Skocz do zawartości

Montaż " Wirus 2020" ex Odbiło mi... buduję montaż. Efekt uboczny COVID.


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

A o tych korektach, o których piszesz to zauważywszy je po wydruku tego co Fabian przedstawił, czy analizując jego elementy prze wydrukiem? 

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zmontowałem podstawę.

Ta okrągła dziura ma w zamyśle Twórcy służyć do montażu poziomicy 60 mm średnicy. Zastanawia mnie jednak sens jej instalacji , skoro cała podstawa musi się przechylać w granicach +/- 5 stopni ( jak sam pisze) w celu ustawienia na Polaris, bo kąt wymuszony przez konstrukcję jest stały.

Widzę dla niej nieco inne zastosowanie - to może być miejsce instalacji adaptera do statywu  - duralowy pierścień z gwintem 3/8 cala na przykład.

Swoją drogą trzy potężne śruby M 14 służące do regulacji kąta podstawy ( delikatnie zaznaczone na zdjęciu) są chyba lekko przewymiarowane :)

Wujo takimi śrubami koło w ciągniku przykręcał :)

 

podstawa.jpg

Edytowane teraz przez wessel

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś spore postępy od rana:

Zamontowany napęd koła RA:

ra.thumb.jpg.bd72c25d0d02e1eb769c8c2cc0ca4e80.jpg

Zamontowany napęd koła DEC:

Dec.thumb.jpg.8ccaf898a14c712febecb39a3586deff.jpg

Fabian ( Twórca)  wymyślił dwa dni temu taki klips do zamocowania sterownika silnika krokowego DEC na konstrukcji i UWAGA! po raz pierwszy widzę rozwiązanie w którym diody LED są CELOWO zasłaniane. Widać że projektuje astrofotograf stosowany :) pokazałem strzałką osłonę

led.thumb.jpg.41f541583642a334bf6fdb361ab4894c.jpg

Całość zaczyna wyglądać :) ma już elementy trzymające aparat i optykę. Łożyskowanie typ 6001

szeroki.thumb.jpg.f0ebafad3c97347b6360a9901a5f3bc4.jpg

No i wielka, wspaniała poziomica!

E595146C-18FD-4DAE-8471-90845C599BF4.jpeg

 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2020 o 12:52, wessel napisał:

Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D

Mam pytanko,  jaki model tej drukarki?  Czytam tak sobie ATM i coraz więcej userów zaopatrza się w tego typu sprzęt i próbuje samemu tworzyć elementy do teleskopów,  montażu itp. Ciekawi mnie jakie to są drukarki. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tevo Tarantula Pro - po tuningu :) ( szklany stół )

 

Rano już co nieco podziałałem. Zamontowany jest uchwyt do aparatu i pasek napędu DEC.

Ten uchwyt do aparatu jest modyfikowany do konkretnego obiektywu specjalnym skryptem na Open CAD. Wpisujesz średnicę i wypluwa gotowy projekt uchwytu.

Jak już zauważyłem konstrukcja ma jeden słaby punkt. Całe to wielkie koło RA trzyma się od tyłu na jednym - po prawdzie bardzo solidnym ale jednym - łożysku, natomiast z przodu tylko na pasku zębatym. Nie jest to niebezpieczne przy pracy montażyku, ale jak przenosimy go z aparatem i obiektywem ...... Trzeba wymyślić jakąś blokadę transportową, taką jak mają np. bębny pralek automatycznych.

1982769944_Uchwytobiektywu.thumb.jpg.cc84289248d8891f91ab5cc1dfa9e614.jpg

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PET-G to dobry wybór, już się bałem że PLA drukujesz. Wtedy to jedno postawienie montażu na słońcu i by spłynął :D

Sam chciałem się wziąć za wydrukowanie tego projektu, ciekawy jestem jak się będzie spisywał. Powodzenia ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest małe zagadnienie do rozwiązania: otóż zaproponowany przez Fabiana sposób mocowania DSLRa polegający na zastosowaniu obejmy obiektywu w środku ciężkości układu aparat-obiektyw nie da się zastosować do obiektywów o zmiennej ogniskowej Tamrona. Te cholery mają bardzo wygodne , szerokie pierścienie do regulacji ogniskowej ale...prawie nie mają elementów nieruchomych obudowy. Pozwalają na obejmę o szerokości 10 mm, a to jest za mało do zachowania sztywności mocowania. Zaprojektowałem więc inny uchwyt pasujący do mojego testowego setupu - Canon 1100D z Tamronem 17-50. Pokazałem to poniżej:

1. Oryginalny projekt twórcy - wypluty przez stworzony przez niego Lens holder generator

IMG_0866.thumb.JPG.f85acbd55c41a79ce47459f366203506.JPG

2. Tak wygląda mój projekt

IMG_0864.thumb.JPG.cb4cfaf09ebfe761f45e2447f80b67f0.JPG

3. A tak lezy mój Canon w mocowaniu - od spodu zabezpieczony typową śrubą.

IMG_0863.thumb.JPG.72f4d4dde2d6d7aea8fc067eb0769dcd.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel przypiął ten temat

 

Elektronika zmontowana i uruchomiona, jeszcze w postaci "pająka". Będzie w eleganckim pudełku, ale czekam na jeszcze jeden element aby je zaprojektować. Piszę o tym poniżej.

Montaż fika manualnie aż miło, cicho i szybko - normalnie jedzie z prędkością gwiazdową.

Komplet.thumb.JPG.b644e41b6c74a7caa34e97e7a99d83dd.JPG

Zmanipulowany danymi podawanymi przez sprzedawcę kupiłem konwerter 12V>5V. ( taki jak na fotce poniżej)  Katalogowo ma on wydajność prądową 300 mA więc do zasilania jednego silnika powinno wystarczyć - ale to nieprawda. SIlnik nie pracuje płynnie a efekt jest taki jakby przekładnia była uszkodzona i przeskakiwała. Dopiero po zasileniu źródełkiem 1 A zaczęło hulać.

Czekam na inny konwerter o wydajności 3A. Zamierzam rozwiązać to w ten sposób, że całość będzie zasilana napięciem 12V np. z akumulatora.

konw.thumb.JPG.a546f58faef251d61b45916bcebe25dd.JPG

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Centrum dowodzenia - kompletny "pilot" do montażu oczywiście bez zasilacza. Zasilanie całości - 12V, 1A. Wewnątrz Arduino z wyświetlaczem, down konwerter 12V>5V 3A i moduł Bluetooth. Skrajny prawy przycisk ma nieco inny kształt - jest płaski- bo to RESET.

Z prawej strony wychodzą kable do montażu- jeden już w koszulce, drugi jeszcze bez.

Wymiary 150x60x50 mm.

Do celów pokazowych wyłączyłem wyświetlacz, bo głupiała przysłona w aparacie. Sorry za jakość, Iphone nie lubi ciemności.

IMG_0897.thumb.JPG.f5647cdafd4a75c68b7952e3a7362052.JPG

IMG_0896.thumb.JPG.6027a432967aaca6ce61f7c60e0fcd64.JPG

Edytowane teraz przez wessel

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skończyłem. 52 godziny drukowania ( netto- nie liczę powtórek), 30 godzin pracy, 340 zł kosztów materiałowych. Montaż ma szereg poprawek i usprawnień w stosunku do oryginalnego projektu Fabiana. Na pierwszy rzut oka widać obudowy do sterowników i silników, ale jest sporo korekt w wymiarach. Bez podstawowejznajomości projektowania 3D raczej ciężko byłoby go wykonać.

Teraz testy.

Final.thumb.jpg.d8c8e73f0bfe0dc075515e041dd80819.jpg

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech go gwiazdeczki słuchają i idealnie za nim podążają ;) Gratulacje! A pełne po pierwszych testach. Pogoda chyba idealna na najbliższe dni.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)