Skocz do zawartości

Perwszy teleskop do 750zł


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam.

Poziom obserwatora: początkujący

Miejsce obserwacji: balkon (ok. 2x2m) na wsi, oddalony od drogi z lampami o ok 40m.

Teleskop na oku  Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK 1309 EQ2

Budżet: 750zł

Obserwacje: wszystkiego po trochu ;)

Możliwość dokupowania dodatkowych rzeczy: w przyszłości chciałbym dokupić okular być może napęd 

Inne: chciałbym również w przyszłości cyknąć parę fotek dlatego wymagane jest możliwość montażu aparatu (czy w podanym przeze mnie modelu jest taka opcja?

Używany: Jeżeli jest opcja kupienia lepszego sprzętu niż podany przeze mnie w tej cenie to również używane wchodzą w grę. Czy jest szansa na używkę z lustrem 150mm w tej cenie?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem z własnej autopsji. Zaczynałem od małego refraktora. W październiku tamtego roku padła decyzja idę wyżej. Znajomy miał akurat 1309 i pożyczył mi na parę tygodni żebym zaznajomił się ze sprzętem i zobaczył czy mi pasuje. Wszyscy stekali na forach że się gibie na wietrze jak chorągiewka. Trochę racji mieli. Nie pofocisz z tego chyba że księżyc może planety. Ja stwierdzilem że pierw chce dobrze poznac niebo obiekty itp dopiero kiedyś może astrofotografia. Kupiłem synte 6. A więc lustro 150mm. U mnie sytuacja jest o tyle inną że stawiam w ogrodzie miejsce mnie nie ogranicza. Myślę w przyszłym roku nad synta 10. Co do synty nie gibie się a łatwość znajdywania obiektów jest rewelacyjna. Na kitowych okularach przeleciałem coś koło 30% katalogu messiera. Wrażenia z obserwacji... W większości przypadków jest to raczej zaliczanie obiektów niz długotrwałe obserwacje. Mówię o galaktykach w szczególności. Prócz paru to zwykle plamki są więc nie nastawiaj się na potężne doznania wizualne. Teraz wychodzą planety jedzie do mnie okular 6mm więc się pozachwycam nimi. 130mm da mniej może nie dużo ale.mniej. Montaż paralaktyczny mi osobiście nie podpasowal ale to moje indywidualne doznanie. Za 1000 znajdziesz synte 8 która poleci Ci wielu użytkowników forum. Podpisuję się pod tym że synta 6/8 to bardzo dobry teleskop na początek. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie pod tym co pisal przedmowca. Nie kupuj Synty 1309 - jest tam pogrubiony w stosunku do Synty 6 pajak i raczej gorszej jakosci wyciag. Ramiona pajaka sa grube i zaslaniaja wiecej powierzchni i tak juz nieduzego lustra. Uzywana Synte 6 kupisz juz za ok 450- 600. Za 750 znajdziesz Synte 8 , no moze troche trzeba bedzie dolozyc. Ja mam szostke i jestem zadowolony ale tak samo w przyszlosci mysle o Syncie lub GSO 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poscik na forum z dzisiaj jakaś pani szuka refraktora do 700. Tam opisali swoje spostrzeżenia. Myślę że refraktor w tej cenie nie pobije pod względem wizuala synty 8. Wielkość lustra ma znaczenie. 200mm to o 50 więcej niż mam ją także mimo braku takowej synty 8 mógłbym ją polecic w tym przedziale cenowym. Minusem jest to że refraktor ma przewagę jeśli chodzi o obserwacje naziemne bo nie odwraca obrazu, ale nie po to kupiłem teleskop żeby prowadzić obserwacje naziemne. Pozdrawiam.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)