Skocz do zawartości

pewnie juz bylo


Simmortal

Rekomendowane odpowiedzi

witam

na wstepie powiem ze jestem poczatkujacym forumowiczem jednak obserwacja i fascynacja niebem trwa juz wiele lat. wiem ze tego typu pytania juz sie na 100% wczesniej pojawialy ale ja szykam troszke innej odpowiedzi. zanim zaczne powiem ze nigdy (mimo ze kocham ogladac niego) nie ogladalem go przez teleskop (najzwyczajniej w siwcie nie mialem takiej okazji). jakis miesiac temu podjalem decyzje o budowie pierwszego w swoim zyciu. wybor (ze wzgledu na zamilowanie do majsterkowania) padl na refraktor newtona, wiem wiem wiem... zaraz kazdy powie ze to wszystko zalezy od stopnia perfekcyjnosci wykonania zwierciadla ale na te chwile chcialbym poznac USREDNIONY przyklad widzialnego obrazu. po glowie chodzi mi budowa zwierciadla od 150 do 180mm i ogniskowej od 1300 do 1800 mm. zaraz ktos powie ze do ogniskowej 1800mm bede potrzebowal drabiny jednak uprzede wysmiewanie sie na ten temat, warunki obserwacyjne a raczej platfrma jaka posiadam pozwolilaby swobodnie (i podkreslam te slowo) urzywac teleskopu o ogniskowej nawet 2200 gdyz mam takowa 360". jak wczesniej mowilem nie chodzi mi o to by dostac konkretne i precyzyjne odpowiedzi na zadane pytanie. barziej chcialbym (gdyz jest to bardziej realne) otrzymac odpowiedzi usrednione. wiem ze isnieja takie programy jak ten: http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html jednak nie daja one (przynajmniej mi) jednoznacznej odpowiedzi. powtarzam ze wiem ze wszystko zalezy od samego zwierciadla i ogniskowej a takze okularu ale czy moglibyscie mi koledz wyselekcjonowac grope kilku-kilkunastu-kilkudziesieci zdjec obiektow jakie mozemy takim sprzetem "odkrywac na nowo". wiem ze sprawa jest trudna do sprecyzowania dlatego jeszcze raz podkreslam - chce to sobie usrednic. mam na mysli ksiezyc, jowisza, saturna, moze pare zdjec merkurego i wenus, w miare mozliwosci obiekty dalszego nieba takie jak najciekawsze i oczywiscie najblizsze gwiazdy typu alpha centauri czy najjasniejsze a zarazem podwujne uklady np syriusz.

serio serio prosze potraktowac moja prosbe w miare powaznie i nie podawac odpowiedzi typu: "zbuduj to sie przekonasz" czy "tego sie nie da usrednic" bo dobrze to juz wiem. chodzi mi o to ze czeka mnie kupa, serio kupa, KUPA roboty i chce wiedziec (usredniajac) co z tego wyjdzie.

mam nadzieje ze potraktujecie sprawe serio i pomozecie mi odnalezc odpowiedzi na te pytania podrzycajac zdjecie wyzej wymienianych obiektow.

szczerze na was licze i rownie szczerze ozdrawiam

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)