Skocz do zawartości

Zabawy ze Sky Trackerem (foto - szerokie pola)


Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, lukost napisał:

do tego tani obiektyw 50 mm (dość mocno zniekształcający gwiazdki na krawędzi pola) - ale w sumie jestem zadowolony. ;) Widzę, że coś z tego będzie. 

A nie mówiłem: "będzie Pan zadowolony". ?

To pełny kadr, czy coś przycinałeś? 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Co do kolorystyki staram się zerknąć na fotki "referencyjne", z naciskiem na te robione pod niebem dalekiego południa. Gwiazdki, szczególnie na krawędzi pola - no cóż  - obiektyw jest plastikowy i kosztował mnie jakieś dwie stówki. ;) Tak, tak, przymykam go do f/4. Teraz tylko kwestia trafienia w warunki i palimy dalej/więcej. Położenie obiektów z każdym dniem jest lepsze - na zaprezentowanych fotach DM tak naprawdę dopiero wschodziła. Niestety, wszystko wskazuje na to, że czerwcowy wypad do RPA zostanie przełożony, więc "południe" trzeba robić stąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokłosie dzisiejszej sesji. Godzinka materiału, ISO 1600, klatki po 2,5 minuty. Sorry za monotematyczność, ale okolice Antaresa od zawsze mnie hipnotyzowały. Całej złożoności i bogactwa tego rejonu nieba można doświadczyć pod niebem dalekiego południa (co szczęśliwie było mi dane), ale i z Polski coś tam widać.   

Obiektyw to Canon 100 mm f/2.8 (przymknięty do f/4). Dzięki Marek (@gryf188) za użyczenie szkiełka. A Samyang 135 mm już do mnie jedzie. ;)

Edyta 

Wywaliłem w niebyt poprzednią, mocno przegiętą wersję zdjęcia, bo faktycznie oczy bolały od samego paczania. Na teraz prezentuje się to tak. Wygląda na to, że kolejne nocki przyniosą sporą ilość materiału do obróbki i jeszcze więcej przemyśleń/problemów do rozkminienia. :)

1226296313_antaresmini.thumb.jpg.7a656e53872f05e80e3d19b3cb56f413.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gryf188 napisał:

Godzina materiału to bardzo mało , zdjęcie wygląda jakbyś je bardzo ostro potraktował  i jeszcze przyciął histogram bo czernie bardzo odcinają się od reszty.

Świeżym okiem patrząc - masz rację, nie wygląda to, hmm, naturalnie. Spróbuję dziś - a w zasadzie jutro - dozbierać więcej klatek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowy Łabądek z Canona 100 mm, przymkniętego do f/3.5; materiału malutko, bo tylko pół godziny, ale chciałem koniecznie sprawdzić jak wyjdą te wszystkie cygnusowe wodory.  ;) Po niebie snuł się cirrus i większa część klatek poszła do kosza.  Przy tym kadrze ujawniła się niewielka wada montażu - korpus aparatu zasłaniał lunetkę biegunową i po ustawieniu kadru nie można było upewnić się, czy jest prawidłowo ustawiona na Polarną. 

cygnus.thumb.jpg.d608c4184e6ea85c28ee95a09325795b.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Panasmaras napisał:

W tym wątku świat stracił wspaniałego wizualowca.
Przechodniu, pochyl głowę.

A gdyby tak odwrócić medal....
Ile ten wizualowiec potrafi pokazać teraz innym ile piękna jest na ciemnym niebie, które inni mogą widzieć z raz w roku....
Przechodniu zaklaskaj :)
P.S. A znając go to gdy się te piękno wypala to on jakimś binoklem i tak luka i co widział tez opisze :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No potrzebowałem zmiany. Opcje były dwie: zakup dwudziestu cali (zrezygnowałem po osobistym zapoznaniu się z gabarytami dwudziestki u Adama - producenta Taurusa w Myślenicach) lub jakieś tam astrofoto. Drogą eliminacji zostało to drugie. Ale z wizuala nie rezygnuję, nadal mnie to kręci. 

Plan na kolejnych kilka nocek jest ustalony pod kątem foto Drogi Mlecznej: wypad na Łapszankę koło 1, odpalenie sprzętu, drzemka w aucie, zwijanie sprzętu, powrót, prysznic, duuużo kawy i wypad do roboty, gdzie ukradkiem będzie się mielił zebrany w nocy materiał. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2020 o 08:45, lolak89 napisał:

Koronawirus, wybuch wulkanu, pożary w Czarnobylu, pożary w Australii, susza w Polsce, szarańcza w Afryce, @lukost w astrofoto... a to dopiero kwiecień 2020, co jeszcze nas czeka? @Janko sprzeda lornetki i kupi Syntę 8"? :) 

Janko wreszcie pójdzie na emeryturę, po 50 latach pracy. I to dopiero będzie trzęsienie ziemi.

DSCF4297.JPG.7ecbeb17cc29d934cbaf18f947db9a1d.JPG

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej molestuję Skorpiona.

Tak, wiem, materiału mało, ale ponad połowa sesji (lekko licząc półtorej godziny) poleciała do kosza. Po zamontowaniu dość ciężkiego Samyanga 135 mm coś mi się gdzieś  przemieszcza, ugina albo cholera wie co jeszcze. Z tego też powodu gwiazdki są do dupy - co też wiem. Wiem nadto, że sam obiektyw nie jest do dupy, bo przy f/2.8 zeszło kilka naprawdę niezłych klatek.  Co jeszcze wiem? No tak, że dziś walczymy dalej. ;)

 

1266792398_scowymczony.thumb.jpg.8c3dec382802eb37f2403886e05e9ef3.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)