Skocz do zawartości

Co widziałem?


Kipisz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, mam nadzieję że kolejny mój temat nie będzie uznany za spam. 

 

Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości obrazu optisan 70076 i zastanawiam się jakie cudeńka musicie widzieć na swoich sprzętach...  I Musze powiedzieć że mamy piękny księżyc :) zwłaszcza te kratery. Jak znajdę na mapce to napisze który udało mi się wychwycić w pięknej postaci. 

 

Moze mi ktoś powiedzieć co najmocniej świeci na północnym zachodzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie darmowe Stellarium i wszystkiego o widocznych obiektach dowiesz się sam.To planeta Wenus i nie świeci a odbija światło słoneczne,już w powiększeniu 20X widać ją jak Księżyc w pierwszej kwadrze

https://stellarium.org/pl/

Jak nie chcesz pobierać to tu jest online:

https://stellarium-web.org/

Edytowane przez marianowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź już sprawdzam. 

Powiesz mi co znaczą symbole na soczewkach?? 

H12mm

H20mm

Sr4mm

 

I czy możliwe jest  że jak dołożyłem barlow 2x to przy odrobinie cierpliwości mogłem widzieć sporo odstające kratery księżyca?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kipisz napisał:

co znaczą symbole na soczewkach?? 
H12mm
H20mm
Sr4mm

I czy możliwe jest  że jak dołożyłem barlow 2x to przy odrobinie cierpliwości mogłem widzieć sporo odstające kratery księżyca?? 

H to okular Huygensa.
SR to może Super Ramsden???

76700.jpg.bdc6c45a549e6336a8cec27df145f928.jpg
Przypuszczam, ze obserwacje okularem 4mm są bardzo problematyczne przy b. małej źrenicy, b. małym polu widzenia i na słabym montażu? Da się nim ustawić ostrość? Prawdopodobnie z używania 4 szybko zrezygnujesz.
Słaby barlow + słaby okular = jeszcze bardziej słabszy obraz :( ale jak się nie ma co się lubi to trzeba się zadowolić tym, co jest w zestawie, więc możesz potestować barlowa z 12 i 20 - da to odpowiednik okularów 6 i 10 mm.
Czy lepszy obraz jest w okularze 12mm, czy w okularze 20mm+barlow?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wszystko sprawdzę ale na tej 4mm dałem radę tylko cierpliwości potrzeba i udało mi się złapać ostrość, muszę popatrzeć co jest na tyle blisko abym mógł zobaczyć za pomocą tego teleskopu bo księżyc jest piękny ale apetyt rośnie :))Podoba mi się to że jak wezmę na "wolne pole nieba", i pokręcę ostrością to mi się pokazują gwiazdki których gołym okiem nie widać. 

 

Lepszy miałem obraz z tym 20mm z barlowem. 

Edytowane przez Kipisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.K. napisał:

H to okular Huygensa.
SR to może Super Ramsden???

76700.jpg.bdc6c45a549e6336a8cec27df145f928.jpg
Przypuszczam, ze obserwacje okularem 4mm są bardzo problematyczne przy b. małej źrenicy, b. małym polu widzenia i na słabym montażu? Da się nim ustawić ostrość? Prawdopodobnie z używania 4 szybko zrezygnujesz.
Słaby barlow + słaby okular = jeszcze bardziej słabszy obraz :( ale jak się nie ma co się lubi to trzeba się zadowolić tym, co jest w zestawie, więc możesz potestować barlowa z 12 i 20 - da to odpowiednik okularów 6 i 10 mm.
Czy lepszy obraz jest w okularze 12mm, czy w okularze 20mm+barlow?

 

 

Dziś wszystko sprawdzę ale na tej 4mm dałem radę tylko cierpliwości potrzeba i udało mi się złapać ostrość, muszę popatrzeć co jest na tyle blisko abym mógł zobaczyć za pomocą tego teleskopu bo księżyc jest piękny ale apetyt rośnie :))Podoba mi się to że jak wezmę na "wolne pole nieba", i pokręcę ostrością to mi się pokazują gwiazdki których gołym okiem nie widać. 

Lepszy miałem obraz z tym 20mm z barlowem. 

Edytowane 2 minuty temu przez Kipisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na planetach np. jutro rano. Budzik ustaw na 4:30 i popatrz na Jowisza, Saturna i Marsa. Niestety będą tylko kilkanaście stopni nad horyzontem.

planety.jpg.35bfa097bff0dac66a4e4c77ef9ca3ec.jpg

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będę potrafił je zlokalizować i z balkonu będzie ciężko. Bo świeca światła na osiedlu. Za chwilę znów idę poza osiedle patrzeć na księżyc i może coś wenusa uda mi się wyostrzyc. 

10 minut temu, M.K. napisał:

Sprawdź na planetach np. jutro rano. Budzik ustaw na 4:30 i popatrz na Jowisza, Saturna i Marsa. Niestety będą tylko kilkanaście stopni nad horyzontem.

planety.jpg.35bfa097bff0dac66a4e4c77ef9ca3ec.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pmochocki napisał:

Jowisz będzie świecił tak jasno, że pomylić można go tylko z lądującym samolotem. 

Jutro 5 rano w Trójmieście:

Screenshot_20200406_205909.thumb.jpg.baca44a5f096e25d36ff528b914af8e0.jpg

To ja chyba nie zobaczę. Z Podkarpacia jestem i nie wyjdę tak rano :) jak kupię lepszy sprzęt bo i tak pewnie nic nie zobacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, M.K. napisał:

H to okular Huygensa.
SR to może Super Ramsden???

76700.jpg.bdc6c45a549e6336a8cec27df145f928.jpg
Przypuszczam, ze obserwacje okularem 4mm są bardzo problematyczne przy b. małej źrenicy, b. małym polu widzenia i na słabym montażu? Da się nim ustawić ostrość? Prawdopodobnie z używania 4 szybko zrezygnujesz.
Słaby barlow + słaby okular = jeszcze bardziej słabszy obraz :( ale jak się nie ma co się lubi to trzeba się zadowolić tym, co jest w zestawie, więc możesz potestować barlowa z 12 i 20 - da to odpowiednik okularów 6 i 10 mm.
Czy lepszy obraz jest w okularze 12mm, czy w okularze 20mm+barlow?

Działam i stwierdzam że ta 4mm fajnie wszystko widać ale jak dodam 2x barlow to nie mogę złapać ostrości i rzeczywiście jest to męczący okular. 

Pobawię się ta 20mm i spróbuję Wenus obejrzec. 

 

Dodatkowym utrudnieniem jest brak celowniczka :-), ale dam radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, M.K. napisał:

H to okular Huygensa.
SR to może Super Ramsden???

76700.jpg.bdc6c45a549e6336a8cec27df145f928.jpg
Przypuszczam, ze obserwacje okularem 4mm są bardzo problematyczne przy b. małej źrenicy, b. małym polu widzenia i na słabym montażu? Da się nim ustawić ostrość? Prawdopodobnie z używania 4 szybko zrezygnujesz.
Słaby barlow + słaby okular = jeszcze bardziej słabszy obraz :( ale jak się nie ma co się lubi to trzeba się zadowolić tym, co jest w zestawie, więc możesz potestować barlowa z 12 i 20 - da to odpowiednik okularów 6 i 10 mm.
Czy lepszy obraz jest w okularze 12mm, czy w okularze 20mm+barlow?

Coś zobaczyłem tego Wenusa ale to mija się z celem. Zostanę przy ksiezycu

Edytowane przez Kipisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że przy takim powiększeniu satelity byś nie zobaczył... tym bardziej śmiecia kosmicznego. Zobacz sobie zdjęcia ISSa na tle księżyca - a to duży obiekt na stosunkowo niskiej orbicie. Obstawiałbym ptaka/nietoperza lecącego w dużej odległości od ciebie (mały rozmiar kątowy).

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pigula napisał:

Podejrzewam, że przy takim powiększeniu satelity byś nie zobaczył... tym bardziej śmiecia kosmicznego. Zobacz sobie zdjęcia ISSa na tle księżyca - a to duży obiekt na stosunkowo niskiej orbicie. Obstawiałbym ptaka/nietoperza lecącego w dużej odległości od ciebie (mały rozmiar kątowy).

I to jest odpowiedź której oczekiwałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pigula napisał:

Podejrzewam, że przy takim powiększeniu satelity byś nie zobaczył... tym bardziej śmiecia kosmicznego. Zobacz sobie zdjęcia ISSa na tle księżyca - a to duży obiekt na stosunkowo niskiej orbicie. Obstawiałbym ptaka/nietoperza lecącego w dużej odległości od ciebie (mały rozmiar kątowy).

Obejrzałem kilka filmików z tranzytu ISS i stwierdzam że mój obiekt był dwa razy większy i w kształcie jachtu... Ale prędkość przelotowa była podobna. Przelot trwał tyle samo co przelot ISS na tle ksiezyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho... powoli wracamy do tematu,którym bardzo rajcują się płaszczaki.

 

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)