Skocz do zawartości

Byk na przedmieściach


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Szybki skok do M3 i zmiana okularu na ES 11mm. Kiedyś z wiosną kojarzyły się bociany i krokusy. Teraz jak myślę o wiośnie, to na myśl przychodzą mi gromady kuliste, które są chyba moimi ulubionymi obiektami.

Mam dokładnie tak samo, darzę kulki szczególną sympatią. Mają to "coś". Piszesz ES 11, ja ostatnio też na średnim niebie próbowałem tylko, że M53 ESem 6,7 mm, ale za cholerę nie mogłem ani ustawić oatrości, ani wyciągnąć jakichkolwiek szczegółów. O ile w ESie 14 mm gromada wyglądała ładnie, wyraźnie i ostro to po zmianie na 6,7 mm była co prawda większa, ale rozmyta i niewyraźna. Walczyłem 8 calami.

BTW Taurusem na gromady w Woźnicy? Prawdziwy polot i finezja ;) Czekam na obiekt niespodziankę, tym bardziej, że pisałeś w innym wątku, że teraz będzie wymagający :)

Edytowane przez eszetka

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, eszetka napisał:

ale za cholerę nie mogłem ani ustawić oatrości, ani wyciągnąć jakichkolwiek szczegółów

Moje krótkie doświadczenie z Newtonami podpowiada, że dla dużych powiększeń kolimacja i dobre wychłodzenie lustra jest kluczowe.

24 minuty temu, eszetka napisał:

Czekam na obiekt niespodziankę, tym bardziej, że pisałeś w innym wątku, że teraz będzie wymagający

Wymagający w sensie nie do wypatrzenia z miejscówki pod miastem w lornetce czy 3" teleskopie. Ale w rozsądnych warunkach do wypatrzenia w szerokiej gamie sprzętów i wraz z poprawą warunków oraz apertury pokaże coraz więcej. 
 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

 

Wczoraj pogoda zapowiadała się bardzo dobrze, więc w ciągu dnia już zapakowałem chociaż część teleskopu do samochodu. Jak się można było spodziewać, dzieci dokazywały do 23. Jak wreszcie zasnęły szybko ruszyłem na miejscówkę. Jak dojechałem Wenus była nisko i miała niepokojącą poświatę. Nad ziemią unosiła się lekka mgła. Zastanowiłem się chwilkę, czy jest sens rozstawiać się... W przyszły nów na północy będą już białe noce, więc stwierdziłem, że mimo wszystko spróbuję. Złożenie i kolimacja poszła sprawnie. Przy czym tym razem nie starałem się skolimować idealnie.

Rozpoczynam jak od M3, które bardzo szybko znalazłem w ES 24mm (x70). Zmieniłem okular na APM 12.5mm (x140) - banan pojawił się na twarzy. Jest mój pucharek! Wyraźne jasne centrum. Spróbowałem większego powiększenia Pentax XW 7mm (x235) i pucharek zniknął. Powrót do ESa i nadal nie ma mojej gromady. Cienkie pasma chmur zasłoniły mojego puchatka. Dziś w planach miałem buszowanie w Psach Gończych i w Pannie. Szybki rzut oka na niebo wystarczył, aby stwierdzić, że plany trzeba zmienić.

Teleskop skierowałem ku dawno nie oglądanemu klasykowi - parka M81/M82. W APM 12.5mm (x140) wyglądały świetnie. Uwielbiam ich kontrastujące kształty. Mam wielki sentyment do tej parki, bo to pierwsze galaktyki wyparzone w moim życiu. Przyznaję, że zapomniałem sprawdzić pobliskie NGC 3077, a pewnie by dało radę wypatrzeć mimo kiepskiej miejscówki. 

Pora na coś nowego. Niezbyt ambitnego, bo miejscówka nie pozwala na wiele. Mgławica planetarna Kocie Oko - NGC 6543. Przyznaję, że poszukiwałem jej chyba z 15 minut i miałem cztery podejścia zanim się udało. Jednak zanieczyszczone światłem niebo sporo utrudnia odnajdywanie obiektów. W ESie 24mm wyglądała jak rozmyta gwiazda. Pentax XW 7mm (x235) z filtrem UHC pokazał cudny owal. 

Kolejnym obiektem była M101, którą odnalazłem dość szybko. Wyraźnie jaśniejszym środek, ale ramion nie dostrzegłem, ani w ES 24mm, ani w APM 12.5mm. Chciałem dużej popatrzeć, ale w oddali zobaczyłem niebieskie koguty jakiegoś przejeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego. Stwierdziłem, że już wystarczy kuszenia losu i zacząłem pakować sprzęt. 

Wiem, że udało mi się zobaczyć tylko kilka oklepanych obiektów. Jednak bardzo mi te obserwacje były potrzebne. 

 

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)