Skocz do zawartości

Pytania dot. MAK127


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

na forum jestem od niedawna, ale swoją przygodę z astronomią zacząłem już jakiś czas temu. Od prawie roku używam lornetki Starlight 15x70 (jak na budżetową - uważam, że jest całkiem niezła),a od kilku miesięcy rozglądam się za teleskopem. Po lekturze poradników, opinii, recenzji itp. (także na tym forum) stwierdzam, że w moich warunkach (duże zaświetlenie i konieczność wyjazdu poza miasto) i możliwościach finansowych i czasowych najlepszy wybór to MAK 127/1500 (głównie ze względu na mobilność i w miarę uniwersalność - mimo wszystkich zastrzeżeń, wad itp.). Jednak mam kilka pytań (może naiwnych, więc proszę o wybaczenie):

1. Czy jest jakaś zauważalna różnica między produktami Sky-Watcher MAK127 z serii "Star Discovery" i "SkyMax" (oprócz ceny)?

2. Czy warto kupować od razu kabel zasilający do akumulatora samochodowego? (bo zamierzam kupić teleskop + GoTo - na astrowyjazdy zabieram młodzież - moich uczniów, którzy sprzętu własnego nie mają).

3. Do zestawu zamierzam dokupić okular Baader Hyperion 8-24mm MARK IV. Trochę się naczytałem i wydaje się dobrym wyborem, czy jest?

4. Czy coś jeszcze (oprócz torby ?) warto jeszcze dokupić? (latarkę LED, obrotową mapę nieba, atlas nieba i katalog Wimmera już mam).

Bardzo dziękuję za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karpil napisał:

3. Do zestawu zamierzam dokupić okular Baader Hyperion 8-24mm MARK IV. Trochę się naczytałem i wydaje się dobrym wyborem, czy jest?

A co chciałbyś oglądać? Księżyc i planety czy DS? Czy wszystko? 50* pola własnego przy 24mm, czyli 0.8* pola rzeczywistego, to trochę wąsko. Jakbyś wybierał wersję MAKa z 2" wyciągiem polecam SWANa 33mm on da pole około 1.5* i źrenice wyjściową 2.5mm. Więc może warto rozważyć SWANa 33mm w przyszłości - jeśli kupisz wersję z wyciągiem 2" oczywiście.

5 godzin temu, karpil napisał:

4. Czy coś jeszcze (oprócz torby ?) warto jeszcze dokupić? (latarkę LED, obrotową mapę nieba, atlas nieba i katalog Wimmera już mam).

Atlas księżyca, filtr szary lub polaryzacyjny, jeśli księżyc Ciebie interesuje.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam systemu GoTo dla poczatkujacych. Odbiera on radosc ze znalezienia obiektu samodzielnie , sam system takze trzeba uatawic [ aliganacja na 2 lub 3 gwiazdy ] a jego precyzja moze nie byc wystarczajaca. MAK -iem  mozna raczej ogladac zwarte DS-y - gromady kuliste np , ktore sa latwe do znalezienia samodzielnie a planet nie trzeba wyszukiwac z GoTo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak najbardziej, że GoTo odbiera "radość z wyszukiwania", ale jak wskazał poprzednik - nie będę sam, więc raczej ma to mieć charakter pokazowy. Może następny sprzęt będzie bardziej "obserwacyjny". 

Co do oglądania, to raczej planety + jaśniejsze DSy, więc na razie nie ma to być wypasiony sprzęt do astrofotografii itp. I jeszcze co do pola widzenia - czy jest ono aż tak wąskie (rozumiem, że Andromedy nie złapię w całości), ale czy jest to aż tak rażące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karpil napisał:

I jeszcze co do pola widzenia - czy jest ono aż tak wąskie (rozumiem, że Andromedy nie złapię w całości), ale czy jest to aż tak rażące?

Andromeda, Plejady, M44... To wszystko obiekty lornetkowe, więc MAK 127 do nich się nie nadaje. 

Weźmy M81 i M82, które fajnie wyglądają w MAKu:

Screenshot_20200324_174207_com_zima.mobileobservatorypro.thumb.jpg.fa3eccd2c7e987a2f3ba65812c14058b.jpg

To, że dwóch galaktyk nie obejmiesz to jedno, ale zobacz ja dokładnie montaż GoTo by musiał działać, aby tam się wstrzelić. Wąskie pole to jeden z problemów MAKa, ale to nie znaczy, że go trzeba jeszcze pogłębiać. No i jeszcze źrenica wyjściowa 2mm vs 2.75mm.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź, choć nie wiem, czy znajdę na rynku Mak-a z wyciągiem okularowym 2", bo na razie wszystkie oferty, na które trafiłem mają 1,25". 

A co z różnicą między serią SkyMax a Star Discovery? Jest jakaś mająca jakikolwiek wpływ na możliwości / eksploatację itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to seria Star Discovery jest przeznaczona "dla początkujących" i charakteryzuje się maksymalną plastikowością. Newtony z tej serii nie mają nawet śrub kolimacyjnych :D Ogólnie unikać ;) 

Edytowane przez mcmaker

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, karpil napisał:

nie wiem, czy znajdę na rynku Mak-a z wyciągiem okularowym 2"

jest taki na teleskopy.pl : Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 OTAW wyciag 2 cale.  Jest to sama tuba bez statywu. Lub ten: Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150/1800 BKMAK 150 OTAW PRO , tez bez statywu ,drozszy model ale tez  wieksze lustro 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pmochocki napisał:

Nie odpisałeś na pytanie co chcesz oglądać. I jak ty pytasz się o MAKa 150, to ja się pytam dlaczego MAK a nie 6" SCT? 

Co do mnie, to pisałem, że głównie planety + jaśniejsze ("nielornetkowe" DSy), księżyc raczej poza moim zainteresowaniem. A co do MAK 150, to całościowo przekroczy mój budżet, a poza tym - przestaje już być taki mobilny ?.

 

54 minuty temu, lemarr7 napisał:

jest taki na teleskopy.pl : Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 OTAW wyciag 2 cale.  Jest to sama tuba bez statywu. Lub ten: Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150/1800 BKMAK 150 OTAW PRO , tez bez statywu ,drozszy model ale tez  wieksze lustro 150mm.

Tak, wiem, ale oba są bez montażu i bez GoTO, a dokupowanie osobno i składanie średnio mi się uśmiecha (także finansowo). Poza tym - to nie jest sprawa gardłowa, bo na razie epidemia skutecznie usadza wszystkich w chałupach, więc mogę poczekać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)