Skocz do zawartości

Sky Quality Meter


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Mam pytanie do kolegów elektroników.
Chodzi mi o to, by do wskaźnika SQM - L dorobić  moduł który odczyta wartość z poziomu laptopa (USB).
Wiem, że są gotowe SQM z taką możliwością, ale może dało by sie to rozsądnym kosztem zrobić to w tym modelu.
Czekam na Wasze opinie i rady, za które dziękuję.

SQM_L_1.jpg

SQM_L_2.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ma wyświetlacz LED. Pewnie jest multipleksowany.
Ja bym się pod niego wpiął jakimś mikrokontrolerem i odczytywał co jest tam wyświetlane. A potem można wysłać po UART i mieć przejściówkę UART-USB. Lub wybrać jakiś mikrokontroler ze wsparciem dla USB. 
Może podejście niezbyt ambitne, ale nie musi być chyba ambitne. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...
Microkontroler PIC 16F88, wysyła komendy po 1-UART, 1-SPI, 1-I2C1-SSP(SPI/I2C).  Można by je przesłać do  Arduino UNO, i z niego do laptopa. Ale musiałby być program który to odczyta. A ja w pisaniu programów, to cienki bolek jestem. Speechless
Może  Łukasz ( Jolo) by coś doradził ? 

arudino.jpg

pic.jpg

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KrisQ napisał:

Microkontroler PIC 16F88, wysyła komendy po 1-UART, 1-SPI, 1-I2C1-SSP(SPI/I2C).

Ale wtedy byś musiał przeprogramować tego PICa. A wydaje mi się, że nawet byłby problem z odczytaniem programu, który jest tam wgrany. Założę się, że bit 13 w poniższym rejestrze jest odpowiednio ustawiony, aby to zadanie Tobie skutecznie utrudnić:

924103801_2020-04-0923_15_34-PIC16F87_88DataSheet-Opera.png.58ccde7e23c3ca59e58f5de26d5e7e28.png

No a gdybyś to zabezpieczenie przełamał, to masz kod maszynowy, a nie kod źródłowy do tego PICa. Oczywiście można tam zrobić wstawki, które prześlą dane do Arduino ale:

Godzinę temu, pmochocki napisał:

ale nie musi być chyba ambitne. 

Więc dlaczego Arduino, czy inny uC nie podpiąć pod wyświetlacz?

 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.
Producent zabezpieczył się skutecznie przed modyfikacją.
Może tak jak napisałeś, zajmę kwestią odczytu z wyświetlacza, i przesłania go do komputera. 
Dzięki za sugestie i rady. Będę myślał w przerwach między normalnym życiem, a covidem. ;)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić coś takiego:

7_seg_led_sniffing.thumb.png.47fb542d8d9f54a60e46b3646d6f72ca.png

Jeśli wyświetlacz LED jest multipleksowany to podłączasz wszystkie wspólne katody lub anody (trzeba sprawdzić jaki typ wyświetlacza jest zamontowany) przez bramkę NOR do pinu 2 umiejącego obsłużyć przerwania. ATMega w UNO obsługuje tylko poziom niski przerwania, więc w razie czego możesz zanegować używając wolnego NORa. Dla czterech cyfr użyjesz wersji 4002 (Dual 4-input NOR gate). W przerwaniu odczytujesz kolejno cyfry (piny 3-9) i informacje, które to są cyfry (piny 12 i 13). I teraz w zależności od potrzeb i upodobań możesz na przykład zebrać 32 próbki i surowe dane wysłać po UART do komputera i tam sobie zanalizować, lub robić to na Arduino. 
Oczywiście metoda ma pewne wady, wartości na wyświetlaczu mogą się zmieniać w trakcie odczytu. Ale ponieważ odczyt jest na pewno dużo szybszy niż zmiana wyświetlanych wartości, jest dużo metod aby sobie z tym poradzić. Np. odczyt uznajemy za prawidłowy jeśli odczytamy trzy takie same wartości pod rząd.  

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

KrisQ, jest jakaś szansa, że program tego PICa w celach diagnostycznych wysyła coś na któryś z portów szeregowych, może nawet odczyt...
Nie znalazłem nigdzie schematu, więc nie wiem, czy nóżki z portami szeregowymi nie zostały wykorzystane jako normalne wyjścia do sterowania wyświetlacza. A potrzeba 4 + 7 = 11 nóżek na 18 wraz z zasilaniem, więc może być słabo.
Ale jak któryś z portów szeregowych jest wolny i masz oscyloskop, to zobacz czy tam nie ma jakiegoś sygnału.

 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oscyloskopu niestety nie mam. Może nie będzie potrzeba kombinowania, bo na e-Bay, znalazłem używany QSM- USB, za dobrą cenę.  A ten co mam pójdzie pod młotek. Ale dzięki wszystkim za cenne porady.

Temat można zamknąć.

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)