Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy


Kicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym was prosić o pomoc w wybraniu dobrego filtru mgławicowego. Mieszkam na wsi, daleko daleko od miasta. Posiadam Synte 10 oraz okular Baader Morpheus 9 mm. Okular z teleskopem bardzo fajnie współdziała, bardzo ładnie widać M42 w Orionie, ale zastanawiam się czy nie dokupić filtra mgławicowego. Swoją drogą, jest sens kupować filtr? skoro nie zajmuję się astrografią i mieszkam na wsi więc nie zmagam się z problemami świetlnymi? Jeżeli jest sens, to jaki mi filtr da efekt po jego założeniu na okular powiedzmy na przykładzie m42? I jeszcze ostatnie pytanie to w sprawie samego filtru, bo dość dużo czytałem recenzji i dużo ludzi polecało Filtr Omegon OIII - dobry to byłby wybór?
Bardzo proszę o pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mglawicowe zasadniczo mają  zwiększyć kontrast, często za cenę pociemnienia obrazu. Czy jest sens używać ich do wizuala? Pewnie to zależy od preferencji, jeden lubi, inny nie bardzo... Mam doświadczenie z filtrem UHC przy wizualnych obserwacjach pod Wa-wa, raz w Bieszczadach i powiem tak, mega szału nie ma na moim Newtonie 8 cali. Chyba faktycznie teraz za te pieniądze kupił bym teraz coś innego... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no filtry są bezwzględnie potrzebne. Tylko najpierw trzeba mieć okulary. Tak że 3 szt z różnych zakresów. Powiedzmy ok 6-7 mm do dużych powiększeń (planety, kulki, małe DSy) ok 14 mm (do średnich powiekszeń - większość DS), oraz coś w okolicy 24 mm (do przeglądu nieba i rozległych DSów). Do tego filtry UHC, OIII w standardzie 2" i to jest docelowy komplet do Newtona 10" a nawet i 12". Przebyłem taką drogę w kilka lat i obecnie mam docelowy setup + szukam jeszcze czegoś w okolicy 5 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja prócz okularu 9 mm posiadam jeszcze 6 mm, 10 mm, 25 mm, ale do obserwacji DSów używam 9 mm i to wszystko w 1.25 mm. Właśnie boję się że zamiast filtr kontrastowania mi mgławicy to tylko przyciemni i pogorszy obraz. nigdy nie używałem filtrów mgławicowych, nie miałem z nimi styczności. Czyli do 1.25 mm nie bardzo się opłaca z takimi filtrami bawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wchodził w 1,25. To półśrodek. Kompletu okulary docelowe. Zacznij od dobrego okularu do przeglądu nieba, potem coś w okolicy 14 mm i dopiero filtr, UHC lub Ultrablock a w późniejszym czasie OIII. Same filtry wycinają pewne pasmo i zostawiają inne co podnosi kontrast danej mgławicy i dzięki temu wyraźniej ją widać. Efekty na niektórych obiektach są bardzo dobre i filtry mieć trzeba ale najpierw konkretne okulary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o filtry, dodam jeszcze tylko, żebyś od razu inwestował w 2 calowe, okulary prędzej czy później będziesz miał w takim rozmiarze, unikniesz wtedy wymiany filtrów z małych na duże. Z dwucalowym filtrem okular 1,25 też będzie współpracował, jeśli go wkręcisz w redukcję. 

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prosi o informację dotyczącą filtrów, a co otrzymuje w odpowiedzi?

Kup okular bo inaczej będziesz żałował.

Filtry to tylko 2" bo inaczej będziesz żałował. 

Ręce opadają. 

Kolego Kicz. Filtry mglawicowe to podstawa. 

To prawda, że przyciemniają tlo, ale dzięki temu mgławica kontrastuje lepiej i widać ją w sposób wyraźny nierzadko w zielonej szacie.  Podstawowym filtrem mglawicowym jest wąskopasmowy  UHC (Ultra High Contrast) przepuszcza on pasmo OIII, H-Beta. Jest uniwersalny i doskonaly do niemalże wszystkich obiektów mglawicowych. 

Drugi to OIII (tlen 3) Jest to filtr liniowy wykonany tak aby przypuszczać jak najwięcej wlaśnie tej linii widmowej

Trzeci to H-Beta jak wyżej.

Proponuje na poczatek UHC tylko dobrej firmy i spokojnie może być 1.25

Astronomik UHC, Lumikon UHC, Orion UB. Reszta to półśrodki. 

Warto zaopatrzyć się w OIII Lumikon lub Astronomik

H-beta to filtr do takich obiektów jak koń czy Kalifornia. 

Do niektórych obiektów filtry są wręcz niezbędne jak kompleks Veil czy Crescent. 

Poszukaj też w necie info na ich temat bo wielu naszych kolegów wysililo umysły i opisali doświadczenia z filtrami. Naprawdę łatwo znajdziesz?

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark, jak komoletowałeś sprzęt? Do kitowców kupowałeś filtry Lumikona, Astronomika? Bo ja zaczynałem od coraz lepszych okularów, potem tanich filtrów a i tak skończyłem na okularach klasy ES/Meade i filtrach Lumikona 2", gdzie mogę ich używać w okularach 1,25" i 2".

Jeżeli kolega faktycznie nie ma zamiaru rozbudowywać setupu to ja proponuję filtr 1,25" UHC TPL lub UltraBlocka. Zobaczy z czym to się je i sam zobaczy czy będzie chciał iść dalej. Lumikona, Astronomik to spory wydatek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żąglowałem sprzętem jak tylko można było. Straciłem przy ty furę pieniędzy. 

Problem był taki, że zbytnio wierzyłem w to, że dobry sprzęt to ten drogi. Nic bardziej mylnego. Teraz mam teleskop 14" z okularami Omegon i kilka filtrów.  Dlaczego mam filtry 2"? Bo kupowałem okulary 82-100° kt?re przy długich ogniskach miały rozmiar 2". Zatoczyłem koło pozbywając się drogich okularów i mogę sprzedać drogie dwucalowe filtry (zacząłem od 2" Astronomika H-Beta) i spokojnie kupić 1.25" do moich okularów które spokojnie dają radę w moim 14" f 4,5. Napiszę jeszcze że cieszę się ze zmian tak naprawdę na dużo tańsze i nie gorsze. 

Filtry TPL to droga do nikąd. 

UB Orion jak najbardziej co zresztą napisałem wcześniej.

I bywało tak, ze do kitowców stosowałem UB czy Lumikon. 

Zasada jest taka dla DS.

Duży teleskop ( największy na jaki pozwalają warunki i zasoby)

Okulary bo trzeba coś do wyciągu włożyć ale nie muszą być najlepsze.

Filtry aby w ogóle  zobaczyć część mgławic. Koniecznie dobre!

 

Edytowane przez dark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2020 o 10:16, dark napisał:

Podstawowym filtrem mglawicowym jest wąskopasmowy  UHC (Ultra High Contrast) przepuszcza on pasmo OIII, H-Beta.

Tu pełna zgoda warto zacząć od UHC. 

W dniu 26.03.2020 o 10:16, dark napisał:

Kup okular bo inaczej będziesz żałował.

Filtry to tylko 2" bo inaczej będziesz żałował. 

Ręce opadają. 

Koledzy dzielą się doświadczeniem. Też bym szedł od razu w 2" i też mam okulary w standardzie 2". Rozumiem, że kolega @Kicz używa do DSów tylko jednego okularu. To jest dość nietypowe i zaskakujące, ale jak już było powiedziane - kto co lubi.

W dniu 26.03.2020 o 18:33, dark napisał:

Filtry TPL to droga do nikąd. 

UB Orion jak najbardziej co zresztą napisałem wcześniej.

I bywało tak, ze do kitowców stosowałem UB czy Lumikon. 

Zasada jest taka dla DS.

Duży teleskop ( największy na jaki pozwalają warunki i zasoby)

Okulary bo trzeba coś do wyciągu włożyć ale nie muszą być najlepsze.

Filtry aby w ogóle  zobaczyć część mgławic. Koniecznie dobre!

Z tym się chyba nie mogę zgodzić. Pomijam fakt, że jest lista DSów, którą wolę oglądać w EDku niż w dużym lustrze. Ale o ile apertura ma kluczowe znaczenie, przy wyłapywaniu słabizn, nie wydaje mi się, że można aż tak deprecjonować znaczenia okularów. Moim zdaniem one wpływają zarówno na komfort obserwacji, jak i na to co jesteśmy w stanie dostrzec. 

Uważam że kluczową rolę będzie odgrywało zawsze najsłabsze ogniwo. Może to być: kolimacja, filtr, okular, seeing, obserwator, itd...

A już na sam koniec. W pewnym momencie filtry stają się niezbędne, bo bez filtrów niektóre obiekty są po prostu nieosiągalne.

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tak czytam, i pierwsze co mi przychodzi to to że chyba nie potrzebnie dawałem prawie tysiąc złotych za okular 9 mm 1.25, mogłem od razu kupić 2" :( 
Jak skończę szkołę i zacznę pracować to wtedy odrobię się ze sprzętem i polecę w stronę 2".
Ale póki co mogę sobie pozwolić na filtr mgławicowy i narazie niech to będzie 1.25" kiedyś tam z czasem na spokojnie pozmienia się na 2"

Więc podsumowując, dostałem odpowiedź na moje pytanie. Najpierw zacznę od filtru UHC, zobaczę z czym się to je i jak to wygląda, a jak będzie wszystko okey to wtedy na spokojnie zainwestuje sobie w OIII.

Dziękuję wszystkim za pomoc? naprawdę jest mi bardzo miło??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kicz napisał:

Kurcze tak czytam, i pierwsze co mi przychodzi to to że chyba nie potrzebnie dawałem prawie tysiąc złotych za okular 9 mm 1.25, mogłem od razu kupić 2" :( 

Ale krótkie ogniskowe są w 1.25". W 2" masz okulary powyżej 20mm. Masz jak rozumiem dobry okular, dający prawie 2mm źrenicy wyjściowej, którego regularnie używasz, więc nie ma co żałować. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat okular Morpheus to bardzo dobry zakup, choć do Synty 10" bardziej pasowałby 12,5mm albo 14mm. Okulary 2" zaczynają się do dłuższych ogniskowych, więc szukanie okularu 9mm 2" jest bez sensu.

Co do filtrów to tu jest dobra lektura:

Filtry przydatne do obserwacji obiektów głębokiego nieba
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=28

Porównanie wydajności filtrów dla wybranych obiektów mgławicowych
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już jestem przy zakupie i zaciekawiła mnie jedna rzecz, konkretnie dwie oferty, a że jestem jeszcze w strefie początkujących, nie do końca wiem czym one się różnią. Mógłbym jeszcze raz prosić o waszą pomoc,w wyjaśnieniu jaka się między nimi różnica? 
https://deltaoptical.pl/filtr-baader-uhc-s-l-booster-1-25-quot
https://teleskopy.pl/Filtr-mgławicowy-UHC-1,25--teleskopy-610.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kicz napisał:

Ja już jestem przy zakupie i zaciekawiła mnie jedna rzecz, konkretnie dwie oferty, a że jestem jeszcze w strefie początkujących, nie do końca wiem czym one się różnią. Mógłbym jeszcze raz prosić o waszą pomoc,w wyjaśnieniu jaka się między nimi różnica? 
https://deltaoptical.pl/filtr-baader-uhc-s-l-booster-1-25-quot
https://teleskopy.pl/Filtr-mgławicowy-UHC-1,25--teleskopy-610.html

 

UJC-S Baadera jest nieco lepszy niż ten drugi. Tak naprawdę ten drugi to TPL. 

Oba w moim mniemaniu są kiepskie. 

W Teleskopy kupisz UB Oriona i będzie super.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=4155&lunety=Orion Ultrablock Narrowband w skopasmowy filtr 1 25 05654

Lub

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3482&lunety=Filtr Astronomik UHC w oprawie 1 25 8H0011

Albo

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3485&lunety=Filtr Astronomik O III w oprawie 1 25 8H0006

Edytowane przez dark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2020 o 11:22, dark napisał:

Czyli teraz pozostaje mi kwestia tych dwóch. Myślę że ten Astronomik O III połączony z okularem Morpheus 9 mm w teleskopie Synta 10 będzie mi ładnie uwydatniał mgławice :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ładnie z każdym okularem. Oprócz planetarek szerokie mglawice nie wymagają okularów za setki zlotych. Twój 25mm zwykły okular też pokaże dużo. Nie zapominaj o nim bo będzie potrzebny do Veila, m42, Ameryki. 

OIII jest bardzo dobry ale jeśli masz kupić jeden lub narazie jeden to zacznij od UHC lub UB Oriona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2020 o 13:21, dark napisał:

Będzie ładnie z każdym okularem. Oprócz planetarek szerokie mglawice nie wymagają okularów za setki zlotych. Twój 25mm zwykły okular też pokaże dużo. Nie zapominaj o nim bo będzie potrzebny do Veila, m42, Ameryki. 

OIII jest bardzo dobry ale jeśli masz kupić jeden lub narazie jeden to zacznij od UHC lub UB Oriona.


Dobra czyli biorę UHC na start. 

Chciałbym się tylko upewnić czy dobrze wszystko zrozumiałem. Czyli OIII przepuszcza mniej światła i może to poskutkować pogorszeniem NIEKTÓRYCH  DS-ów, dlatego dobrze jest mieć też wtedy UHC bo on przepuszcza więcej światła i wtedy może poprawić dany obraz. Na przykład, powiedzmy.. M42 - OIII fajnie go przyciemni i pokaże lepszy obraz niż UHC, ale za to na przykład M97 - OIII za bardzo przyciemni i pokaże gorszy obraz niż wtedy UHC. 

Przepraszam jeżeli szargam waszymi nerwami, ale jestem dopiero w fazie początkujących i chciałbym temat filtrów dobrze zrozumieć. jeżeli w powyższym przykładzie pokazałem że jednak coś jeszcze mi umyka, to bardzo prosiłbym o poprawę i wyjaśnienie :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie obraz (kwiatek) złożony z trzydziestu zielonych diod i pięciu czerwonych. Świecą na tle tysiąca żółtych. Te żółte przyćmiewają widok tych kilku czerwonych i zielonych. 

Twoje oczy nie rozróżniają kilku diod tylko odbierają wszystko naraz.

Teraz zakładasz okulary w których oko lewe jest zakryte czerwonym a prawe zielonym szkłem. Obraz odebrany będzie wyraźniejszy dla czerwonych i zielonych połączonych w jedno. Zobaczysz kwiat. To jest UHC.

Jeśli założysz tylko czerwone okulary to zobaczysz wyraźnie czerwone diody nic poza tym. 

Zielone okulary to zielone diody. Wyraźnie bez zlewania się z innymi.

To filtry liniowe jak OIII lub H-Beta.

Tak jest z mgławicami. Tam gdzie dominuje pierwiastek tlen trzy- stosujemy OIII, tam gdzie wodór B-stosujemy H-Beta.

Obecnosć tlenu i Wodoru to UHC. 

Jest jeszcze cala gama filtrów H-Alfa, SII, Ca itp.  I nie zawsze służą do mgławic.

Ważne aby filtr był jak najbardziej selektywny dla danego pasma. 

 

 

Edytowane przez dark
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć, podłączę się tutaj do tematu. A mianowicie mam Okular Baader Morpheus 12,5 mm oraz 6mm. Ale z tego co widzę, to są to okulary 2"x1,25". Więc jeśli chcę kupić filtr mgławicowy, to chyba powinienem kupić 1,25"? Ale mam też okular Altair 30mm 2", więc... Czy filtr 2" da się podpiąć i pod Morpheusa 2"/1,25" i pod Altaira? Jak to ugryźć, bo mam mętlik w głowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2020 o 21:08, Kicz napisał:

Kurcze tak czytam, i pierwsze co mi przychodzi to to że chyba nie potrzebnie dawałem prawie tysiąc złotych za okular 9 mm 1.25, mogłem od razu kupić 2"

W wykonaniu 2" są tylko okulary o długich ogniskowych. Nie widziałem jeszcze 2"  9mm.

Morpheus to jeden z lepszych okularów na rynku. Jako konkurencję ma Naglerera czy Delosa.

Jako kompana do Morpheusa 9mm polecałbym Morpheusa 17,5 (dłuższych ogniskowych w tej serii niestety nie ma, bo czasem przydałoby się jeszcze coś fajnego kolo 25mm).

Co do filtrów, to jeśli chcesz je tylko do wizuala to warty polecenia jest Orion UltraBlock. To bardzo fajny filtr dla teleskopu o aperturze 10". Moim zdaniem spokojnie starczy dla obiektów, które bez filtra są marnie widoczne (np. Veil). To bardzo uniwersalny filtr. 

To takie uwagi z własnego patrzenia. Próbowałem różnych okularów, skończyłem na Morpheusach ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.06.2021 o 15:22, Mareg napisał:

Jak filtr 2" jest w redukcj 2/1.25" a okulary są 1.25" to nawet lepiej, bo przy zmianie okularów nie trzeba za każdym razem przekręcać filtra.

Cześć Wszystkim,

kupiłem już filtr 2". Oczywiście pasuje do okularu 30mm 2". Da się go bezpośrednio wkręcić do tego okularu. Natomiast mam problem z okularem Morpheus. Liczyłem na to, że wykorzystam tulejkę, w którą wkładam okular 2", bowiem ma na końcu jakiś gwint. Okazuje się, że jest to inny gwint, niż filtrowy i w konsekwencji nie da się do niej wkręcić filtra 2". Sprzęt, który posiadam, to Sky-Watcher Dobson 10" rozsuwany. Ktoś może wie czy w zestawie podstawowym do Dobsona jakoś da się taki filtr 2" wkręcić? Czy trzeba kupować jakąś kolejną redukcję/przejściówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luka, oba moje teleskopy przy zakupie miały na wyposażeniu redukcję z 2" na 1.25" z gwintem filtrowym.
Dodatkowo dokupywałem takie redukcje 2/1.25" GSO z gwintem filtrowym 2" dostępne teraz za 49 zł.

Morfeuszy nie miałem, więc tu nie pomogę.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)