Skocz do zawartości

Wenus i szary filtr


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów planet. Zainspirowany książką Paula Abela "Visual Lunar and Planetary Astronomy", w której autor sugeruje użycie filtru W#47 (Violet) o transmisji 3% do obserwacji Wenus, użyłem wczoraj szarego filtru o transmisji 25%, aby zmniejszyć blask Wenus i lepiej zobaczyć jej fazę. Efekt był zaskakująco dobry. Szukałem na forum, ale nie znalazłem, aby ktoś używał filtru szarego do obserwacji Wenus. Albo źle szukałem, albo jest to oczywiste, albo się tego nie robi z jakiś względów... Wszelkie opinie doświadczonych obserwatorów mile widziane. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pmochocki każdy filtr redukujący ilość światła pomoże podobnie jak zastosowanie możliwie najmniejszej źrenicy wyjściowej.Albedo tej planety jest bardzo silne więc z źrenicą wyjściową można "przeholować"

Filtr polaryzacyjny regulowany taki jak ten polecam https://teleskopy.pl/Orion-Variable-Polarizing-filter---filtr-regulowany-polaryzacyjny-1,25--(-05560)-teleskopy-4167.html Świetny do Księżyca,Wenus tylko korzystnie przyciemni ,ale na Marsie gdy planeta jest "duża" bardzo pomaga w dostrzeżeniu szczegółu

Edytowane przez marianowski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Karol_C napisał:

A czym obserwujesz ? O której godzinie ?

Małym refraktorem ED o aperturze 72mm. O 21:00 wcześniej były chmury. 

30 minut temu, Karol_C napisał:

Masz problem z samym rozpoznaniem fazy ?

Nie, nie miałem z tym problemu. Ale zastosowanie filtru sprawiło, że obserwacje były przyjemniejszę. 

35 minut temu, Karol_C napisał:

Obserwuj ją za dnia lub wczesnym wieczorem a problem zniknie.

Kiedyś może się uda. Na razie nie ma szans na obserwacje dopóki dzieci nie pójdą spać. ?

27 minut temu, marianowski napisał:

Pmochocki każdy filtr redukujący ilość światła pomoże podobnie jak zastosowanie możliwie najmniejszej źrenicy wyjściowej.Albedo tej planety jest bardzo silne więc z źrenicą wyjściową można "przeholować"

Czyli moje pytanie wpada raczej w kategorię: to oczywiste ?

8 minut temu, towerfox napisał:

Fazę najlepiej widać w ciągu dnia. Widoczna nawet w lornetce 8x. Im później po zachodzie (w tym przypadku) tym słabiej widoczna faza.

Może spróbuję w przyszłym tygodniu z małą lornetką w ciągu dnia, jak wyjdę po zakupy. Bo tak na spokojnie to nie ma szans dopóki lobuzy nie śpią. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to obserwować jak nie widać jej gołym okiem,wtedy nawet najbardziej licha optyka pokaże ją jak ED,bez odblasków,aberek i najmniejszego spajka.

Z balkonu odnaleźć ją potrafię bez problemu bo w krajobrazie każdy charakterystyczny punkt mam dokładnie opisany na jakim leży azymucie.Najlepiej zrobić to gdy nad jakimś np. drzewem"wisi" jakaś gwiazda,chyc do Stellarium,włączamy siatkę azymutalną,powiększamy i odczytujemy azymut.Potem zapisujemy np.w Paincie na zdjęciu panoramy horyzontu te wartości nad tym drzewem i tak dalej z następnym i następnym obiektem do skutku aż takich punktów zaznaczymy tak co pięć stopni.Trochę to potrwa,mnie zajęło miesiąc bo nie zawsze jest czas i pogoda,ale warto.

Wtedy odnalezienie Wenus i Merkurego jest łatwiutkie.Wystarczy zobaczyć w Stellarium na jakim azymucie jest wówczas  Wenus,najechać na obiekt na horyzoncie o tym samym azymucie i następnie jechać prosto do góry aż planeta pokaże się w lornecie lub w okularze teleskopu.Oczywiście w przypadku telepka w grę wchodzi tylko montaż azymutalny.

Oczywiście ta metoda jest skuteczna i do innych obiektów,ale niestety określona do jednej miejscówki.

Wenus gdy jest w takiej elongacji jak obecnie można znaleźć gołym okiem cały dzień,trzeba tylko w cieniu stanąć,ale jeszcze trochę i nie będzie to możliwe

Proste ;) 

28 minut temu, pmochocki napisał:

Czyli moje pytanie wpada raczej w kategorię: to oczywiste ?

No jak nie jak tak :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karol_C napisał:

Obserwuj o godzinie 15-17, i Ty popatrz i dzieci :)

Niestety balkon mam na wschód. Wyjście z dziećmi... Łomem musiałbym ich oderwać od placu zabaw ?

6 minut temu, marianowski napisał:

Z balkonu odnaleźć ją potrafię bez problemu bo w krajobrazie każdy charakterystyczny punkt mam dokładnie opisany na jakim leży azymucie.

To jest dobry patent. Dzięki! Przyda się na poranną Wenus. 

  • Haha 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

To jest dobry patent. Dzięki! Przyda się na poranną Wenus. 

I na Merkurego,on też do nas fazami mruga bo po wewnętrznej orbicie śmiga,ale skubaniutki większych powiększeń potrzeba i seeing kiepski bo nie daleko od słonka ucieka.

Jeśli pomogłem się cieszę i powodzenia  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomysłu Marianowskiego to można go uprościć , wystarczy jeden punkt na azymucie wyznaczyć z jak największą dokładnością (np. za pomocą Google Earth) oraz na montażu zainstalować nastawny kątomierz z dokładnością 0,5 * może być szkolny. W wysokości to elektroniczny z dokładnością 0,1*

a dalej to jak napisał, ja tak mam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marianowski napisał:

I na Merkurego,on też do nas fazami mruga bo po wewnętrznej orbicie śmiga,ale skubaniutki większych powiększeń potrzeba i seeing kiepski bo nie daleko od słonka ucieka.

No tak Merkurego trochę zaniedbuję... Pewnie niesłusznie.

1 godzinę temu, Leon napisał:

na montażu zainstalować nastawny kątomierz z dokładnością 0,5 * może być szkolny. W wysokości to elektroniczny z dokładnością 0,1*

A mógłbyś podesłać zdjęcie w wolnej chwili?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leon napisał:

Co do pomysłu Marianowskiego to można go uprościć , wystarczy jeden punkt na azymucie wyznaczyć z jak największą dokładnością (np. za pomocą Google Earth) oraz na montażu zainstalować nastawny kątomierz z dokładnością 0,5 * może być szkolny. W wysokości to elektroniczny z dokładnością 0,1*

Leon,zawodowo mam na co dzień do czynienia z zaawansowaną automatyką/elektroniką i stąd w moich montażach chyba jej niema bo kiedyś trzeba odpocząć od roboty ;) 

Twój pomysł godny zastosowania,ale montaże typu AZ chyba mają zamontowany kątomierz w poziomie czyli w azymucie,nie wiem bo nie mam takiego,kładę do poziomu paralektyczny w osi i mam azymutalny.Lornetki chodzą na głowicy foto,ale i ta dwie skale,w poziomie i pionie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

No tak Merkurego trochę zaniedbuję... Pewnie niesłusznie.

A mógłbyś podesłać zdjęcie w wolnej chwili?

Proszę bardzo. Gdy teleskopem naceluję na obiekt ( u mnie jest to 101* to kątomierz ustawiam na tą właśnie wartość. Kręcąc teleskopem mogę ustawić każdy dowolny azymut.

Kątomierz stoi, a obraca się tylko wskazówka wraz z teleskopem. Kątomierz ma podziałkę co 1* ale wartość bez problemu można odczytać z dokładnością do 0,5*. Kątomierza wysokości chyba nie muszę opisywać.
 

14.jpg

16.jpg

18.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2020 o 21:06, Karol_C napisał:

Obserwuj ją za dnia lub wczesnym wieczorem a problem zniknie.

W dniu 4.04.2020 o 21:43, towerfox napisał:

Fazę najlepiej widać w ciągu dnia. Widoczna nawet w lornetce 8x. Im później po zachodzie (w tym przypadku) tym słabiej widoczna faza.

Wczoraj o 18:00 obserwowałem w lornetce 10x50 przed blokiem. Niestety z ręki, bo "lokalny monitoring" wyprowadzał psy i jestem pewien, że gdybym zaczął rozstawiać statyw, dwie starsze Panie, nie miały by żadnych skrupułów, aby zadzwonić do dzielnicowego. Trzeba coś robić, aby się nie nudzić na emeryturze, a podczas kwarantanny szczególnie.

O dziwo odnalezienie nie było wcale trudne. Po określeniu w Mobile Observatory, który fragment nieba powinienem przeczesać odnalazłem Wenus w niecałą minutkę. Faza była widoczna bez problemu. :) Kiedyś trzeba spróbować w 15x70 i w teleskopie za dnia. Dzięki!

Edytowane przez pmochocki
  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)