Skocz do zawartości

Pierwsze kroki w astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako, że było kilka dni z ładną pogodą, to miałem czas pouczyć się obsługi montażu i zbierania materiału.

Spróbowałem też troszkę się pobawić z obróbką PS-em + Astro Tools

Nie jest to co prawda pierwszy obiekt, który strzeliłem, ale z tego dało sie coś poskładać. NGC 884, czyli ? Persei oraz znajdująca się obok NGC 869.

Canon 1100d modyfikowany 30x120s ISO 1600 + 30 biasów, 10 darków i 10 flatów.
TS 70 Photoline + flattener 0,79, HEQ5, ASIAIR.

NGC884.thumb.jpg.78531d3a0bf94c3081743b308a5c0c1b.jpg

Nie śmiejcie, się, ja naprawdę dopiero raczkuję i chętnie wysłucham, co zrobić można lepiej, poprawić itd.

Fotka to crop, bo nadal nie mam odpowiedniego adaptera między flattenerem i OAG, więc odległość do sensora Canona jest za duża.

Wrzucam też to, co wypluł mi DSS

NGC884.TIF

  • Like 2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maciekja napisał:

Tak na szybko zerknąłem co siedzi w tiff i okazuje się, że dość sporo informacji można z niego wyciągnąć :)

Wygląda fajnie :)

Faktycznie przesadziłem z PS-em :)

To była bardziej próba zabawy z Astronomy Tools, ale strasznie sztucznie teraz moje "coś" wygląda w porównaniu do tego, co wrzuciłeś, a przecież to mój tiff, ten sam materiał.

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próba obróbki materiału, zgromadzonego kilka dni temu.

Messier 52

Canon 1100d. 30 x 120s ISO 800 10x darki + 30 flatów + 30 biasów.

Do kadru załapała się też NGC 7635 (Mgławica Bańka, chociaż skromnie). Mam nadzieję, że idę w dobrym kierunku z obróbką :)

m52.thumb.jpg.2abe9e9f792aff36ce0fd744bf704c4a.jpg

  • Like 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próba zabawy z Photoshopem i zebranym materiałem.

M101
30x300s + 5 darków + 5 biasów + 10 flatów (padła mi bateria w aparacie i nie dorobiłem darków i biasów :/). Wydaje mi się, że mało darków niestety ma wpływ na zdjęcie, ale próbowałem pobawić się obróbką, więc pokazuje. Darków sobie dorobię do tej fotki jeszcze.

M101.thumb.jpg.1a15c50901d43cdb2e2dc0d17b58d394.jpg

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała liczba dark wpływa negatywnie na zdjęcie szczerze. Jeśli robisz guiding, włącz sobie dithering. Pozwoli Ci chociaż pozbyć się wzorku z szumu. Ja w 1100d nie stosowałem darkow, dzięki ditheringowi, choć do amp glow się przydają. Biasy możesz zrobić poza sesja nie musisz w czasie sesji. Ważne żeby zgadzało się Iso. Możesz też wystawić go na dwór żeby nie robić ich w temp pokojowej. Takie biasy posłużą Ci do każdej sesji. Nie musisz robić ich co sesje 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Danon napisał:

Jeśli robisz guiding, włącz sobie dithering

Przyznam, że widzę taką opcję i nie wiem, jak to działa, dlatego nie ruszałem :)

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Przyznam, że widzę taką opcję i nie wiem, jak to działa, dlatego nie ruszałem :)

Dithering między zdjęcia po prostu przesuwa Ci kadr o kilka pikseli tak żeby przy stackowaniu pozbyć się hot pikseli i wszystkich defektów matrycy, którego też pozbywa się przez darki (dużą ilość). Jak dodałeś tylko 5 darków to tak naprawdę zwiększyłeś sobie szum, lepiej już wcale i zrobić więcej lightow.

Z Canonem 1100D najlepiej tak jak kolega wyżej napisał, dithering + biasy i flaty. Na dobrą sprawę jak zrobisz biasy raz na jakiś czas to w trakcie sesji tylko lighty i flaty. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Z Canonem 1100D najlepiej tak jak kolega wyżej napisał, dithering + biasy i flaty. Na dobrą sprawę jak zrobisz biasy raz na jakiś czas to w trakcie sesji tylko lighty i flaty. 

No to bardzo dobrze wiedzieć. Spróbuję tak, jak mówicie i zobaczymy jaki będzie to wygladać.

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem.

 

Pierwsze zabawy z obróbką mgławic. Może za wcześnie, ale chciałem zobaczyć, co wyjdzie z  3,5h zebranego materiału. Materiał zebrany tydzień temu (więc jeszcze nie miałem wtedy okazji zastosować rad kolegów) przez 2 noce

IC1396

20x600s ISO 1600 + 10 darków + 80 biasów + 30 flatów

Canon 1100d na HEQ5 guiding.

IC1396

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako,że znów dwie noce ładne się trafiły, to stwierdziłem, że pobawię się troszkę w dłuższe zbieranie materiału a przy okazji sprawdzę, czy Dithering może zastąpić faktycznie darki i pobawię się troszkę obróbką w PS:)
Dodatkowo cały czas testuję ostrość gwiazdek (bo maska ma przyjść dopiero dziś) i cały czas próbuje znaleźć odpowiednią odległość od flattenera, dlatego jest crop a mimo to, lewy dolny róg jest zmasakrowany. Odnoszę wrażenie, że prócz odległości jest jeszcze problem z osiowością całego zestawu, bo każdy róg wygląda inaczej.

Oto efekt dosłownie godziny zabawy w PS:
TS Photoline 70 / 420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 + Canon 1100d mod + Asi 120 mini + ASIAIR

60 x 300s (23 pierszego dnia (12.04) i 37 drugiego dnia (13.04) + 30 flatów.

NGC 7023

NGC7023-v1.thumb.jpg.32a582b9f2d5f54d6cda445e85952ca8.jpg

Swoją drogą, byłem bardzo ciekaw, jak będzie wyglądać wyciąganie ciemnych pyłów i przyznaję, nie jest to łatwe.

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, OnlyAfc napisał:

sprawdzę, czy Dithering może zastąpić faktycznie darki

To tylko połowicznie prawda. Dithering służy przede wszystkim do usunięcia "płynącego" szumu - czyli pasów na zdjęciu. Oczywiście złożenie klatek z ditheringiem wyeliminuje hot i bad piksele, ale to też będzie zależeć od ich liczby oraz liczby klatek, które wykonasz. Jeśli nie jesteś ograniczony czasowo to osobiście polecam zrobić także darki. U mnie sesję zawsze kończy seria darków, flatów i biasów. Niestety rozmontowuję setup więc za każdym razem musi być cała procedura powtarzana.

Co do samych efektów widać progres i efekty są bardzo dobre!

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Astrotuvoc napisał:

Jeśli nie jesteś ograniczony czasowo to osobiście polecam zrobić także darki.

Czasowo najczęściej nie jestem ograniczony, no chyba że przez pogodę. Jedyny minus, to wstawać np. o 2-3 w nocy do zestawu, zakładać pokrywę i strzelać kolejne np. 2h darki a potem znów wstawać o 5, żeby setup zwinąć, no ale czego nie robi się dla dobrych fotek.

Zestaw stoi na podjeździe domu, żona martwi się, żeby nikt go nie podwinął, jak leci sesja a mi się przyśnie troszkę :) Z drugiej strony w promieniu kilkuset metrów nie ma ludzi, domów, świateł itd., więc czy faktycznie jest się czego bać?

7 minut temu, Astrotuvoc napisał:

Co do samych efektów widać progres i efekty są bardzo dobre!

Dziękuję bardzo. Nadal uczę się sprzętu, o obróbce nawet nie wspominając.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma amp glow albo jakiegoś nierozwiązywalnego problemu z np. banding noise przez całą matrycę to ja bym sobie odpuścił darki. Darki wprowadzają swój dodatkowy szum, a jak ktoś ma ich zrobić mało to już w ogóle bez sensu. Jak jest problem z np. amp glow to warto kupić lodówkę i zrobić bibliotekę darków.

Idziesz do przodu! Tak trzymać

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza próba z M101.

57*180s ISO 1600 + 40 flatów + 100 biasów

M101-v2.thumb.jpg.a988f592d02710ccaf5048480b27c975.jpg

Gwiazdki wydają się coraz lepsze. Maska Bahtinova na pewno w tym pomogła.

Część kadru musiałem uciąć ze względu na narożniki, ale i tak źle chyba nie jest.

Bardzo się cieszę z tych małych galaktyk, które powychodziły w tle, sporo ich tam :)

  • Like 4

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, czym może być spowodowane takie masło po wypluciu z DSS?

NGC7380.thumb.jpg.889e03cb7f37cac6ee4b655ebc6ad46d.jpg

Bez flatów i biasów czasem udaje się zrobić stack. Czasem jednak się nie udaje. Nieraz stack ze 100% materiału się robi (55x300s) a czasem ucina do 38 z 55 a i tak jest masło jak wyżej.

NGC7380-bezflatow.thumb.jpg.284a72e54818eedf1b378c5cfb0d48c6.jpg

Już nie mam pomysłu, co może być przyczyną takiego zachowania DSS. Próbowałem wszystkiego, zmieniałem ustawienia, ręcznie odsiałem problematyczne klatki i nic.

Uprzedzając pytanie, zarówno flatów jak i biasów używałem np. przy stackowaniu M101, którą widać powyżej.

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)