Skocz do zawartości

Zasilanie setupu


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze ? delikatnie mówiąc wkurzało mnie podłączanie i składanie po sesji foto zasilania do swojego setupu >:( Długa listwa zasilająca (ewentualnie jeszcze trójnik), w którą trzeba było wetknąć:     

1.Zasilacz montażu.

2.  Zasilacz huba.   

3. Zasilacz aparatu (w przyszłości kamerki).     

4. Zasilacz do sterownika grzałek.   

5. Zasilacz laptopa. 

6. Zasilacz lodówki do aparatu (na ukończeniu) >:(

No i zacząłem kombinować, najpierw zakup porządnego zasilacza, który by to wszystko zasilił i nie ,,zdechł? ? szczególnie zasilanie lodówki jest ,,wato żerne? (ogniwo Peltiera). Na sąsiednim forum doradzono mi zasilacz do Xbox, który o dziwo prosto od wuja Sama na Allegro można kupić w przedziale 45 ? 55 zł. Następnie wyszła kwestia ujednolicenia gniazd przewodów i złączek, pewnych i takich, które przy montowaniu i demontowaniu po ciemku nie spowodują zwarcia i w miarę solidnych. Zaproponowano mi w większości najczęściej spotykany standard wtyki 2.1/5.5 z + w środku, oraz mój pomysł (z tym mam na co dzień do czynienia) gniazda i wtyki mikrofonowe, o potocznej nazwie Canon (nic wspólnego z lustrzankami). Te ostatnie zastosowałem w podłączeniu z zasilacza do sterownika (rozdzielacza napięcia) oraz w wersji mini do połączenia z hubem, który na stałe jest w skrzyneczce na teleskopie oraz zasilacza  lustrzanki Canon, który też mam na stałe w środku, a wystają tylko krótkie kabelki, również zakończone mini canonkiami. No i teraz znalezienie elektronika, który to wszystko wyliczy zmontuje, w jakąś skrzynkę zapakuje ? połączy z uniwersalnym zasilaczem i po podłączeniu do gniazdka 230V nie spowoduje wysłania w kosmos mojego żmudnie zbieranego setupu  ???

Teraz niestety będzie reklama ? ale bez niej świat dzisiaj nie istnieje. Wybór padł na kolegę elektronika, u którego nabyłem, (jego produkcji) USBFocus, sterownik do grzałek i same grzałki. Rewelacja ? zaczynając na wykonaniu, działaniu i co nie ukrywam ważnym składniku jakim jest cena.

http://astro.elektroda.eu/

Wysłałem do kolegi Korneliusza zapytanie z wyjaśnieniem co mam do zasilenia, co chcę zasilić i jak bym to widział ? czekałem 2 dni i otrzymałem mail, którego do tej pory w 90% nie mogę zrozumieć ? a było tego na stronie A4 napisane ? tu mały cytacik  ,, ?czyli zabezpieczenie bezpiecznikami każdego z gniazd wyjściowych, sygnalizacja za pomocą diod, napięcie dodatkowo filtrowane baterią kondensatorów i myślę że w przypadku zasilania 5V dla huba USB warto dodać filtr LC, aby ewentualnych zakłóceń z innych urządzeń nie przenosić na kamery?.? ? prawda, że proste (historię kończyłem) :o Zrozumiałem tylko, że gdy wszystko naraz zadziała będzie potrzebna moc 226W i mój zasilacz bez problemu wszystko wytrzyma. I o dziwo wycena, o którą poprosiłem była Bardzo Zrozumiała :)

Po około 3 tygodniach (był to prototyp i wymagał testowania) otrzymałem produkt, z którego jestem bardzo zadowolony, bardzo szybko się rozkłada, zajmuje 1/3 walizki, która do tej pory była pełna zasilaczy i plączących się kabli. Bardzo estetyczny, o niewielkich rozmiarach :)

Oto moje kompleksowe zasilanie setupu.

 

post-587-137699877797_thumb.jpg

post-587-137699877825_thumb.jpg

post-587-137699877851_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja.

Przy takich rozwiązaniach sam bym się ma focenie przerzucil  ;)

Nawet o tym nie myśl ;)

Ja w Syncie nawet wiatraczka nie mogłem mieć, bo już na widok jednego kabla szlag mnie trafiał.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy w założeniu - mam własny zasilacz np. 12V 20A i chcę zasilić wszystko (w moim przypadku montaż, dwie kamery, grzałki, EOS-a -  reszta to inwencja twórcza Korneliusza, tak ?? i co z laptopem (zasilanie wyższe niż 12V) ??

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie inwencja Korneliusza.  :)
Ja w punktach wymieniłem ilość zasilaczy na jedną listwę, nie napisałem, że 12 V zasili laptoczka - może niezbyt wyraziście  ???
Być może się to da - możesz zapytać, ja jednak wolałem zasilać go własnym zasilaczem i tak stoi z daleka na stoliczku.
Tak mi kiedyś tłumaczono i tego się trzymam, nawet gdy używam przetwornicy - to przez oryginalny nie taki do wszystkiego (uniwersalny)  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasilam laptopa z instalacji samochodowej, gdzie siedzi ze mną, za radą starszego (stażem) kolegi, komputer z montażem i całą resztą, łączy JEDEN kabel USB, reszta marznie na dworze przy montażu...

Dlatego wolałbym, żeby to wszystko była jakoś łatwo łączone (nie mam obserwatorium) na sesjach wyjazdowych.

Te diody trochę świecą jak choinka ale z drugiej strony można ustawić jasność świecenia i trudno w to wdepnąć :)

Poprosiłem już o kontakt Korneliusza, pozostaje czekać...

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że 1 kabel USB łączy jednym wejściem do laptopka: Robogocus. kamerkę guide, aparat lub drugą kamerkę, stąd zasilanie huba.

To ustrojstwo, które nazwałem superzasilaczem stoi sobie w walizeczce pod montażem i zasila elementy wymienione w pierwszym moim poście od 1 - 4, 6 + 1 wolny. Ja siedzę sobie około 2 metrów od montażu lub jak trzeba 5 (gdy Słonko jest fotografowane, w cieniu) i jestem z wszystkimi elementami ,,połączony" 1 kabelkiem USB  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie siedzę w domu w ciepełku przy herbatce i steruję wszystkim z kompa stacjonarnego bez żadnego kabla, a wracając do zasilania, też mi się właśnie robi z tym, że nie u Korneliusza

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie przyjemność obcowania z naturą, temperaturą i sprzętem ?? Kto pogłaska, przetrze zaroszony na zewnątrz w czasie ciężkiej pracy  ??? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znudziła mi się astrofotografia tylko odmrażanie palców, ale jak ktoś lubi sobie pomarznąć to przecież nikt nikomu nie broni, nie widzę w tym nic dziwnego :o

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wreszcie do mnie dotarło, to główne gniazdo-wtyk zasilające rozdzielacz. Poszczególne gniazda bez zmian :) :)

Dzięki Jacek, wysłałem Korneliuszowi już założenia. Dość ciężka skrzynka z tego wyjdzie, dwa akumulatory żelowe 17Ah będą chodzić w buforze, poza tym filtry i zasilacz 220/12V, wszystko będę chciał zamknąć w jednej obudowie...

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do mnie doszła mobilna stacja zasilająca oparta na jednym zasilaczu a nie pięciu, pomysł i wykonanie jak w pierwszym poście. Podziękowania dla Korneliusza (kkk na Astropolis) i jego stronka http://astro.elektroda.eu/

post-13-137699878534_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 1 rok później...

Odświeżam temat.

 

Mam pytanie do kolegów - czy zasilanie montaży EQ6 na bazie zasilacza z XBOX'a dobrze się sprawuje? Jest to bezpiecze rozwiązanie? Słyszałem, że transformatorowe zasilacze się bezpieczniejsze, a ten jest chyba impulsowy - tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.

 

Mam pytanie do kolegów - czy zasilanie montaży EQ6 na bazie zasilacza z XBOX'a dobrze się sprawuje? Jest to bezpiecze rozwiązanie? Słyszałem, że transformatorowe zasilacze się bezpieczniejsze, a ten jest chyba impulsowy - tak?

Jak z EQ6 nie wiem - Filip tranox HEQ5 nim zasila + astro ustrojstwa. Ja natomiast drugi rok między innymi zasilam nim CGEMa jest prądowo bardziej wymagający od NEQ6 i odkąd go stosuję nie miałem ŻADNYCH  PROBLEMÓW, w każdych warunkach atmosferycznych (mróz czy +) jak i z obciążeniem 11" czy małego refraktora problemów.

Zasilam z niego jednocześnie: Montaż, motofocuser, kamerkę, sterownik grzałek (3 szt), aktywnego huba i jeszcze półtora roku temu lustrzankę - polecam ustrojstwo :)

 

P.S. O! o Alienie zapomniałem przeca zamawiał chwilę po mnie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.

 

Mam pytanie do kolegów - czy zasilanie montaży EQ6 na bazie zasilacza z XBOX'a dobrze się sprawuje? Jest to bezpiecze rozwiązanie? Słyszałem, że transformatorowe zasilacze się bezpieczniejsze, a ten jest chyba impulsowy - tak?

Zasilam wszystko takim zasilaczem i nie miałem nigdy z nim problemu, na pewno jest lepszy od zasilacza impulsowego za 15zł dostępnych w sieci.

 

 

post-10-0-33469300-1418902153_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip tranox HEQ5 nim zasila + astro ustrojstwa.

Nie zasilam. Zrezygnowałem z zamawiania astro-puszki na rzecz nowego cudeńka od Łukasza (Jolo AstroHub). A zasilacz od xboxa leży w pudełku i czeka aż podejmę decyzję co z nim zrobić ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłem pewien takich zasilaczy i po konsultacjach z kolegą Jolo, wybór padł na http://allegro.pl/zasilacz-stabilizowany-do-cb-albrecht-10-12a-w-wa-i4888444882.html

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłem pewien takich zasilaczy i po konsultacjach z kolegą Jolo, wybór padł na http://allegro.pl/zasilacz-stabilizowany-do-cb-albrecht-10-12a-w-wa-i4888444882.html

A da rade z niego zasilić np 5 urządzeń na 12V?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie próbowałem bo zasilacz jak na razie zasila mi tylko montaż. Nie mam jeszcze sterownika grzałek, motofocuser'a. Natomiast kamerka guidera zasilanie bierze z laptopa. Canon jedzie na akumulatorkach.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herezje mi powychodziły w poprzednim poscie. Teraz jest ok. Ano właśnie ciężko mi powiedzieć bo kamerki z kołem nie posiadam.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten zasilacz który podlinkował Dominik daje 10A i spokojnie zasili nawet rozbudowany zestaw. Dodatkowo daje on napięcie 13.6V a nie 12, co jest zaletą kiedy korzystamy z różnego rodzaju pudełek rozdzielających - spadki napięcia na złączach mogą być dość spore, a poniżej 11V już mało które urządzenie chce pracować prawidłowo (łącznie z montażami EQ6 czy HEQ5), nie wspominając o takich które nawet przy 12V słabo działają (jak np Atik383 :) )

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)