Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

na forum jestem od niedawna, ale swoją przygodę z astronomią zacząłem już jakiś czas temu. Od prawie roku używam lornetki Starlight 15x70 (jak na budżetową - uważam, że jest całkiem niezła),a od kilku miesięcy rozglądam się za teleskopem. Po lekturze poradników, opinii, recenzji itp. (także na tym forum) stwierdzam, że w moich warunkach (duże zaświetlenie i konieczność wyjazdu poza miasto) i możliwościach finansowych i czasowych najlepszy wybór to MAK 127/1500 (głównie ze względu na mobilność i w miarę uniwersalność - mimo wszystkich zastrzeżeń, wad itp.). Jednak mam kilka pytań (może naiwnych, więc proszę o wybaczenie):

1. Czy jest jakaś zauważalna różnica między produktami Sky-Watcher MAK127 z serii "Star Discovery" i "SkyMax" (oprócz ceny)?

2. Czy warto kupować od razu kabel zasilający do akumulatora samochodowego? (bo zamierzam kupić teleskop + GoTo - na astrowyjazdy zabieram młodzież - moich uczniów, którzy sprzętu własnego nie mają).

3. Do zestawu zamierzam dokupić okular Baader Hyperion 8-24mm MARK IV. Trochę się naczytałem i wydaje się dobrym wyborem, czy jest?

4. Czy coś jeszcze (oprócz torby ?) warto jeszcze dokupić? (latarkę LED, obrotową mapę nieba, atlas nieba i katalog Wimmera już mam).

Bardzo dziękuję za pomoc!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, karpil napisał:

3. Do zestawu zamierzam dokupić okular Baader Hyperion 8-24mm MARK IV. Trochę się naczytałem i wydaje się dobrym wyborem, czy jest?

A co chciałbyś oglądać? Księżyc i planety czy DS? Czy wszystko? 50* pola własnego przy 24mm, czyli 0.8* pola rzeczywistego, to trochę wąsko. Jakbyś wybierał wersję MAKa z 2" wyciągiem polecam SWANa 33mm on da pole około 1.5* i źrenice wyjściową 2.5mm. Więc może warto rozważyć SWANa 33mm w przyszłości - jeśli kupisz wersję z wyciągiem 2" oczywiście.

5 godzin temu, karpil napisał:

4. Czy coś jeszcze (oprócz torby ?) warto jeszcze dokupić? (latarkę LED, obrotową mapę nieba, atlas nieba i katalog Wimmera już mam).

Atlas księżyca, filtr szary lub polaryzacyjny, jeśli księżyc Ciebie interesuje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie polecam systemu GoTo dla poczatkujacych. Odbiera on radosc ze znalezienia obiektu samodzielnie , sam system takze trzeba uatawic [ aliganacja na 2 lub 3 gwiazdy ] a jego precyzja moze nie byc wystarczajaca. MAK -iem  mozna raczej ogladac zwarte DS-y - gromady kuliste np , ktore sa latwe do znalezienia samodzielnie a planet nie trzeba wyszukiwac z GoTo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
41 minut temu, lemarr7 napisał:

Nie polecam systemu GoTo dla poczatkujacych.

Ogólnie się zgadzam, ale, że to ma być na wypady z młodzieżą to prowadzenie i szybkie odnajdowanie obiektów się przyda.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozumiem jak najbardziej, że GoTo odbiera "radość z wyszukiwania", ale jak wskazał poprzednik - nie będę sam, więc raczej ma to mieć charakter pokazowy. Może następny sprzęt będzie bardziej "obserwacyjny". 

Co do oglądania, to raczej planety + jaśniejsze DSy, więc na razie nie ma to być wypasiony sprzęt do astrofotografii itp. I jeszcze co do pola widzenia - czy jest ono aż tak wąskie (rozumiem, że Andromedy nie złapię w całości), ale czy jest to aż tak rażące?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, karpil napisał:

I jeszcze co do pola widzenia - czy jest ono aż tak wąskie (rozumiem, że Andromedy nie złapię w całości), ale czy jest to aż tak rażące?

Andromeda, Plejady, M44... To wszystko obiekty lornetkowe, więc MAK 127 do nich się nie nadaje. 

Weźmy M81 i M82, które fajnie wyglądają w MAKu:

Screenshot_20200324_174207_com_zima.mobileobservatorypro.thumb.jpg.fa3eccd2c7e987a2f3ba65812c14058b.jpg

To, że dwóch galaktyk nie obejmiesz to jedno, ale zobacz ja dokładnie montaż GoTo by musiał działać, aby tam się wstrzelić. Wąskie pole to jeden z problemów MAKa, ale to nie znaczy, że go trzeba jeszcze pogłębiać. No i jeszcze źrenica wyjściowa 2mm vs 2.75mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź, choć nie wiem, czy znajdę na rynku Mak-a z wyciągiem okularowym 2", bo na razie wszystkie oferty, na które trafiłem mają 1,25". 

A co z różnicą między serią SkyMax a Star Discovery? Jest jakaś mająca jakikolwiek wpływ na możliwości / eksploatację itp.?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 minut temu, karpil napisał:

A co z różnicą między serią SkyMax a Star Discovery? Jest jakaś mająca jakikolwiek wpływ na możliwości / eksploatację itp.?

Ja nie wiem czym różnią się te modele. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Z tego co się orientuję to seria Star Discovery jest przeznaczona "dla początkujących" i charakteryzuje się maksymalną plastikowością. Newtony z tej serii nie mają nawet śrub kolimacyjnych :D Ogólnie unikać ;) 

Edytowane przez mcmaker

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
50 minut temu, karpil napisał:

nie wiem, czy znajdę na rynku Mak-a z wyciągiem okularowym 2"

jest taki na teleskopy.pl : Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 OTAW wyciag 2 cale.  Jest to sama tuba bez statywu. Lub ten: Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150/1800 BKMAK 150 OTAW PRO , tez bez statywu ,drozszy model ale tez  wieksze lustro 150mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie odpisałeś na pytanie co chcesz oglądać. I jak ty pytasz się o MAKa 150, to ja się pytam dlaczego MAK a nie 6" SCT? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
40 minut temu, pmochocki napisał:

Nie odpisałeś na pytanie co chcesz oglądać. I jak ty pytasz się o MAKa 150, to ja się pytam dlaczego MAK a nie 6" SCT? 

Co do mnie, to pisałem, że głównie planety + jaśniejsze ("nielornetkowe" DSy), księżyc raczej poza moim zainteresowaniem. A co do MAK 150, to całościowo przekroczy mój budżet, a poza tym - przestaje już być taki mobilny ?.

54 minuty temu, lemarr7 napisał:

jest taki na teleskopy.pl : Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 OTAW wyciag 2 cale.  Jest to sama tuba bez statywu. Lub ten: Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150/1800 BKMAK 150 OTAW PRO , tez bez statywu ,drozszy model ale tez  wieksze lustro 150mm.

Tak, wiem, ale oba są bez montażu i bez GoTO, a dokupowanie osobno i składanie średnio mi się uśmiecha (także finansowo). Poza tym - to nie jest sprawa gardłowa, bo na razie epidemia skutecznie usadza wszystkich w chałupach, więc mogę poczekać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta