Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać do 700zł?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

szukam pomocy w wyborze teleskopu. Interesują mnie następujące cechy.

1. Wieś

2. Refraktor

3. Balkon, po drugiej stronie domu droga z lampami w odległości 60m

4. Krajobrazy Ziemi oraz w szczególności Księżyc, a także Słońce i inne planety Wenus, Mars

5. Cena 400-700

Chciałabym oglądać zarówno krajobrazy na Ziemi, oddalone o kilka kilometrów obiekty, a także Księżyc i jego powierzchnię, a także inne planety.

Dziękuje bardzo za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie do 700 zł możesz trafić używanego maka Sky-Watchera 127 mm - ale bez statywu, montażu, akcesoriów. Mówię o modelach "jasnoniebieskich" - czyli dość leciwych egzemplarzach o poprzednim, nie stosowanym już przez producenta designie. W okolicach 500 zł możesz trafić używany refraktor achromatyczny średnicy 10 cm (bez statywu i montażu), albo refraktor 9 cm na jakimś prostym montażu AZ. W budżecie zmieści się tez spokojnie teleskop zwierciadlany Newtona 130 mm z montażem i akcesoriami. Co do oglądania obiektów na Ziemi, to nie wiemy jakie masz wymagania odnośnie mobilności, bo te propozycje dość mocno różnią się pod tym względem. Teleskop Newtona nie za bardzo nadaje się na intensywne wojaże.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dziękuje bardzo za pomoc, bardziej szukalam cos mniejszego ale jednak z dużym powiększeniem. A co sądzisz o Sky-Watcher BK 804 AZ3 80/400 ? Są tam okulary 10 i 25 mm. I tak myśle czy jest sens kupować do tego osobno soczewke Barlowa... Jak uważasz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Jolantix napisał:

A co sądzisz o Sky-Watcher BK 804 AZ3 80/400 ?

To jest krótki achromat o światlosile f/5 do szerokich pól, a nie do planet i księżyca. Do planet i księżyca jeśli chcesz kupić refraktor potrzebujesz f/10. O ED i APO nie piszę bo nie mieszczą się w budżecie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 80/400 to pierwszy prawdziwy teleskop. Najbardziej nadaje się do przeglądu nieba. Mieszkasz na wsi to jak Ci zapał nie minie to spokojnie zobaczysz nim wszystkie obiekty z katalogu Messiera oraz setki innych DS, od czasu do czasu wpadnie też jaśniejsza kometa. Oczywiście można nim obserwować też Księżyc i planety. Jednak ten teleskop jest obarczony całkiem sporą aberracją chromatyczną i sferyczną. Przez to trudno jest uzyskać estetyczne i ostre obrazy planet i Księżyca. Jednak obserwować się da. Jeżeli jednak nastawiasz się na te właśnie obiekty (planety i Księżyc) to tak jak przedmówcy poleca się teleskop w systemie Maksutova. Za tą kasę spokojnie znajdziesz używanego maka 90, a może i 102 już z jakimś statywem. I tym teleskopem też da się oglądać obiekty głębokiego nieba, jednak w dość wąskim polu widzenia. Możesz też się zastanowić nad dłuższym refraktorem np SW 90/900. Dużo czytaj tutaj na forum. Takich wątków jest multum. A najlepiej to spotkaj się z kimś kto ma teleskop i sama zobaczysz z czym to się je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, skorzystałam z Twojej rady, poczytałam i kupiłam sky-watcher mak 90 osobno tubę i osobno montaż AZ3 + statyw LT1, ale muszę się przyznać że brakuje mi tam kilka elementów, na pewno śrubek, aby to połączyć. Możecie mi doradzić czy coś jeszcze powinnam dokupić kupując oddzielnie tubę i montaż? Bo jeśli chodzi o śrubki to bez problemu znajdę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, zaraz kogoś znajdziemy, kto miał i AZ3 i takiego Maka. Z tego co mi wiadomo to kolega @lolak89 miał kiedyś Maka, a niedawno miał AZ3, na którym wieszał swój refraktor SW102/500. To może zaraz coś podpowie. Z tego co mi wiadomo to tam powinien być adapter z tzw. śrubą fotograficzną.
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=5082&lunety=Adapter 1 4 do monta u Synta AZ 3 AZ3

Może zrób zdjęcie i tutaj zamieść głowicy montażu AZ3. Bo może wszystko tam już jest.

Edytowane przez Maciek_Cz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)