Skocz do zawartości

Problem z gwiazdami w APO65Q


Rekomendowane odpowiedzi

Mam brzydkie gwiazdki w APO65Q + 1100D. Trochę już kombinowałem z tilterem od ZWO bo myślałem, że może matryca jest krzywo (dalej nie wykluczam), ale nie potrafię go ustawić. Próbowałem przez analizę flatów w CCDInspectorze ale wyszła kompletna kaszana na gwiazdach.

Obecnie najlepsze zdjęcie jakie udało mi się uzyskać to aparat wpięty prosto do nowego adaptera T2/EOS + przedłużka na gwint wyciągu, ale dalej daleko do ideału. Nie widzę żadnego luzu na wyciągu. Jedynie przy bagnecie Canona można lekko nim obracać, adapter jest nowy, na starym z Astrokraka jest to samo, filmik tutaj https://youtu.be/bgF7MGaHQRE

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie bo już mam powoli brak nadziei że to ustawię. 

no_tilter_new_adapter.thumb.jpg.4766333cab801d2aa473077b7c81a738.jpg

2145100893_Screenshot2020-04-10at23_50_08.thumb.png.29e5811a13a5fd4ea129b112cc0952cb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem z nim do czynienia ale mi się coś podobny temat przypomina... za mocno skręcony/niedokręcony flattener...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić jedno zdjęcie 60s ISO 800 jak już cirrusy wchodziły Canonem 450D. Gwiazdki tak samo złe jak w 1100D ? W takim razie raczej wykluczam tilt na matrycy 1100D bo jest dość podobnie. Jutro poluzuję w końcu ten korektor bo nie mam innych pomysłów już.

Single__0182_ISO800_60s__12C.thumb.jpg.0a6786301cf04a714f62a03e98986129.jpg

363928908_Screenshot2020-04-14at22_37_58.thumb.png.288d3b11b77b95c58d62dd219280dbd7.png

Blisko środka

1509468710_Screenshot2020-04-14at22_44_55.png.3f2455ea12bbb786be35ac24ce7a5435.png

W rogu

774798428_Screenshot2020-04-14at22_40_34.png.607d0726859027e48723be7af0d416ff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czytam stary temat na AM i zaczyna nabierać to sensu. Wychodzi na to, że jak są fabrycznie za mocno ścisnięte to wychodzi astygmatyzm, a jak jest za mocno poluzowane to pojawia się koma... ?I to byłoby to, dostałem ze sklepu za mocno poluzowany flattener?

Tutaj ten post @riklaunim https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=202381#p202381

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to Rika pisanie chyba na pewno po głowie mi się tłukło + coś z flattenerkiem...
Małe sympatyczne ustrojstwo ale wymaga popracowania nad nim zanim da piękne obrazy a da na 100%  :)
P.S. O! Wilk się odezwał :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, riklaunim napisał:

Z tego co pamiętam za luźno to fizycznie się rusza. Tam wystarczyło odkręcić i dokręcić (ale bez przesady) soczewkę z przodu refraktora. Ta część flattenera też potencjalnie.

One są przykręcone tak, że same z siebie się nie ruszają. Czyli ta koma była od za mocno skręconej soczewki przedniej?

 

93189147_574626816821049_4087003115511873536_n.thumb.jpg.f26274b4b766f4fe03e9a266c70e5a83.jpg

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuję, dzięki. Zasadniczo w Astrokraku teoretycznie było zrobione poluznienie przed wysyłką  i faktycznie nie ma astygmatyzmu, ale to pewnie kwestia flattenera. Za to jest koma.

Chociaż na chłopski rozum przednia soczewka powinna powodować astygmatyzm a flattener kome.

 ?

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

Czytam stary temat na AM i zaczyna nabierać to sensu. Wychodzi na to, że jak są fabrycznie za mocno ścisnięte to wychodzi astygmatyzm, a jak jest za mocno poluzowane to pojawia się koma... ?I to byłoby to, dostałem ze sklepu za mocno poluzowany flattener?

Tutaj ten post @riklaunim https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=202381#p202381

Miałem dokładnie ten sam problem. Pomogło dopiero poluzowanie obejmy flatenera. Odpowiednie narzędzie miał MateuszW - myślę, że nie obrazi się jak skontaktujesz się z nim.

  • Like 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astrotuvoc napisał:

Miałem dokładnie ten sam problem. Pomogło dopiero poluzowanie obejmy flatenera. Odpowiednie narzędzie miał MateuszW - myślę, że nie obrazi się jak skontaktujesz się z nim.

Jakie to narzędzie? Klucz palcowy czy coś do sprawdzenia?

@MateuszW podpowiesz? 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzowałem flattener ale nie był szczególnie mocno dokręcony, dzisiaj testy. Kolejnym etapem jeżeli to nie pomoże będzie poluzowanie pierścienia przedniej soczewki. 

Przy okazji nagrałem tutorial z przebiegu tej operacji ;)

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Według TS.de flattener jest uszkodzony ale nie mogą mi sprzedać nowego bo już nie mają części zamiennych...

Mogę za to kupić flattener 1x I wyciągnąć ten wbudowany. Nie wiem czy to ma sens.

Cytuj

 

uh, I am very sorry, the 65Q is discontinued, so we cannot help you with a replacement flattener.

One way : without flattener, the 65Q is a normal Apo. So you can use the TSFLAT2.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10307_TS-Optics-REFRAKTOR-1-0x-Flattener-Bildfeldkorrektor---2--Anschluss.html

Working distance from the Flattener: 128mm

But please first check the optical quality on the axis without flattener on the real star with magnification around 100x.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Sebastian Ś. napisał:

Ewentualnie poszukiwanie rozbitego Apo żeby kupić dedykowany flattener od kogoś.

no to musiałbyś mieć naprawdę szczęście, jakbyś znalazł.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, OnlyAfc napisał:

no to musiałbyś mieć naprawdę szczęście, jakbyś znalazł.

Mam cały czas pecha ze sprzętem to teraz czas to odwrócić ;) Już chyba lepiej zainwestować w większy triplet + flattener niż kombinować doczepianiem do tego quada.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Już chyba lepiej zainwestować w większy triplet + flattener niż kombinować doczepianiem do tego quada.

Też mi się tak wydaje.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam plan rozpaczy czyli:

- wyciągnąć go z obudowy może za mocno go wcisnęli do środka i przez to się odkształca

- poluzować flattener na mrozie

 

EDIT: Chyba że dokupić flattener/reduktor i zrobić z tego APO f/5 ale wtedy może już korekcja nie być taka dobra. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

off-topic: Jak czytam o wsparciu ze strony TS jestem załamany. Dodając do tego wątki o rozkolimowanych lornetkach TS, to chyba będę raczej unikał produktów tej firmy. Chociaż TS Optics Okular planetarny HR 4mm sprawdza się bardzo dobrze.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina jest po mojej stronie w tym sensie, że kupiłem teleskop jako nowy w Polsce dawno temu i nie sprawdziłem go po zakupie, dopiero teraz go odgrzebałem i wychodzą takie rzeczy... Inna kwestią jest, że trafił do sprzedaży teleskop z uszkodzoną (prawdopodobnie) soczewką flattenera. Wpadki z następcami tego refraktora też nie są zbyt miłe, kontrola jakości po stronie klienta.

Następnym razem zastanowię się dwa razy zanim coś kupię. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach rozpaczy wyciągnąłem flattener żeby zobaczyć co się wydarzy. Refraktor normalnie ostrzy jakiś 0,5 cm dalej, na zdjęciu koma tragedia i AC. Nie ma sensu dokładać innego FF bo on tego nie skoryguje. Zostaje mi chyba robić zdjęcia tak jak jest z FF...

Ciężko odłożone pieniądze poszły do śmietnika. 

180s

Single__0826_ISO1600_180s__15C.thumb.jpg.6fbef8298137bfe6fc14913f9f98037b.jpg

300s

Single__0827_ISO1600_300s__16C.thumb.jpg.70cec052525bd100f739b2a12f15d309.jpg

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, na tych ostatnich zdjęciach pięknie widać krzywiznę pola, którą ten korektor koryguje. Potęguje ona wadę, o której piszesz w pierwszym poście.

Pinched w tym przypadku nie oznacza uszkodzenia, tylko luźne soczewki. Spróbuj wszystko poskręcać z wyczuciem, nie za mocno, ale też nie za słabo, żeby nic się nie poruszało pod własnym ciężarem.

Sprawdzałeś kolimację obiektywu?

  • Thanks 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)