Skocz do zawartości

Pytanie i szczera odpowiedź


Quadrax

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Quadrax napisał:

Które nie mają dobrych opini? Gdzie to wyczytałeś? 

Jak na osobę, która zastanawia się czy jest sens patrzyć na kropki na niebie, skupiasz się na doprawdy dziwnych i zupełnie nieistotnych zagadnieniach. Kup książkę i poczytaj czym są te kropki, może się wciągniesz.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polaris dobrze prawi. Jeśli temat chwyci i będziesz chciał wyciągnąc radość z ciężko zarobionych pieniędzy, proponuję coś innego, niż wypasiony telep. Koledzy już wiedzą, co zaproponuję - wypasioną lornetkę. Do tego możesz dodać aparat z wypasionym teleobiektywem i masz zabawę na dłuuugo. Jeśli nawet Ci się znudzi astro, taki sprzęt wykorzystasz na setki innych sposobów. Jednak mając Lasy Otwockie pod nosem, nie rezygnuj z astro. Wiem, co piszę :kubus:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Dziwny w ogóle ten temat. 

Albo ktoś sobie z nas żartuje albo myśli, że wystarczy kupić drogi i fajnie wyglądający teleskop i wszystko sam przyjdzie. Sam zrobi zdjęcia.

Karol już chyba wszystko napisał, myślę że temat można zamknąć :)

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lulu napisał:

Trzy strony wątku minęły, a o Syncie 8 cisza. Ta skandaliczna sytuacja nadaje się do zgłoszenia adminowi.

Kto zaryzykuje propozycję sprzętu, który:

ma komę
zniekształca
nie jest używany w wielu obserwatoriach
nie jest nim Hubble
głupio wygląda i nie zdobi gabinetu
nie ma wyboru mocowań (choć jest azymutalny)

plusy:

nie trzeba się wspinać  do okularu
można doczepić sporo sprzętu

Co z tego, że jest wygodny i intuicyjny w obsłudze, tani i wydajny obserwacyjnie.

  • Like 1
  • Haha 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale liczy się że nie jest refraktorem - to jest najważniejsze, dlatego obowiązuje norma przynajmniej 1 propozycji Synty 8 na każde 3 strony wątku. Ja wyratowałem chwilowo sytuację i spełniamy normę, ale jak koledzy będą się dalej tak lenić to nie wiem co admin na to.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wypowie się ktoś kto ma RC 12" lub podobne ?  Z tego co znalazlem jest Orion, GSO,  TS Optics i jakaś polska konstrukcja ale cena x2.  W sklepie powiedzieli mi, że RC mogę  również używać do obserwacji. Foto mam zamiar skompletować za jakiś czas jak ogarnę podstawy. Nie chcę żadnych refraktorów. Jestem zdecydowany na RC bo przemawia do mnie prostota konstukcji, brak soczewek, korygujących. Pewnie, że skok na głeboką wodę ale lubię wyzwania. Znalazłem kilka fajnych fot z RC 10" na tym forum i jestem pod wrażeniem co można zobaczyć na takim amatorskim sprzęcie.  Będę wdzięczny jeśli ktoś mi doradzi sprawdzonego producenta

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha Kamil właśnie miałem to napisać :D

Prostotę konstrukcji to ma refraktor który jest praktycznie bezobsługowy pod względem kolimacji.

Czy ktoś tu ma taki teleskop? Szczerzę wątpię ale obym się mylił.

Druga sprawa to na jakim montażu zainteresowany chcę powiesić ten teleskop? Bo jak dla mnie to chyba jakiś EQ8.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Quadrax napisał:

Znalazłem kilka fajnych fot z RC 10" na tym forum i jestem pod wrażeniem co można zobaczyć na takim amatorskim sprzęcie.

Mam nadzieję, że wiesz, że to co ukazują fotografie nijak ma się do tego, co widać podczas obserwacji wizualnych - oko jest wielokrotnie mniej czułe niż aparat, który naświetla zdjęcie długi czas. Jeśli chcesz sprawdzić jak wyglądają obiekty, które ujrzysz własnoocznie - pooglądaj trochę szkiców astronomicznych. ;) 

  • Like 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ciekawska napisał:

Mam nadzieję, że wiesz, że to co ukazują fotografie nijak ma się do tego, co widać podczas obserwacji wizualnych - oko jest wielokrotnie mniej czułe niż aparat, który naświetla zdjęcie długi czas. Jeśli chcesz sprawdzić jak wyglądają obiekty, które ujrzysz własnoocznie - pooglądaj trochę szkiców astronomicznych. ;) 

Dokładnie TAK.
A jeszcze lepiej wyczaj jakieś pobliskie spotkania pod gwiazdami lub zlot i przekonaj się naocznie, przez który teleskop najlepiej gołym ślepkiem gwiazdki i obiekty widać i czy nadaje się do astrofoto.
To chyba tyle tej teorki w tej newerending story szanowny kolego.....

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)