Skocz do zawartości

Light pollution - czy filtry maja sens?


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie skończyłem dzisiejsza balkonowa sesje. Generalnie bardzo ładnie zaprezentowały się gromady otwarte w Woźnicy, Raku, Byku. Mgławica w Orionie jak zwykle zachwycająca. Z nowych wyzwań udało mi się namierzyć Mgławice Kraba (niewielka mgiełka ale dokładnie tam gdzie być powinna). Dwa achromaty SW: 80/400 i 150/750 świetnie wspolpracowaly z ES 24 68* 

Potem pierwszy raz znalezione M65, M66 w Lwie i klops... Owszem widze że galaktyki są tam gdzie być powinny ale to właściwie tyle... Panne i Wielka Niedźwiedzice już odpuściłem. Czy da się wyciąć te lampy filtrami czy tez galaktyki z balkonu muszę poprostu sobie odpuścić?

 

Albo zakupić wiatrówkę ;)

IMG_20200322_004439773.jpg

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak benzyny szkoda to pozostaje takie ustrojstwo z lunetką dla precyzji, za 3-4 stówki można dostać :) No i przez optykę przy okazji na obiekty popatrzeć można ;)

wiatr.thumb.JPG.226940b784af7bd59c0950072cc26540.JPG

  • Haha 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fali eko zmienili sodówki na led. Jakim światłem to świeci? Znaczy zakres długości fal i które filtry z tych typu UHC, Semi APO czy Skyglow sobie z takim ledem ulicznym poradzą?

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, robinek72 napisał:

Jakim światłem to świeci?

To zależy od rodzaju: https://www.electrical4u.com/white-led/

29 minut temu, robinek72 napisał:

które filtry z tych typu UHC, Semi APO czy Skyglow sobie z takim ledem ulicznym poradzą?

Cały pomysł na białego LEDa polega na mieszaniu różnych kolorów i w związku z tym świecą w całym zakresie i dlatego filtry nie pomagają... 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykresu ZnSe based LED (ostatni w artykule - link od pmochocki) wynika ze i dla ledów jest światełko w tunelu :) trzeba sprawdzić który filtr wycina 483 i 595nm. Muszę zdobyc specyfikację od gminy tego co wymienili u mnie za płotem ?

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robinek72 napisał:

 który filtr wycina 483 nm.

praktycznie żaden z szerokopasmowych bo to zbyt blisko H beta

3 godziny temu, robinek72 napisał:

 który filtr wycina 595nm.

Całkiem ich sporo zaczynając od UHC ( i odmian UHC-E i UHC-S), CLS i np. Orion SkyGlow bo blokują zakres od mniej wiecej 540 do 650 nm - czyli większa część widma LED odpowiadającą za "białe" światło ledów.  Można by spróbować jeszcze Baader Contrast Booster choć on ma to pasmo węższe bo tnie od ok 550-610 nm. Z samych cyferek to jeszcze niewiele wynika. najlepiej było by sprawdzić po kolei wszystkie te filtry.

Niech wypowie się ten kto używał tych filtrów nie tylko przeciw sodówkom ale i spróbował je na LEDy.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robinek72 napisał:

Muszę zdobyc specyfikację od gminy tego co wymienili u mnie za płotem ?

Raczej wątpię, że będą to LEDy ZnSe. One mają krótką żywotność i do oświetlenia ulicznego raczej nie są używane. Oczywiście to wszystko domysły... 

Może lepiej zobaczyć w gminie czy mogą je wyłączać od 23:00 do 4:00.

A wracając do pierwszego pytana i galaktyk. To filtry mglawiciwe takie jak UHC przyćmiewają znacząco gwiazdy więc do galaktyk się nie nadają. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)