Skocz do zawartości

Pytanie i szczera odpowiedź


Quadrax

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Black Star napisał:

Uważam że niektórzy niepotrzebnie jadą na kolegę i za bardzo poczuli się dotknieci. Kolega ma słuszne obawy....

No zgadzam się z Tobą :) - ma obawy i my jesteśmy po to żeby koledze doradzić. Pamiętam swoje pierwsze przeczesywania neta za informacją (bałem się zapytać żeby się nie zbłaźnić) i w końcu zakupiłem 1309 EQ2... Powiecie "g" no ale ja się nie zgodzę bo to było najlepiej wydane 639zł+ koszy przesyłki jakie w astronomii popełniłem.

Ale się "kurczak" (jak to Jacuś E pisze ;)) naszukałem moich początków:

 

 

I chyba już w grudniu jechałem pod Wrocław kupić używanego Dobsona GSO 12". To był mój najlepszy sprzęt (nadal tak uważam) choć do Afoto nie bardzo jak już w moich postach o ATM montażu wyszło.

Trzeci rok mam na podwórku (za zgodą żony oczywiście) to:

I mimo słabych fotek (bo "lajków" dużo nie mam) nadal prę do przodu nie dla wszystkich dookoła, nie dla fajnych punkcików,... dla tego, że sam potrafię zarejestrować coś co jest w "u-j" daleko i nie potrzebuję do tego neta i Hubbl'a (z całym szacunkiem dla ekipy inżynierów - szacun).

Porównuję po prostu Twoje początki z astro. Ja spędziłem 2 miesiące na czytaniu porównywaniu.... kupiłem sprzęt (może niewłaściwy) i byłem zachwycony ale mnie to "kręciło" już wcześniej przez chyba 10 lat. W końcu się odważyłem i zrobiłem pierwszy krok - kupiłem teleskop. Może źle, może powinienem najpierw napisać na jakimś forum "Kręci mnie kosmos ale nie wiem czy warto...". Nie zrobiłem tego i nie żałuję ;)

Życzę Ci żebyś szybko rozwiał wątpliwości i zajął się obserwacjami nieba lub internetowych fotek ;)

 

 

Edytowane przez kapral

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Black Star napisał:

Uważam że niektórzy niepotrzebnie jadą na kolegę i za bardzo poczuli się dotknieci. Kolega ma słuszne obawy. Mnie też kosmos nadal bardziej fascynuje w sferze badań i obserwacji największych teleskopów - dzięki filmom i lekturze poznałem te obiekty, i nabrałem ogromnego respektu do tego jak fascynujące i wielkie to wszystko jest. Mi też na początku obserwacje wizualne nijak nie podobały się tak bardzo. Musiałem znaleźć po kolei pierwszą planetę , pierwszą galaktykę by się zafascynować i szukać dalej. Bywały i sesje gdzie tylko Andromedę udało mi się znaleźć. Ale potem zacząłem znajdować inne DSy samodzielnie i przekonałem się że patrząc na te obiekty samodzielnie jest zupełnie inna frajda. Prawda jest też fakt że ten teleskop było nie było - głównie leży. Jest jedną, max dwie nocki na miesiąc. Ale dla mnie warto. Dla pytającego może nie będzie. Ale gryźć się nie ma po co. A kolega sam już chyba wie że musi zdecydować samodzielnie bo nikt mu nie powie co on ma robić.   

Myślę że ta odpowiedź wyczerpuje moje pytanie. Dziekuję wszystkim za zabranie głosu. Mam już jakiś obraz sytuacji.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kapral napisał:

No zgadzam się z Tobą :) - ma obawy i my jesteśmy po to żeby koledze doradzić. Pamiętam swoje pierwsze przeczesywania neta za informacją (bałem się zapytać żeby się nie zbłaźnić) i w końcu zakupiłem 1309 EQ2... Powiecie "g" no ale ja się nie zgodzę bo to było najlepiej wydane 639zł+ koszy przesyłki jakie w astronomii popełniłem.

Ale się "kurczak" (jak to Jacuś E pisze ;)) naszukałem moich początków:

I chyba już w grudniu jechałem pod Wrocław kupić używanego Dobsona GSO 12". To był mój najlepszy sprzęt (nadal tak uważam) choć do Afoto nie bardzo jak już w moich postach o ATM montażu wyszło.

Trzeci rok mam na podwórku (za zgodą żony oczywiście) to:

I mimo słabych fotek (bo "lajków" dużo nie mam) nadal prę do przodu nie dla wszystkich dookoła, nie dla fajnych punkcików,... dla tego, że sam potrafię zarejestrować coś co jest w "u-j" daleko i nie potrzebuję do tego neta i Hubbl'a (z całym szacunkiem dla ekipy inżynierów - szacun).

Porównuję po prostu Twoje początki z astro. Ja spędziłem 2 miesiące na czytaniu porównywaniu.... kupiłem sprzęt (może niewłaściwy) i byłem zachwycony ale mnie to "kręciło" już wcześniej przez chyba 10 lat. W końcu się odważyłem i zrobiłem pierwszy krok - kupiłem teleskop. Może źle, może powinienem najpierw napisać na jakimś forum "Kręci mnie kosmos ale nie wiem czy warto...". Nie zrobiłem tego i nie żałuję ;)

Życzę Ci żebyś szybko rozwiał wątpliwości i zajął się obserwacjami nieba lub internetowych fotek 

Dlatego zadałem to pytanie bo  mam te same rozterki co wszyscy.   Nie lubię kupować aby coś za chwilę sprzedać. Dlatego chcę kupić raz a pożądnie. Trochę już poczytałem i wybór padł na tubę RC 12". Zacznę jak każdy od wizuala. Skończy się pewnie na foto.  Czy RC 12" to dobry wybór?  Większe średnice grożą mi rozwodem bo ceny idą w kosmos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol_C napisał:

RC,szczególnie budżetowe jest słabe do zdjęć na początek (a w dodatku to 12"), więc tak czy siak sprzedaż ten teleskop po pierwszych próbach. 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6512_TS-Optics-304-mm-f-8-Ritchey-Chr-tien-RC-Teleskop---Carbon-Truss-Tubus.html  Czy to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lolak89 napisał:

A wiesz, że do tego będziesz musiał dokupić montaż za drugie 3k ojro? I wiesz, że pokaże obrazy jak TAKI teleskop? A nawet gorsze bo ma ogromną obstrukcję centralną? 

Pomijając kwestie finansowe jaką konstrukcję wybrać? RC ma sporo zalet. O wadach pewnie zaraz się dowiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś chciał robić? Oglądać czy fotografować? Pomijając cenę najlepsze obrazy dają soczewki, np jakieś APO 150 mm a najlepszy stosunek rozmiaru do ceny mają Newtony czyli możesz sobie kupić takiego T500 i masz niesamowite możliwości w obserwacji wizualnej. Do astrofotografii nie potrzeba tylko pieniędzy ale i masę nauki ale to wypowiedzą się inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego nie rozumiem :) Nie wiesz czy wciągnie Cię to hobby itd. a celujesz w teleskop "na początek" za ponad 20tyś zł? :)

Kto to później odkupi jeżeli hobby nie chwyci? Zacząłbym od newtona na dobsonie 8-10" plus zestaw jakiś podstawowych szkiełek 6-7mm_13-17mm_30-32mm + filtr mgławicowy i zobaczył "z czym się to je".

Za rok czy dwa zobaczysz czy wciągnęło Cię to hobby, a jak tak to w jakim kierunku iść. Czy DS czy US, a może lornetki i małe powiększenia (mimo teleskopu lornetkę warto mieć ;) ), a może wszystko i wtedy duży newton + planetarny MAK/APO + lornetka kątowa :)

Jednym z elementów tego hobby jest ciągły wyścig zbrojeń :) Nie ma sprzętu uniwersalnego, do wszystkiego.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

A co byś chciał robić? Oglądać czy fotografować? Pomijając cenę najlepsze obrazy dają soczewki, np jakieś APO 150 mm a najlepszy stosunek rozmiaru do ceny mają Newtony czyli możesz sobie kupić takiego T500 i masz niesamowite możliwości w obserwacji wizualnej. Do astrofotografii nie potrzeba tylko pieniędzy ale i masę nauki ale to wypowiedzą się inni.

Nie chciałbym ograniczać się tylko do wizuala. Kolory są czymś co chciałbym wyciągnąć z nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojt0000 napisał:

Trochę tego nie rozumiem :) Nie wiesz czy wciągnie Cię to hobby itd. a celujesz w teleskop "na początek" za ponad 20tyś zł? :)

Kto to później odkupi jeżeli hobby nie chwyci? Zacząłbym od newtona na dobsonie 8-10" plus zestaw jakiś podstawowych szkiełek 6-7mm_13-17mm_30-32mm + filtr mgławicowy i zobaczył "z czym się to je".

Za rok czy dwa zobaczysz czy wciągnęło Cię to hobby, a jak tak to w jakim kierunku iść. Czy DS czy US, a może lornetki i małe powiększenia (mimo teleskopu lornetkę warto mieć ;) ), a może wszystko i wtedy duży newton + planetarny MAK/APO + lornetka kątowa :)

Jednym z elementów tego hobby jest ciągły wyścig zbrojeń :) Nie ma sprzętu uniwersalnego, do wszystkiego.

A mało to tutaj takich co wydadzą ostatni grosz na większe szkło. Sam tego dobrze nie rozumiem no ale cóż. Jak się bawić to na całego.  Pieniądze dają frajdę jak się je wydaje. Myślę że takie 12" RC znajdzie amatora jak by co.  Poza tym to będzie dobra baza do rozbudowy o foto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

A co byś chciał robić? Oglądać czy fotografować? Pomijając cenę najlepsze obrazy dają soczewki, np jakieś APO 150 mm a najlepszy stosunek rozmiaru do ceny mają Newtony czyli możesz sobie kupić takiego T500 i masz niesamowite możliwości w obserwacji wizualnej. Do astrofotografii nie potrzeba tylko pieniędzy ale i masę nauki ale to wypowiedzą się inni.

Na początek wizja. Docelowo foto jak ogarnę podstawy i sprzęt.   Nie wiem czemu ale krótkie teleskopy wydają mi się być bardziej uniwersalne i poręczne w transporcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Quadrax napisał:

Nie chciałbym ograniczać się tylko do wizuala. Kolory są czymś co chciałbym wyciągnąć z nieba.

A mógłbyś na początek wykazać się odrobiną zaangażowania? Jest milion tematów od czego zacząć w astrofoto bo rozumiem, że przez pojęcie kolory masz na myśli kolorowe zdjęcia nieba twojego autorstwa. Jak chcesz wydać dużo żeby sobie poprawić humor (co rozumiem :) ) to śmiało bierz jakieś duże APO 130 mm, pokaże wizualnie fajnie planety i Księżyc i jasne DS, do tego dokupisz montaż za dwukrotność ceny APO, jakąś kamerę i zaczniesz się bawić w AP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 15:13, Quadrax napisał:

A mało to tutaj takich co wydadzą ostatni grosz na większe szkło. Sam tego dobrze nie rozumiem no ale cóż. Jak się bawić to na całego.  Pieniądze dają frajdę jak się je wydaje. Myślę że takie 12" RC znajdzie amatora jak by co.  Poza tym to będzie dobra baza do rozbudowy o foto. 

 

Myślę że się nie znajdzie, bo cena niestety robi swoje. Poza tym to nie jest kratwonicowy newton którego spakujesz do seicento :) Wymaga sporo miejsca i solidnego montażu, i na pewno nie należy do mobilnych teleskopów a raczej jest to sprzęt stacjonarny.

Zresztą zapytaj na forum kto taki ma :) No i Ci co gonią za większym lustrem mają już zazwyczaj doświadczenie. Mało jest takich co od razu skaczą do oceanu, raczej większość uczy się pływać w brodziku ;)

Druga sprawa to wizual nigdy nie idzie w parze z astrofoto. To są dwie osobne dziedziny i zazwyczaj wymaga dwóch teleskopów. Do wizuala tak jak pisałem duży newton+teleskop planetarny+lornetka. Do astrofoto zazwyczaj nie duży teleskop z 2-3x droższym montażem.

Te dziedziny łączy niebo, ale technicznie są to dwie różne pary kaloszy. Ja podziwiam np fotografów nocnego nieba, bo jak w wizualu trzeba mieć już dużą cierpliwość w stosunku do pogody, tak tutaj materiał zbiera się latami nie mówiąc już o doświadczeniu :)

Tak koniec końców może zdradzisz nam jakiej jakości masz niebo i gdzie będą prowadzone obserwacje, wykonywane zdjęcia bo to jest sprawa kluczowa. Chyba że już gdzieś w temacie było podane ale nie zauważyłem. Pomoże ta mapa i warstwa world atlas 2015: www.lightpollutionmap.info

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quadrax: portale ogłoszeniowe pełne są sprzętu który rozczarował nabywcę i stał się tylko ciężarem zbierającym kurz. Patrząc na tę statystykę musisz brać taką opcję jako całkiem realny scenariusz. Aby się zabezpieczyć przed skutkami tak niepomyślnego rozwoju wypadków możesz zdecydować się na zakup sprzętu używanego, który stracił już na wartości to co było do stracenia i który masz szansę odsprzedać bez albo z niewielką stratą w razie czego. Decydując się na zakup nówki masz gorsze perspektywy, bo już po przekroczeniu progu sklepu sprzęt taki traci 20-25% wartości.

Edytowane przez lulu
  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojt0000 napisał:

Myślę że się nie znajdzie, bo cena niestety robi swoje. Poza tym to nie jest kratwonicowy newton którego spakujesz do seicento :) Wymaga sporo miejsca i solidnego montażu, i na pewno nie należy do mobilnych teleskopów a raczej jest to sprzęt stacjonarny.

Zresztą zapytaj na forum kto taki ma :) No i Ci co gonią za większym lustrem mają już zazwyczaj doświadczenie. Mało jest takich co od razu skaczą do oceanu, raczej większość uczy się pływać w brodziku ;)

Druga sprawa to wizual nigdy nie idzie w parze z astrofoto. To są dwie osobne dziedziny i zazwyczaj wymaga dwóch teleskopów. Do wizuala tak jak pisałem duży newton+teleskop planetarny+lornetka. Do astrofoto zazwyczaj nie duży teleskop z 2-3x droższym montażem.

Te dziedziny łączy niebo, ale technicznie są to dwie różne pary kaloszy. Ja podziwiam np fotografów nocnego nieba, bo jak w wizualu trzeba mieć już dużą cierpliwość w stosunku do pogody, tak tutaj materiał zbiera się latami nie mówiąc już o doświadczeniu :)

Tak koniec końców może zdradzisz nam jakiej jakości masz niebo i gdzie będą prowadzone obserwacje, wykonywane zdjęcia bo to jest sprawa kluczowa. Chyba że już gdzieś w temacie było podane ale nie zauważyłem. Pomoże ta mapa i warstwa world atlas 2015: www.lightpollutionmap.info

Mieszkam pod Wawą ale w koło mam lasy. W okresie maj - październik jestem często na mazurach okolice puszczy Piskiej i tam warunki do obserwacji są dobre. Mam duży samochód więc  tranaport nie jest problemem. 

Co do wyboru to RC jest moim faworytem bo:

nie ma komy

nie zniekształca

jest używany w wielu obserwatoriach

Hubble to też RC

fajnie wygląda, będzie zdobił gabinet 

nie trzeba się wspinać  do okulara

większy wybór mocowań (azymutalne będzie docelowo)

można doczepić sporo sprzętu do okulara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2020 o 01:13, Quadrax napisał:

W necie jest wiele świetnych zdjęć nie do wykonania w amatorskich warunkach.  Kolorów nie widzimy przez optykę, dopiero fotografia poddana obróbce robi kolor.

....

Zależy o jakie zdjęcia dokładnie Ci chodzi, a co do koloru to myślisz , że np lustrzanka podpięta pod teleskop ten kolor tam sobie sama domalowywuje?

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lulu napisał:

@Quadrax: portale ogłoszeniowe pełne są sprzętu który rozczarował nabywcę i stał się tylko ciężarem zbierającym kurz. Patrząc na tę statystykę musisz brać taką opcję jako całkiem realny scenariusz. Aby się zabezpieczyć przed skutkami tak niepomyślnego rozwoju wypadków możesz zdecydować się na zakup sprzętu używanego, który stracił już na wartości to co było do stracenia i który masz szansę odsprzedać bez albo z niewielką stratą w razie czego. Decydując się na zakup nówki masz gorsze perspektywy, bo już po przekroczeniu progu sklepu sprzęt taki traci 20-25% wartości.

Ze wszystkim tak jest.  W niemieckich sklepach astro to dopiero jest na co pieniądze tracić. 

Kilka razy kupiłem używany samochód i w wiekszości przypadków była dokładka.

Co nowe to nowe no i wybrane wedle upodobań no ale cóż trzeba zapłacić więcej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., ja przepraszam ale jak tak zaczytuję temat to mam dwojakie odczucia - albo kolega "Quadrax" sobie pogrywa albo ma $ i niewłaściwie ciągnie temat. Niestety osobiście jakoś tak nieufnie obstawiam to pierwsze.

(Quadrax - gra z 1994roku)

  • Like 5

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Quadrax napisał:

fajnie wygląda, będzie zdobił gabinet 

Quadrax już wiedział czego chce zanim zapytał i nie oczekiwał rady tylko potwierdzenia. Kasa nie ma tu znaczenia ani to, czy sprzęt będzie "użyteczny". Ma być jak we fragmencie, który zacytowałem.

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - co Ci to da?

Odpowiedź - wiedzę!

To pozwoli Tobie poszerzyć wiedzę nie tylko z astronomii, ale także optyki, fizyki, chemii, zjawisk zachodzących w atmosferze itd., itd.....

Na przykład czym jest libracja Księżyca której nie zobaczysz gołym okiem, ale przez teleskop da się, ekliptyka, gdzie jest Gwiazda Polarna, Plejady, gromady otwarte i kuliste, gwiazdy podwójne i wiele innych. Także światło które jest falą elektromagnetyczną bardzo wysokiej częstotliwości (prawie petahercowe (1PHz = 10 do 15 potęgi)). Ażeby poszerzyć Twoją wiedzę dodam tu jeszcze że żadnego światła nie widzisz, ale widzisz tylko poświatę.

Proste wytłumaczenie.

Jesteś na orbicie Ziemi i jesteś poza stacją komiczną. Odwróć się tyłem do Słońca i co zobaczysz? Widzisz na czarnym tle masę gwiazd i inne obiekty, ale światła przebiegającego koło Ciebie bokami, górą i dołem - nie.

Zdziwiony?

Co byś zobaczył gdybyś widział światło?

To co tu napisałem, to wielkie skróty i być może namieszałem trochę w głowach. Ale ja tak mam.

Jeżeli mieszkasz w Józefowie koło Legionowa podam swój email: [email protected]

Pozdrowienia dla wszystkich i czarnego nieba

  • Like 1

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Czy jest w ogóle sens wydawać kupę kasy na porządny sprzęt 10-12" aby trochę popatrzyć na kropki na  niebie?   

 To bardzo proste pytanie, ale do samego siebie. Będziesz je sobie zadawał przez całe  życie a odpowiedź zawsze będzie bardzo prosta jeżeli tylko poczujesz  że Ci na tym bardzo zależy. Z patrzeniem w niebo jest jak z chodzeniem po górach. Kiedyś to wyjaśnił w bardzo prosty sposób chyba Piotr Pustelnik. Na zadane pytanie " Jaki jest sens w chodzeniu po górach?" odpowiedział. " Są ludzie którym nie da się tego wytłumaczyć i tacy którym nie trzeba tego tłumaczyć " Sam zdecyduj w której grupie się znajdujesz.

Na początek nie musisz kupować teleskopu czy lornetki. Kup mały atlas nieba, pojedź w teren ale SAM! i zacznij studiować konstelacje. Po pewnym czasie albo to poczujesz albo nie.  Jak poznasz czy to Cię wciągnęło? Przy każdej okazji kiedy będzie czyste niebo będziesz aż przebierał nogami żeby wyjść i na nie popatrzeć. Tak to działa to w pewnym sensie nałóg i każdy z nas o tym wie. 

Życzę powodzenia.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Her Bigsoczewa napisał:

 To bardzo proste pytanie, ale do samego siebie. Będziesz je sobie zadawał przez całe  życie a odpowiedź zawsze będzie bardzo prosta jeżeli tylko poczujesz  że Ci na tym bardzo zależy. Z patrzeniem w niebo jest jak z chodzeniem po górach. Kiedyś to wyjaśnił w bardzo prosty sposób chyba Piotr Pustelnik. Na zadane pytanie " Jaki jest sens w chodzeniu po górach?" odpowiedział. " Są ludzie którym nie da się tego wytłumaczyć i tacy którym nie trzeba tego tłumaczyć " Sam zdecyduj w której grupie się znajdujesz.

Na początek nie musisz kupować teleskopu czy lornetki. Kup mały atlas nieba, pojedź w teren ale SAM! i zacznij studiować konstelacje. Po pewnym czasie albo to poczujesz albo nie.  Jak poznasz czy to Cię wciągnęło? Przy każdej okazji kiedy będzie czyste niebo będziesz aż przebierał nogami żeby wyjść i na nie popatrzeć. Tak to działa to w pewnym sensie nałóg i każdy z nas o tym wie. 

Życzę powodzenia.

Piękna odppwiedź.  Jak mawiają górale " I like it."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Quadrax napisał:

Ceny tych Fur ponad 6000?.   Myślałem o GSO lub TS-Optic. Ceny mają w okolicach 3000?.

One nie mają dobrych opinii.

Po za tym, nadal mówię Ci byś poczytał o co chodzi w astrofotografii. Z czym się wiąże fotografia w dużej skali.

Napisz może jaki masz budżet. I najlepiej kup lustrzankę, obiektyw do foto i teleskop do obserwacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol_C napisał:

One nie mają dobrych opinii.

Po za tym, nadal mówię Ci byś poczytał o co chodzi w astrofotografii. Z czym się wiąże fotografia w dużej skali.

Napisz może jaki masz budżet. I najlepiej kup lustrzankę, obiektyw do foto i teleskop do obserwacji.

Które nie mają dobrych opini? Gdzie to wyczytałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)