Skocz do zawartości

Zabawy ze Sky Trackerem (foto - szerokie pola)


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.04.2020 o 13:48, Panasmaras napisał:

 Łabądek zaś niezły, ale ciemnawy i zbyt agresywnie obrobiony jak na mój gust. Za to jestem przekonany, że z tym tempem postępów, łapane wyżej i przy dłuższym łącznym czasie naświetlania sierpniowe łabędzie będą w Twoim wykonaniu kapitalne.

Tak w ramach ćwiczeń przed sierpniem. ;) Obleci?

22992207_abdek.thumb.jpg.9bd5c5ee06de88a0cfa18abd5e9e629d.jpg

21x120s (było więcej, ale cirrus zmiótł je do kosza), ISO 1600, Canon 100 mm przymknięty do f/3.5.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ostatnie jak na razie podejście do kompleksu mgławic Rho Oph. Zrobię jeszcze ten rejon w maju z Samyanga 135 mm, zbierając jakieś trzy godzinki materiału i szlus. 

Tymczasem niecałe dwie godziny, klatki po 120 s, ISO 1600 i Canon 100 mm przymknięty do f/3.5. Wiem, to już nieco nudne, ale uczę się obróbki i traktuję ten temat trochę jako kronikę dokumentującą kolejne etapy rozwoju. ;)

Wersja ze zredukowanymi gwiazdkami

1835574246_rhooph3.thumb.jpg.c45ef600f6e9a82551da863dbc8324c6.jpg

i nieco inaczej obrobiona -  "gwiezdna"

971710010_rhoophgwiazdki.thumb.jpg.18722121ff4eda3fdae563b10a22cd78.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jutomi napisał:

Ze swojej miejscówki jesteś w stanie zejść na południe nawet do Kociej Łapki i Homara.

Teoretycznie, ale nie praktycznie. ;) Niestety Tatry zasłaniają i o ile wizualnie można je łapać w obniżeniach między szczytami, to foto nie wchodzi w grę. Oczywiście mogę spróbować z innej miejscówki, typu Koskowa Góra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Teoretycznie, ale nie praktycznie. 

Dałem radę sfotografować Kocią Łapkę i Żądło Skorpiona i to z Soblówki w Worku Raczańskim to Ty nie dasz rady mając do dyspozycji cały powiat nowotarski i zakopiański? :tongue:

Tysiąc metrów różnicy wysokości (pomiędzy przykładową miejscówką a granią Tatr) z odległości 20.000 metrów daje nam nachylenie 5% czyli ~2,5o. Z szerokości geograficznej 49N widać więc po uwzględnieniu tego, co przysłaniają Tatry do deklinacji -38,5o a Kocia Łapka ma deklinację -3558'. Oczywiście moment górowania jest za krótki do zrobienia kilkunastu parominutowych klatek, a do tego słowackie miejscowości na pewno oświetlają te kilka stopni nad horyzontem utrudniając wszelkie próby uchwycenia obiektów mgławicowych tuż nad horyzontem. ?

1066248161_Kociaapka.jpg.1f137dd6e8d78b33927d6c7bbe8b56c7.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

Przypomnij marynarzowi wódek słodkich co to Łapszanka? Jakaś gospoda?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przełęcz_nad_Łapszanką

Fajna miejscówka, chyba dość popularna. W ubiegłym tygodniu całkiem sporo ludzi z Krakowa i Śląska się tam kręciło koło 3 nad ranem. ;) Focili Tatry nocą, tudzież Drogę Mleczną (ale nie byli to rasowi astrofociarze, tylko tacy zwykli statywowcy - bez przedrostka astro). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

Na Rysy może nie, ale o nocce foto - obserwacyjnej na Babiej Górze myślę bardzo intensywnie. 

Z Łapszanki mogę łapać najwyżej to, co zaznaczyłem (Homar). Często ostatnio buszowałem z lornetą w tym rejonie  ;)

Łapszanka jest trochę za nisko i za blisko grani Tatr do uwiecznienia Homara z przyległościami, może Gorce? Chociaż tak jak pisał Maciej może nie Rysy ale jakiś bardziej dostępny szczyt na grani Tatr byłby dobrym pomysłem. Swojego czasu Darek Bobak organizował paroosobowe nocne wypady na Kasprowy. 

O Babiej Górze też intensywnie myślę. Całonocne astrofotoobserwacje a nad ranem  wschód słońca nad Tatrami. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mam mozaikę, z której jestem z grubsza zadowolony. Zunifikowanie ujęć z kilku nocy, czasów i ogniskowych troszkę mi zajęło. ;)

1199018549_panoramlaostatecznie50procent.thumb.jpg.90dd1b24603519980adf5b7d33fcb618.jpg

Edyta: Ok, to wrzucę jeszcze wersję "podciągniętą", żeby nie wyszło, że ponurak jestem i zgaszony jakiś. ;)

 2112119295_panoramkaostateczniepodkrconabardzo50procent.thumb.jpg.57867eba1ee85be3aa64db5aace43692.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz już pisałem ale napiszę drugi.
Jest OK ale dla mnie są Twoje fotki takie... matowe...
Może mnie Koledzy fachowcy poprawią, może się mylę ale ja bym wydział tak żywiej tę mozaikę....

1379496375_Lukostmoz.thumb.png.e91fe68c3a1fc49a0874e616f54fe741.png

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jacek E. napisał:

Raz już pisałem ale napiszę drugi.
Jest OK ale dla mnie są Twoje fotki takie... matowe...
Może mnie Koledzy fachowcy poprawią, może się mylę ale ja bym wydział tak żywiej tę mozaikę....

Jacku, nie mówię że nie, kwestia gustu. ;) Jedni wolą bardziej "podkręcone" wersje, mi jakoś bardziej odpowiadają takie bardziej stonowane czy jak kto woli matowe - chyba bliższe temu, jak to wygląda wizualnie. Ot, takie zboczenie z kilkunastu lat żywota obserwatora. ;)

13 godzin temu, wessel napisał:

Jacek, Łukasz się dopiero rozkręca :) Jakby co guider i jakąś używaną kamerę mono z kołem i filtrami mam na zbyciu :) 

Na razie dotarł z astroszopy Sky Tracker Pro plus przeciwwaga. Muszę zaprząc do roboty Samyanga 135 mm. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lukost napisał:

Jacku, nie mówię że nie, kwestia gustu. ;) Jedni wolą bardziej "podkręcone" wersje, mi jakoś bardziej odpowiadają takie bardziej stonowane czy jak kto woli matowe - chyba bliższe temu, jak to wygląda wizualnie. Ot, takie zboczenie z kilkunastu lat żywota obserwatora. ;)

Wszystko rozumiem, tylko skoro dzięki sprzęcikowi nałapało się znacznie więcej niż uchwyci ślepie obserwatora przez okular to warto to pokazać. Chyba tak astrofotki działają :) 
Matryca jest czulsza od nawet bardzo wytrawnego oka.
Niemniej szanuję wolę Autora.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2020 o 12:25, lukost napisał:

Jacku, nie mówię że nie, kwestia gustu. ;) Jedni wolą bardziej "podkręcone" wersje, mi jakoś bardziej odpowiadają takie bardziej stonowane czy jak kto woli matowe - chyba bliższe temu, jak to wygląda wizualnie. Ot, takie zboczenie z kilkunastu lat żywota obserwatora. ;)

Na razie dotarł z astroszopy Sky Tracker Pro plus przeciwwaga. Muszę zaprząc do roboty Samyanga 135 mm. ;)

Ja właśnie stoję przed dylematem czy ten ioptron czy sw star adventurer. Przy czym ten drugi może sobie pozwolić na trochę większe obciążenie co ewentualnie przy dłuższych ogniskowych byłoby mi na rękę. Body + obiektyw 24-105 to już jakieś 1,5 kg. Póki co obserwuję rozwój sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym miejscu stanę pośrodku. Nie lubię nasyconych do bólu zdjęć HST ale gwiazdki bez koloru i szare mgławice też fajne nie są. Podobnie z "kolorowymi" galaktykami. Ale zacząłem od "Ja", każdy ma indywidualne upodobania. Ta ostatnia fota jak dla mnie ma za duży kontrast.

Jacek ma rację, trzeba wykorzystać możliwości materiału ale niekoniecznie do wywalenia kontrastu i nasycenia na maksa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Łukasz, aż się prosi żeby te białe pola uzupełnić. Byłoby coś w rodzaju "Lukost Digital Sky Survey" ;)

Daj więcej pogodnych nocy. ;)

5 godzin temu, wessel napisał:

Ja w tym miejscu stanę pośrodku. Nie lubię nasyconych do bólu zdjęć HST ale gwiazdki bez koloru i szare mgławice też fajne nie są. Podobnie z "kolorowymi" galaktykami. Ale zacząłem od "Ja", każdy ma indywidualne upodobania. Ta ostatnia fota jak dla mnie ma za duży kontrast.

Jacek ma rację, trzeba wykorzystać możliwości materiału ale niekoniecznie do wywalenia kontrastu i nasycenia na maksa :)

A wiesz, patrząc świeżym okiem masz rację. Obrabianie materiału nad ranem, po nieprzespanej nocce, to nie jest dobry pomysł. ;) Niezależnie od tego, cały czas szukam koncepcji na swoje "ja" w astrofoto i czasem błądzę. ;) Daj mi jeszcze parę miesięcy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Jest żywsza, duzo mniej przymglona i kolory gwiazdek zaczyna być widać :)
Ja tak jeszcze kapeczkę bym dołożył :)

1419137004_jatak.thumb.png.b60515b4aaac4d62da947fea45a9817e.png

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)