Skocz do zawartości

Zdążyć przed kwarantanną, czyli w poszukiwaniu ramion spiralnych


Rekomendowane odpowiedzi

Super relacja, zazdroszczę widoków. Dodane zdjęcia są bardzo pomocne, bo jednak często czytając podobne relacje potem nie sprawdza się większości opisanych obiektów, a tak wszystko podane na tacy :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrobonq napisał:

(...) Dodane zdjęcia są bardzo pomocne, bo jednak często czytając podobne relacje potem nie sprawdza się większości opisanych obiektów, a tak wszystko podane na tacy :)

Dzięki. Dodawanie zdjęć, to takie zboczenie po cyklu OT ;) Nie każdy może wiedzieć o jaki obiekt chodzi. Cieszę się, że się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrobonq napisał:

Dodane zdjęcia są bardzo pomocne, bo jednak często czytając podobne relacje potem nie sprawdza się większości opisanych obiektów, a tak wszystko podane na tacy

Do tego jeszcze podana wielkość i jasność. Ja sobie te obiekty wpisuję na listę. Chcąc skorzystać z doświadczenia kolegów, zaznaczam w notatkach wielkość źrenicy wyjściowej, przy której oni obserwowali obiekt.  :) 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ciąg dalszy poszukiwań. Było ostatnio kilka nocek obserwacyjnych, w tym jedna z naprawdę dobrą przejrzystością. Tym razem na tapecie perełki Panny i Warkocza Bereniki i uciekający Lew. Padły jeszcze dwie spiralki oprócz niżej opisanych, ale opiszę je później. Oczywiście było też sporo porażek. Tym bardziej cieszy to co się udało :) 

NGC 4535, 9.84 mag, 8.2'x7.5'

Kwietniowy obiekt tygodnia: 

4535.thumb.jpg.2c9bb1ba6cc5a020cfb24c914d7f99f6.jpg

W Delosie 8mm (232x) z początku widoczna jako okrągła chmurka światła o nierównomiernej jasności. Pięknie komponuje się z kilkoma gwiazdami świcącymi na jej tle. Zerkaniem wyskakuje poprzeczka i łukowate pociemnienia na tle galaktyki. Po dłuższym chwili, co jakiś czas, wyskakują i znikają roztapiając się w halo dwa słabiutkie ramiona, nadając galaktyce kształt litery S. Przepiękna galaktyka :)

NGC 4536, 10.38mag, 7.1'x2.5'

Również Obiekt Tygodnia :

4536.thumb.jpg.64cd2cbdf93efbc968912e338fe339fe.jpg

W akcji również Delos 8mm (232x). W tym powększeniu bardzo duża, słabo skoncentrowana i rozciągnięta . Obserwowałem ją podczas dwóch nocy na 700 m npm i przy lepszych warunkach jedno z ramion widoczne właściwie na wprost, długie i odcięte krótką przerwą od jasnego centrum. Drugie ramię krótsze i zawinięte też właściwie widoczne bez problemu. Byłem w szoku, że doświadczyłem takich widoków tak łatwo. Następnej nocki już tak dobrze nie było - to jaśniejsze ramię widoczne tylko zerkaniem. Także przejrzystość rządzi.

NGC 4618, 10.80mag, 3.6'x2.3'

4618.thumb.jpg.707aea40a8c350baa50cc5699ca83482.jpg

Niezwykły kształt. Jasne, rozciąłe centrum i niesymetrycznie położone halo. Zerkaniem mogłem zobaczyć, że w tym halo znajduje się ciemne wcięcie oddzielające centrum od ramienia. Po chwili staje się jasny przebieg tego masywnego ramienia: wychodzi z centrum, staje się coraz grubsze i zakręca, tworząc łuk bliski 180 stopni . Fajny widok. Są tam jeszcze dość jasnye obszary HII:  IC3668 i IC3669. Niestety nie zwróciłem na nie uwagi. Także jeszcze tu wrócę

NGC 4725 , 9.00mag, 9.7'x7.1'

4725.thumb.jpg.ca97acd67f6b304374d186037efc81b5.jpg

Przy dobrej przejrzystości robi wrażenie. Wcześniej oglądałem ją z nizin i widoczne było tylko halo z ledwo zaznaczonym, mglistym łukiem. Teraz jest ogromna i mogę podbijać powiększenie. Widoczne bardzo jasne centrum i dwa jasne ramiona po obydwu stronach galaktyki. Szczególnie jasne są dwa łuki po przeciwnych stronach. Środek przecina delikatna poprzeczka. Same ramiona sprawiają wrażenie cętkowania. Świetny widok, nie spodziewałem się tyle zobaczyć.

NGC 3596, 11.26mag, 3.5'x3.4'

3596.thumb.jpg.e0bb8e4436dd28830913c4cedd8d9957.jpg

W końcu, po kilku podejściach udało mi się dostrzec co nieco. Przy 300x (Delite 11mm + TMB 1.8x) czasami, zerkaniem wyskakuje blade łukowate pojaśnienie , oddzielone od jasnego centrum. Co ciekawe widziałem górne, czyli południowe ramię. Na zdjęciu widać, że w tym miejscu obydwa ramiona przebiegają obok siebie i może stąd było łatwiej. W mniejszych powiększeniach już widać, że coś się tak kręci, ale nie mogłem potwierdzić jak te spirale przebiegają.

cdn

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:

4725 bywa nazywana Tie Fighter. Jak dla mnie podobieństwo faktycznie jest, lubię do niej wracać. 

Rzeczywiście, jest podobna do myśliwca :) Świetnie oddaje to ten szkic:

 

ngc-4725.png

Z tym, że w 16" ramiona zaczynaja się domykać, tworząc obręcz na około centrum.

5 godzin temu, dark napisał:

A ile zapłacisz za km2?  Nad Warta jest go sporo. Zapraszam.

Dzięki Darek, tą miejscówkę koło Kuźnicy Zagrzebskiej rozważałem jakiś czas temu, ale robi się daleko - 130km, choć dojazd dobry. Masz tam upatrzone jakieś konkretne miejsce?  Teraz jeżdżę ok 90km od Jelcza za Złoty Stok. Jest 700m npm, świetne południe, nawet lepsze niż zenit. Łuny od Lądka praktycznie nie widać, bo niknie w zamgleniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B6łem kiedyś tylko zrobić  rekonesans. 

Wybiorę się w dzień jak odpuści ziemski wybuch koronalny i pogadam z jakimś tamtejszym ziemianinem aby dostać pozwolenie na bywanie. Dam na forum znać.  

Zazwyczaj jeżdżę pod 21,62-21,65. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I zaległe dwie pięknotki:

NGC 5371, 10.5mag, 4.2'x3.4'

Położona w Psach Gończych tuż obok Hicksona 68 i wraz z nim tworzy piękny kawałek nieba. Obserwowałem ją wielokrotnie podczas różnych sesji w górach i prawie zawsze mogłem wyłuskać górne (czyli południowe) ramię. Zerkaniem, z halo galaktyki wyskakuje lekko zagięta wypustka. Ramię północne jest sporo trudniejsze i zerkaniem wyskakuje tylko czasami i przy bardzo dobrej przejrzystości. Obok świeci gwiazda 9mag, która nie ułatwia zadania. Tak, czy inaczej to świetny cel.

5371.thumb.jpg.50c728df24ec6aaa4082c3d9971aaac9.jpg

 

NGC 5248, 10.1mag, 6.2'x4.5'

Tutaj spore zaskoczenie. Już w jakiś czas temu próbowałem wyłuskać nieco szczegółów z miejscówek 21.55-21.62mag/arcsec2 wg mapy LP. Niestety bezskutecznie. Dopiero w górach mi się to udało i było zaskakująco łatwe. Możliwe też, że jednak południowy horyzont na moich "nizinnych" miejscówkach pozostawia sporo do życzenia. Z marszu widoczne jest dolne (ciągnące z zachodu na północ), łukowato zagięte ramię, nieco oddzielone od jasnego centrum. Drugie ramię trochę słabsze, ale po chwili, zerkaniem również oczywiste. Piękna galaktyka, naprawdę perełka Wolarza.

 

5248.thumb.jpg.2a09189d106527d70a3f453a93829ed3.jpg

Może jeszcze będzie okazja przed nastaniem białych nocy na wiosenne galaktyki. Mam nadzieję, że tak.

cdn

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

NGC 5247, 10.1 mag, 5.3'x4.3'

Jedna spośród kilku galaktyk spiralnych, upolowana podczas ostatnich obserwacji. Tylko w niej mogłem dostrzec coś więcej, choć  warunki były niezłe jak na niziny. Dopisała przejrzystość i obserwacje wkrótce po górowaniu obiektu (po minięciu łuny od Namysłowa).

Garść wrażeń przepisanych z dyktafonu:

..też niziutko, w końcu to deklinacja -18stopni. W Es24mm spora mgiełka z jaśniejszym centrum. W tym powiększeniu tło jeszcze dość jasne, obok galaktyki jasna gwiazda 9.6mag. Zmiana na Delite 11mm (170x) - zerkaniem widoczne delikatnie jaśniejsze centrum. Są momenty, kiedy dostrzegam esowaty kształt galaktyki. Jedno ramię zakręca w kierunku tej jasnej gwiazdy, drugie w przeciwną. Momenty widoczności są bardzo krótkie. Spędzam dobre 30min, żeby upewnić się, że to jest realne. Eh, gdyby była nieco wyżej.. Wrócę do niej, jeśli tylko będę w Sudetach.

5247.thumb.jpg.3e0ca12b4fcb238a91494d647195f6e6.jpg

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Poszukiwania trwają:

NGC 1637 w Erydanie, 10.8mag, 3.3'x2.7'

Obserwowałem ją kilka tygodni temu, podczas jednego z nielicznych okienek obserwacyjnych tej zimy. Podejścia robiłem kilkukrotne i nie spodziewałem się dostrzec cokolwiek, bo jest dość nisko nad horyzontem, a tu miła niespodzianka ?

T16", Delos 8mm(232x) i Delite5mm(370x) - Z początku widoczna jako dość sporych rozmiarów, jajowata mgiełka z niesymetrycznie położonym pojaśnieniem centralnym. Po kilkudziesięciu minutach obserwacji zaczęło przebłyskiwać cieniutkie, łukowate wcięcie ginące pod centrum. W ten sposób ujawniało się masywne ramię, o nierównomiernej jasności.  Dodatkowo, raz na jakiś czas, to centrum ujawniało jasny środek i delikatne symetryczne  wypustki. Piękna galaktyka, trzeba dać jej trochę czasu.

Na szybko popełniłem szkic, niestety nieco ucierpiał po kontakcie z moimi bobasami (kontrast podniesiony):

1a.thumb.jpg.1305289c0b368f52bb99c9b6f378bec3.jpg

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, jak Ty to robisz, że tak długo wytrzymujesz żeby podzielić się swoimi wrażeniami?? 

Pozdrawiam

Jarek

  • Haha 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mówiłeś, że dzieci pomagają ci przy szkicach......no tak młode oczy to i zasięg większy.?

A tak serio, to wreszcie się doczekałem ..,, ale wiadomo, jak jest sajgon w domu to nawet 28 godzinna doba nie pomaga..?

Krótko zwięźle i na temat ,szkic super!

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2020 o 16:47, MichalKaczan napisał:

NGC3631, 10.1mag, 3.7'x3.1'
Jasne jądro otoczone dość sporym halo. Tu mam zagwozdkę: nie jestem w stanie wyłuskać ramion spiralnych i powiedzieć gdzie się zaczynają i którędy przebiegają. Widzę natomiast to, w którą stronę galaktyka się kręci. Gra pojaśnień  pociemnień? Nie jestem pewien.

Dopiero przeglądając wątek drugi raz, zdałem sobie sprawę, że obserwowałem tą bohaterkę przez Taurusa. Podchodziłem do niej bez żadnej wiedzy, po prostu obserwując kolejne jasne galaktyki w UMa z H400 i ku mojemu zaskoczeniu widać było wyraźny zarys detalu. Jasna część centralna, potem dwie ciemne przerwy (oddzielające dwa główne ramiona spiralne od jądra), którym niewiele brakowało aby utworzyły okrąg, i dalej dysk galaktyki w postaci raczej jednorodnej mgiełki, bez rozróżnienia poszczególnych ramion. Z pewnością zasługą dobrej widoczności było położenie blisko zenitu, na pewno do niej wrócę tej wiosny.

Nie omieszkam zainspirować się tym materiałem planując kolejne sesje, a nóż coś jeszcze w 12" uda się dostrzec ? 

Edytowane przez daniel.s
  • Like 2

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

NGC 3395 w Małym Lwie 12.00 mag, 1.6'x0.9'

Piękna parka zderzających się galaktyk. Użyty Delos 8mm (232x), trochę mało, ale z braku kolimatora nie miałem wyjścia. Już w takim powiększeniu w N3395 widać podłużny kształt i jaśniejsze centrum galaktyki. Zewnętrzne rubieże obydwu galaktyk niemalże się stykają.  Po chwili, w N3395 wyskakuje delikatny zawijas, zakręcający o 90 stopni będący południowym ramieniem. Poza tym jej powierzchnia jest delikatnie cętkowana, tz o nierównomiernej jasności.

3395_96.thumb.jpg.e683441fbd24fa8e2cf38b271607d349.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 3395/96 LMi

Szkic z z 11.04.2020r.biała kredka (jeszcze nie ,nie znałem możliwości suchej pasteli)

Newton 14",f/4.2 

 288x "dziadek"Pentax XL 5.2mm

Wid 10/11,zasięg gwiazdowy ok 6,5mag (gwiazda HD 99913 w UMa widać zerkaniem) w zenicie ,arktyczne powietrze, seeing IIIA

Po całkowitej wymianie"parku"okularów ,(na zapewniające max kontrast)  i zastosowaniu dużych powerów, myślę że jest większy potencjał(niż na szkicu) na tej parce....zobaczymy

157881091_480800119957430_1631960279641527324_n.jpg.6e64c029aee53b84635aff2bb4a62ca1.jpg

  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Erik68 napisał:

288x "dziadek"Pentax XL 5.2mm

Tylko nie "dziadek". Wkrótce przeżyje u mnie drugą młodość?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)