Skocz do zawartości

DHT22 reaktywacja


Rekomendowane odpowiedzi

Podobnie jak wielu z was używam w swoim obserwatorium czujników temperatury oraz wilgotności - popularnych DHT22. Oczywiście chodzi o wyznaczenie punktu rosy i sterowanie grzałkami w teleskopie. Ich zaletą jest to, że są tanie i można znaleźć w sieci wiele bibliotek do ich obsługi w różnych środowiskach. Niestety, mają pewną wadę. Po jakimś czasie (u mnie od 6 do kilkunastu miesięcy) padają. Nie całkowicie, temperaturę pokazują poprawnie. Wskazanie wilgotności w pewnym momencie zaczyna jednak być zawyżane, aż w końcu niemal bez przerwy pokazuje nonsensowną wartość 99-100%. W wyjątkowo suche dni pokazuje łaskawie 80% (kiedy rzeczywiście jest około 30-35%). Wymiana na nowy rozwiązuje problem, ale ile razy można kupować wciąż nowe czujniki. Zacząłem szukać rozwiązania. Przesiałem informacje w sieci. Okazało się, że problem ten jest dość częsty, ale nikt nie podaje rozwiązania. Odpowiedzi są zawsze takie same, typu: "wiesz, to jest tani czujnik, niezbyt wysokiej klasy. Kup nowy lub zastosuj BME280". Tak zrobiłem. Kupiłem u Chińczyka 5 sztuk BME280. Bardzo się zdziwiłem, a później wkurzyłem, kiedy okazało się, że przysłali mi nie BME280 tylko BMP280 !!!!
Dlatego zacząłem kombinować jak może uzdrowić zepsute DHT22, których piękną kolekcję udało mi się już zgromadzić. Znów poszukiwania w sieci i znów porażka. Natknąłem się jednak na cenną informację, że pomiar wilgotności opiera się na zasadzie pomiaru elementu pojemnościowego. Skoro tak, to być może pomiędzy okładki dostają się jakieś mikrozabrudzenia, które fałszują wynik. Rozebrałem jeden z czujników. W środku wygląda on tak:

DHT22.thumb.png.e0d726522669fbcdaf07c22974f3c622.png

Dotykając czujnik wilgotności patyczkiem kosmetycznym - uszkodziłem go, więc taka metoda jest zła. Wziąłem drugi, tym razem już bez jego rozcinania zacząłem w miejscu gdzie jest czujnik wilgotności puszczać bardzo ostry strumień powietrza z gruszki. Trwało to jakieś 5-10 minut. Po tym zainstalowałem go ponownie w obserwatorium. Efekt był jak poniżej (a wcześniej było 99-100%). Sukces ! Co ważniejsze, ten wynik 30% jest w pełni zgodny z innym przyrządem, który na pewno pokazuje dobrze.

dht22_2.png.25f5a13f5c816042eaf3d2bc06a47824.png

  • Like 4
  • Thanks 3

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)