Skocz do zawartości

Widmo kwazara APM 08279+5255


Rekomendowane odpowiedzi

W wielu postach na różnych forach możemy przeczytać jak astroamatorzy stawiają sobie za cel zarejestrowanie bardzo odległego obiektu - kwazara. Pierwszym wyborem jest zwykle słynny 3C 273 - łatwy cel o jasności 12.9m. Inne są słabsze, więc i trudniejsze.  Kwazary są dobrym poligonem dla ćwiczenia spektroskopii słabych obiektów. Oczywiście uzyskanie widma kwazara jest nieporównywalnie trudniejsze od "normalnego" zdjęcia, ale warto podejmować ten wysiłek. Oprócz waloru ćwiczebnego, możemy pokusić się o wyznaczenie silnego przesunięcia ku czerwieni dla danego kwazara. 

3C 273 zarejestrowałem już 2 lata temu za pomocą Star Analyser 100, ale pozostałe, słabsze kwazary musiałby poczekać, aż zbuduję spektroskop.

Dzisiejszej nocy moim celem był kwazar APM 08279+5255 o jasności 15.2m. Wyniki tych obserwacji przedstawiam poniżej. Charakterystyczna linia widmowa N V (1241 A) pozwoliła mi na wyznaczenie przesunięcia ku czerwieni.

 

        ?1 - ?0
z = ???? 
            ?0   

Uzyskane maksimum dla linii N V (1241) zostało odczytane dla wartości 6021A, więc:

 

        6021 - 1241
z = ??????  = 3,8517
             1241 

 

Możemy też wyliczyć prędkość radialną:

 

                (z + 1)2   -   1
 Vr = c  x  ??????
                (z + 1)2   +  1

 

 

                (3,8517 + 1)2   -   1                                22,539?
Vr = c  x   ????????? = 299792.458  x ? ??? = 275358 [km/s]
                (3,8517 + 1)2   +  1                                ?24,539

 

Zarejestrowane przeze mnie widmo APM 8279-5255:

APM.jpg.c2dad17bdc1f25bbff1894b8a5779c60.jpgSpectra.png.1ff0a4b538dd93badb00e740f4662010.png

 

Obserwacje wykonałem za pomocą nieco zmodyfikowanego SN-Spec'a:

Czekając na nowe szkła do guidera zbudowałem inny moduł szczeliny - rozsuwaną (przerobiłem kupioną kiedyś w SurplusShed szczelinę regulowaną). Dodałem regulację za pomocą silniczka krokowego (zdalna praca) oraz wydrukowałem (na niebiesko) złączki (oryginalne były zupełnie niestandardowe i nie pasowały do niczego). 

m1570D_11498290271.jpg.8f17e0bfb15f7591af164d9f9d014c8e.jpg

Slit1.jpg.f8b6c3e11364403414294e6da17fe325.jpg

Slit2.jpg.de1746171acfc2718800b377be7fc598.jpg

SNSpec2.jpg.49cdbd77c4ee82a57dc37492c3a6d0c5.jpg

 

 

 

 

  • Like 5

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, ale identyfikacja linii 1241A z zakresu UV w zakresie widzialnym to już zupełnie nowy rodzaj wyzwań :)

Ja jakoś ogarnąłem tymczasowo temat guidera. Doszedłem do wniosku, że problemem jest nieosiowe ustawienie elementów w torze optycznym guidera. Każdy z nich musi być ustawiony idealnie pod dobrym kątem. Oprócz problematycznego mocowania soczewki guidera problematyczne jest też to małe lusterko. Cały tor ma sporo stopni swobody: ułożenie kamerki w mocowaniu, soczewki guidera w mocowaniu, lusterko, i regulacja całości przypomina nieco kolimację teleskopu newtona f/3 z lustrami w plastikowych celach :)) U mnie w końcu udało się uzyskać okrągłe i małe gwiazdki, ale obecnie szczelinę mam prawie w narożniku pola widzenia kamerki do guide. Ale w sumie w niczym to nie przeszkadza.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

Ja jakoś ogarnąłem tymczasowo temat guidera. Doszedłem do wniosku, że problemem jest nieosiowe ustawienie elementów w torze optycznym guidera. Każdy z nich musi być ustawiony idealnie pod dobrym kątem. Oprócz problematycznego mocowania soczewki guidera problematyczne jest też to małe lusterko. Cały tor ma sporo stopni swobody: ułożenie kamerki w mocowaniu, soczewki guidera w mocowaniu, lusterko, i regulacja całości przypomina nieco kolimację teleskopu newtona f/3 z lustrami w plastikowych celach :)) U mnie w końcu udało się uzyskać okrągłe i małe gwiazdki, ale obecnie szczelinę mam prawie w narożniku pola widzenia kamerki do guide. Ale w sumie w niczym to nie przeszkadza.

Też zauważyłem, że np. ważna jest głębokość "posadowienia" lusterka. Może bowiem być tak, że plamka z lasera kolimatora na końcu jest w środku, a wiązka nie idzie równolegle i już jest problem. Tak, ta duża liczba stopni swobody utrudnia regulację.

Wiesz, jeszcze machnąłbym na to, że gwiazdki są kalafiorowate. PHD2 radził sobie z tym całkiem dobrze. Rzecz w tym, że miałem problem z zasięgiem w guiderze i ustawianiem słabych gwiazd w szczelinie. Trwało to zbyt długo. Czasami wokoło brakowało też jasnych gwiazd do guidowania. Dlatego wymyśliłem tymczasowo inne rozwiązanie z regulowaną szczeliną. Gdzie mogę ją otworzyć do 2.3 mm i wówczas widzę tyle gwiazd, że bez trudu znajduję nawet te słabe. Ustawiam sobie łatwo cel i płynnie zmniejszam szczelinę do dowolnej szerokości. Jest to bardzo wygodne. Guidowanie i platesolve za pomocą przerobionego szukacza (adapter też drukowałem w 3D). Myślałem, że będzie to rozwiązanie tymczasowe (wydruki zrobiłem w zwykłym PLA), ale po wczorajszej nocy, kiedy w 3 minuty ustawiłem w szczelinie kwazara 15.2m, to nie wiem, czy przy tym pozostanę :)

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Esku1RES napisał:

Charakterystyczna linia widmowa N V (1241 A) pozwoliła mi na wyznaczenie przesunięcia ku czerwieni.

Czyli N V (1241 A) to linia emisyjna azotu w ultrafiolecie?

Edytowane przez pavelm

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Esku1RES napisał:

 Czasami wokoło brakowało też jasnych gwiazd do guidowania. 

No to jest problem :( Normalnie przy bezpośrednio podpiętej ASI290 w 8" w kilka sekund sięga się do 15mag. Tutaj ta sama kamerka w 10" potrzebuje 5s żeby guidować na gwiazdkach 12mag :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pavelm napisał:

Czyli N V (1241 A) to linia emisyjna azotu w ultrafiolecie?

Tak jest. Oto szersze spojrzenie na widma i czego możemy się spodziewać w krótszych zakresach:

image.png.e6479a43bb1acb3571d5316769726a31.png

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 17:01, jolo napisał:

No to jest problem :( Normalnie przy bezpośrednio podpiętej ASI290 w 8" w kilka sekund sięga się do 15mag. Tutaj ta sama kamerka w 10" potrzebuje 5s żeby guidować na gwiazdkach 12mag :( 

Właśnie tego nie rozumiem. Dlaczego taka degradacja zasięgu. Spójrz poniżej. Obraz z guidera Alpy. Szczelina taka sama jak u mnie i podobna pod względem jakości do OVIO. Kamera to też nie "demon czułości", a zobacz jakie gwiazdy rejestruje przy czasie 30 sekund.

image.png.1b0ecdc208fd3f77938b71a2a9ae2f70.png

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)