Skocz do zawartości

Byk w Blizinach


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, pmochocki napisał:

 

Następnie szybko odszukałem NGC 2903 i tu rozczarowanie, bo miałem nadzieję, na dostrzeżenie jej ramion, ale się niestety nie udało. Narodził się pomysł aby sprawdzić M51 i NGC5195. Galaktyki oczywiście obie widoczne, ale struktura ramion M51 była wyraźniejsza gdy obserwowałem niedawno w tym samym teleskopem z przedmieść pod słabym niebem. Więc albo kolimacja albo seeing sprawiają, że mimo o wiele ciemniejszego nieba szczegóły trudniej było wyłuskać.

 

Fajnie, że wyprowadziłeś Byka na dwór ;) 

Z ramionami 2903 jest tak, że wymagają połączenia ciemnego nieba, przejrzystości i cierpliwości i doświadczenia. Są dość delikatne, widoczne zerkaniem jako esowaty kształt, wychodzące z jaśniejszej poprzeczki. Zresztą to nasze hobby to czasem taka walka pomiędzy oczekiwaniami, a warunkami i naszymi ograniczeniami.

Ostatnio obserwowałem ramiona w M81 i tu też przejżystość atmosfery odgrywała decydującą rolę. Nawet zasięg w magnitudo nie był porywający i miejscówka wg mapy LP gorsza niż inne przeze mnie odwiedzane. A jednak obydwa ramiona były widoczne. Taki sport ;) 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Fajnie, że wyprowadziłeś Byka na dwór ;) 

Nawet nie wiesz jak ja się cieszę. Wielkie podziękowania należą się koledzy @skarczew, który pomógł mi wyjąć lustro główne, zmienić naklejkę i pożyczył mi swój kolimator CatsEye. Na przedmieściach kolimacja poszła mi szybciej i była idealna co chyba też przełożyło się na szczegóły w obrazach.

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Z ramionami 2903 jest tak, że wymagają połączenia ciemnego nieba, przejrzystości i cierpliwości i doświadczenia.

Ostatnich dwóch mi brakuje, a pierwsze dwa zdarzają się rzadko. Najbardziej frustrujące jest to, że przyjedzie Marek @Panasmaras na tą sama miejscówkę i jest w stanie wypatrzeć takie rzeczy swoją małą lorneteczką, że człowiekowi się w głowie nie mieści. Widzę, że z roku na rok jest lepiej, ale chciałbym się chociaż trochę zbliżyć do takiego poziomu. Dlatego ostatnio robię wszystko by zwiększyć częstotliwość obserwacji - zmienne i podwójne przed blokiem, przedmieścia itd... 

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Są dość delikatne, widoczne zerkaniem jako esowaty kształt, wychodzące z jaśniejszej poprzeczki.

Jak człowiek czyta:  Through a 10-inch scope, look for a halo 4? by 2? that surrounds a bright core. Close examination at high magnification reveals the galaxy?s central bar and the spiral arms, which aren?t much brighter than its halo. Through larger scopes, look for dust lanes and emission nebulae spread throughout NGC 2903?s spiral arms. Bakich, Michael E.. "1,001 Celestial Wonders to See Before You Die: The Best Sky Objects for Star Gazers"

lub NGC2903 SG ! Sb; elongated; mottled arms Peter Birren "Objects in the Heavens" 

to jednak rodzi się nadzieja, że może się uda coś wypatrzeć...

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Zresztą to nasze hobby to czasem taka walka pomiędzy oczekiwaniami, a warunkami i naszymi ograniczeniami.

I tu się zgadam - nad wszystkimi trzema muszę popracować.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)