Skocz do zawartości

Poranne planety


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem. Kurka wodna kto by się spodziewał, że Jowisz pokaże trochę detalu :) WCP widoczna, pas na którym była był słaby ale ten drugi mocny i nawet czasami było widać na nim ciemniejsze obszary. Mars to blob u góry czerwony, u dołu niebieski a Saturn kulka z pierścieniem. Warto było wstać na te 30 minut. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Przemek_K napisał:

Próbuje ktoś rano zapolować? Jest szansa, że będzie pogodnie. Może uda się cyknąć jakąś fotkę na pamiątkę :)

sky_03_22.thumb.jpg.845114e9aa235cbaba05221fdac452ed.jpg

19 marca o 5 rano obserwowałem to trio planetarne w towarzystwie Księżyca ? Wtedy było zbliżenie Jowisza z Marsem.

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich bardzo serdecznie. Czytuję Was już od paru lat, ostatnio coraz częściej, więc może pora się ujawnić. Dzięki Waszej wiedzy i doświadczeniu skompletowałem sobie sprzęt i nauczyłem się nim posługiwać, więc może czas cos wrzucić od siebie, a nuż się to komuś na coś przyda.

Wstałem dziś koło 3-ciej i widzę czyste niebo, chmury tylko tam, gdzie mają być planety, ale ?tak jak stałem? wystawiłem szybko Edka 80 i zacząłem się zbierać. Jak wyszedłem, zacząłem od cieszenia się widokiem letnich gwiazdozbiorów. Dla zabawy i sprawdzenia seeingu po raz pierwszy w tym roku wycelowałem w Epsilony Lutni. Po krótkim mieszaniu w wyciągu najlepszy obraz uzyskałem z BCO 6 + GSO ED x2 (x200, źrenica 0.4 mm). Epsilony były pięknie i pewnie rozdzielone! Mroźne powietrze zrobiło swoje i seeing był bardzo dobry.

Musiałem się dobrze bawić, bo wydawało mi się, że minęła tylko chwilka, a tu nad drzewa wylazł Jowisz, na szczęcie chmurzyska sobie całkiem gdzieś poszły. Przestawiłem Edka tak, aby obserwując Jowisza pobliskie lampy pochowały się za moje świerki. Szybko wycelowałem i jest, razem z czterema księżycami, malowniczo ułożonymi w jednym pasie. Z rozpędu zostawiłem powiększenie x200, co oczywiście było przesadą, a Jowisz był bledziutki. Pozbyłem się Barlowa, co dało powiększenie x100 i źrenicę 0.8 mm. I tu spore zaskoczenie: Jowisz tak nisko, a kontur ostry, widać wyraźnie północe pasy oczywiście razem, blade zlane pasy południowe i na nich wyraźnie malutka WCP, nic nie faluje. Jak na takie położenie, aberracja atmosferyczna bardzo mało widoczna, tylko lekkie poczerwienienie i poniebieskienie (?) odpowiednio dolnego i górnego konturu. Po dłuższej chwili cieszenia się Jowiszem wycelowałem w Marsa, który był malutki i z dużo bardziej widoczną aberacją atmosferyczną. Tu tylko fajny pomarańczowy kolorek, więc przeniosłem się na Saturna. I tu znowu zaskoczenie: Saturn najniżej, a obraz ostry i bez falowania, aberacji atmosferycznej nie widzę wcale. Dobrze widoczne przerwy pomiędzy pierścieniami i planetą, kolor podobny do tego jaki zapamiętałem z obserwacji gdy Jowisz był w lepszym położeniu. Koło Saturna widziałem też bardzo słaby punkcik (ale wciąż patrzeniem na wprost) który jak później sprawdziłem (bo w czasie obserwacji było mi szkoda czasu) okazał się być Tytanem z jasnością 8.8 magnitudo.

I do około piątej tak sobie skakałem po wszystkich trzech planetach. Było rześko, odrośniki na Edku i szukaczu się lekko oszroniły, i w którymś momencie BCO 6 mm stał się  bezużyteczny, bo zalałem go łzami. Szybko przesiadłem się na TS HR 5 mm (x120, 0.7 mm), w którym obraz był nawet lepszy, bo planety większe a kontrast dalej OK. Planety szły wyżej, ale mam wrażenie, że potencjalnie polepszające warunki ?kompensował? pogarszający się seeing, tak że obrazy do końca zostały podobne, czyli i tak bardzo dobre jak na takie położenie planet. Do końca sesji widziałem Tytana, na zakończenie już bardzo słabo, tak że zdziwiło mnie, że zgubiłem jednego z księżyców Jowisza, które były przecież wszystkie dużo jaśniejsze. Po sesji wszystko się wyjaśniło: Io tuż przed 5-tą wszedł w cień swojej planety, tak że w ciągu chwilki musiał stać się zupełnie niewidoczny.

Podsumowując, moja pierwsza planetarna sesja w tym roku była super udana, choć nie lubię porannych obserwacji, bo kojarzą mi się z pośpiechem, który przecież jest zupełnie nieastronomiczny. Miałem dużo szczęścia z pogodą, bo jak wstawiłem graty do domu i chciałem jeszcze na pożegnanie spojrzeć na planety, to już całkiem zasłoniły je chmury?
Na dodatek rodzinka uszanowała astronoma, tak że organizm sam skompensował sobie zarwaną nockę. Nie przypuszczałem, że warunki będą aż tak dobre, tak że nawet nie myślałem o obserwacjach Tadkiem T300. Ale co się odwlecze, to nie uciecze, bo położenie planet będzie się tylko poprawiać.

 

  • Like 6

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polowałem 3 dni w tym tygodniu na planety. Nastawiłem sie na koniunkcję z Księżycem 18 marca, ale akurat nad Krakowem wisiały chmurwy, więc zakłąłem cicho pod nosem i żeby się uspokoić obejrzałem Astronarium. Na drugi dzień wstałem trochę za wcześnie i położyłem się na moment, a z momentu zrobiły się dwie godziny i jak to się mówi - po ptokach.

Udało się w piątek rano zobaczyć koniunkcję Marsa i Jowisza - SW 120/600 i ES 11 pozwoliły złapać obie planety w jednym polu widzenia. Niesamowity widok - pasy pięknie widoczne, Io, Ganimedes i Kallisto oraz pomarańczowy Mars. Po chwili przyszedł czas na Saturna. Do pełni szczęścia brakowało kawy i łysego. Po kawie pojawił się wąski sierp Księżyca, więc w ruch poszedł ES 4,7 i na początek Zatoka Tęczy - uwielbiam!!! Szybki przegląd terminatora i po pół godziny przypomniałem sobie, że stoję w klapkach. Przebierając nogami rzuciłem jeszcze okiem na Jowisza i Marsa mocno skąpanych w porannej zorzy - udało się uchwycić jeszcze pasy, ale musiałem troszkę pozerkać.

Dzisiaj znów próbowałem złowić ciut ciaśniejszą koniunkcję, ale niestety tylko chwilami coś przebijało przez niskie i gęste chmury. Tym razem pogroziłem na chmurwy, ale nie posłuchały. Łapsmyrdaki.

  • Like 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Maciek_Cz, także za "poniebieszczenie". Wygląda na to, że ja jako świeżak nie mogę jeszcze edytować swoich postów, tak więc na razie musi zostać jak jest. Za późno zauważyłem też, że raz napisałem "Jowisz", mając na myśli Saturna...

 

 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kiedyś napisał od serca nasz wspólny przyjaciel - nienawidzę Cię! :))

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)