? Pozdrawiam!!! 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Hagen napisał:

Można wiedzieć co to za "armata" na tym wisi? Pozdrawiam!!! 

To Giant 20x80 BaK-4,  jest to prezent od moich współpracowników i jest to super lornetka, wykonanie w oryginalnej walizeczce.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

20170713_163035.thumb.jpg.cc9a398ce2e07689e402015a39f9612b.jpgTo moje dzieło wykonane z profili aluminiowych 25x25 i 20x20, "pająk" wykonany z ceownika alu 10x10 a na czubku osadziłem głowicę kulową Triopo NB-2S o udźwigu do 8 kg, wiec mój zabytek sprzed 36 laty, który niedawno odkurzyłem, czyli refraktorek zbudowany na bazie tubusu lunety PZO L40x64 spokojnie utrzyma. Motywacja i nacisk ze strony mojego wnuka do pracy była jak widać skuteczna, "Dziadek, mamy jechać do Zatomia a ja bez żadnej lunety? To wstyd przecież!" Więc pan wnuk (8 lat) kazał a dziadek musiał! Życzę tego każdemu! Pozdrawiam!!! Wiesiek.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś dorobię płytkę szybkozłączki ponieważ nie chce psuć oryginalnej pod śrubę M6 przy pomocy której zainstaluję mój "zabytek" na statywie. Jeszcze tylko ustawić oś optyczną celownika z osią refraktorka i zestaw gotowy, a uśmiech radości wnuka, bezcenny!!!!!! Pozdrawiam wszystkich!!!

20170715_124602.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czasem brakowało w czasie obserwacji aparatu aby cyknąć parenaście czy dziesiąt klatek ze statywu, a nie raz niebo się o to prosiło, ale zawsze był dylemat czy problem taszczenia dwóch statywów, wiec postanowiłem temu zaradzić a natchnęło mnie do tego zatomskie niebo (gorzko żałowałem, że nie zabrałem ze sobą aparatu), wiec wykombinowałem sobie coś takiego; w miejsce aparatu planuję jeszcze ewntualnie posadzić mały refraktor taki SW 102/500 do weryfikacji tego co np. będzie majaczyć w lornecie, a i na niebo w wiekszym powerku zerknąć nie zaszkodzi. Pozdrawiam!!! Wiesiek. 

20171010_182649.jpg

20171010_182639.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No u mnie skromniejszy sprzęcik. Statyw od kamerki video "Opticam" z przerobionym mocowaniem na końcu windy. Głowica, to podróbka Manfrotto, z usprawnionym dociskiem, w 3 osiach. Lornetka Bresser Corvette 10x50 :) Pod ciemnym niebem zdała egzamin na piątkę i można ten zestaw zabrać wszędzie. W obserwacjach przyrodniczo-podróżniczych, również dobrze się spisuje. Przydałby się jakiś fotel, ale to już wtedy raczej stacjonarny setup.

IMG_5403.jpg

IMG_5404-1.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

cześć

a ja zrobiłem sobie taki wynalazek ;), od tego czasu już trochę usprawniłem - trochę skróciłem :)

przy obserwacjach z krzesełka czy leżaczka, blokuję położenie łańcuszkiem, bez przeciwwag, wtedy mi trzyma pozycję przy zmianie położenia głowicy i nie "odjeżdża"

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zamieszczę w tym wątku dwa linki do sprzętów może niekoniecznie doskonałych, lecz budżetowych a jednocześnie ciekawych ze względu na swe cechy.

W przypadku tego statywu, ciekawa jest jego wysokość (200 cm) i spora nośność (do 10 kg).

Ten fotelik nie tylko jest lekki, lecz i wygląda na całkiem wygodny. Oczywiście posiada opuszczane oparcie a także podłokietniki:

big_6783d055-aa95-4692-813e-455bda113c29.thumb.jpg.3fc58031b3eee64127969dca20fdf5ec.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta