Skocz do zawartości

Wędrówka po niebie w upatrzonej miejscówce


Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, piotrkusiu napisał:

To nie pora na M33, trochę nisko. Pod ciemnym i przejrzystym niebem wyłapiesz ją gołym okiem a najfajniej wygląda w szukaczu ;)

Owszem, była nisko, pewnie przez to taka ciemna wyglądała. Tak czy siak super widok. A jeśli będzie jeszcze lepszy to nie mogę się doczekać. ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, bije od niej zacięciem i zaangażowaniem...
Gratuluje fajniej miejscówki z rozsądnym czasem dojazdu.
Kilka rzeczy, które rozważyłbym na Twoim miejscu:

  • Zrezygnować z laptopa i spróbować z atlasem. Na początku jest trudniej, ale potem bardziej efektywnie. Nie traciłbyś też adaptacji wzroku do ciemności.
  • Jeśli chodzi o szukanie obiektów to:
    • Może szukacz z obrazem ziemskim
    • Okular o źrenicy wyjściowej 4mm-5mm i szerszym polu.
    • Spokojne skakanie w szukaczu od gwizdki do gwiazdki z atlasem w ręku. Jak wiesz zawsze, na którą gwiazdę w danym momencie Twój szukacz wskazuje, to może wyszukiwanie obiektów jest może ciut wolniejsze i mozolniejsze, ale o wiele bardziej skuteczne. Atlas możesz wydrukować darmowy lub zakupić "Pocket Sky Atlas". Im częściej go używam tym bardziej zadowolony jestem. Kiedyś używałem dużo telefonu. Teraz im więcej używam papieru, a mniej telefonu to adaptacja wzroku jest lepsza.
  • Planowanie sesji - warto ten czas poświęcić w domu. Im lepiej się przygotujesz, tym więcej wyciśniesz z samych obserwacji. Jak masz gotową listę, do której dopisujesz komentarz możesz się skupić na samych obserwacjach.
  • Obserwacje: po odnalezieniu obiektu często mam ochotę szukać następnego. Nauczyłem się jednak, że warto zamknąć oczy, wziąć kilka głębokich oddechów, dotlenić mózg, przypomnieć sobie czy coś chciałem tam wypatrzeć i zerknąć jeszcze raz i próbować zerkania w różny sposób. Dać sobie czas... To potrafi zdziałać cuda.

Jeszcze raz gratuluje udanej sesji - fajnie się czytało.

Edytowane przez pmochocki
  • Like 5
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konstruktywne podpowiedzi. Lapek w trybie nocnym tylko czerwone światło w stellarium.. Wstyd się przyznać ale nie mam jeszcze notesu, ołówka, latarki, organizera itp. Oczywiście zaplanowałem obserwacje w 75% w domu. Próbowałem zapamiętać kluczowe obiekty i właśnie jak wspomniałeś powoli szukać szukaczem. Odwrócony obraz trochę przeszkadza ale nie sprawia mi to zbytniej trudności w poruszaniu się po niebie. Co do okularu, mam zamiar kupić coś powyżej 20 mm z szerokim polem, bo kitowiec jest dostateczny ale małe pole widzenia sprawia, że w szukaczu lepiej się poruszam. 

21 minut temu, pmochocki napisał:

Obserwacje: po odnalezieniu obiektu często mam ochotę szukać następnego. Nauczyłem się jednak, że warto zamknąć oczy, wsiąść kilka głębokich oddechów, dotlenić mózg, przypomnieć sobie czy coś chciałem tam wypatrzeć i zerknąć jeszcze raz i próbować zerkania w różny sposób. Dać sobie czas... To potrafi zdziałać cuda.

Masz rację. Tak tez czyniłem.. Z mojego opisu wynika, że dość dynamicznie prowadziłem obserwacje, ale faktycznie zerkałem, przecierałem oczy, wpatrywałem się jednym , drugim okiem... Dość długo męczyłem te galaktyki :) 

Dziękuję za cenne wskazówki. Jestem świadomy swoich błędów i niedociągnięć, ale pracuje nad tym :) Pomału do przodu.

Czystego nieba i dla Was...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super relacja! M51 widziałem jasno i wyraźnie w 16 calach w Zatomiu, a poza tym jej ładnego widoku nie miałem....nigdy :) W mojej 8" to tylko mały, szary kłaczek. Ja zamiast laptopa mam Sky safari na smartfonie, można włączyć tryb nocny i nie bije po oczach światłem.

  • Thanks 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)