Skocz do zawartości

brakujące eM-ki


ggrzes

Rekomendowane odpowiedzi

W maju 2020r zebrałem trochę materiału dla kilku galaktyczek, ale uznałem, że trzeba poczekać. W tym roku jak już pisałem wyżej do zestawu dołączyła kamera mono. Gdy już przyszły lepsze bezksiężycowe nocki celowałem właśnie w te ubiegłoroczne galaktyczki. To jeszcze nadal były nocki zapoznawcze, czyli różne czasy ekspozycji, gain itd. Zdjęcia najbliższe w tym wątku to efekt łączenia materiału kolorowego z 6d z zeszłego roku (ale już z wejściowych RAW a nie końcowego jpeg jak w M3) z tymi testowymi fotkami z ASI1600.


Pierwsza M98

M98_sum_v4m.thumb.jpg.1427fd1bc2c1f1fc0eaf4ea4401a95ad.jpg

razem 130min L 55minRGB. Generalnie jest szansa na ciut lepsze zdjęcie przy bardziej sprzyjającym seeing-u, jednak to tylko 6" więc detalu jaki pokazał jolo w ub. roku i tak nie osiągnę.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące później...

Po dłuższej przerwie przedstawiam kolejną nudną gromadę, tak nudną, że trudno znaleźć jakąś koleżeńską referencję na naszym forum. Na usprawiedliwienie należy dodać, że u nas nisko nad horyzontem dlatego robiłem ją zdalnym teleskopem. Gdy wybierałem zdalny teleskop na przykładowych zdjęciach zobaczyłem, że w pobliżu znajduje się ciemna mgławica dlatego wybrałem ciut szerszy zestaw.

M9 + B64

M9_Barnard64_V2cr.thumb.jpg.d3dafdca152cc645e96dfc467612c4a2.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś siadałem do komputera z myślą obróbki zupełnie innego obiektu niż zaprezentuję. Robiąc miejsce na dysku znalazłem niedokończoną sesję zdalną z III 2020. Było tylko 12min R, 11min G i 6min B. Prawdopodobnie chciałem coś dopalać ale mi się zapomniało. Składam zatem to co jest bo zdalny T33 od tego czasu przeszedł zapewne niejedną modernizacje. Na zbiorczy plakat eM-ek musi wystarczyć.

M93
M93_v1b.thumb.jpg.4489ef0d265d761df907f62eb1d7a69d.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka wpisów wcześniej wspominałem o eksperymentach łączenia wcześniejszych sesji kolorowych z canon-ów z nową mono ASI1600. Dziś prezentuję ostatni z owych eksperymentów. 100min koloru z 6d oraz podobna ilość mono z czasu zaprzyjaźniania się z nową kamerką dało

M58

M58_v1m.thumb.jpg.2248df8d7d856bf841f7f728d507c2aa.jpg

dla spostrzegawczych, tak w NGC 4568 jest  widoczna ubiegłoroczna supernowa SN 2020fqvw

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak podliczyć dwie dzisiejsze eM-ki to będzie już blisko 90 z całego katalogu, powoli chyba muszę się zacząć zastanawiać jakim narzędziem połączyć to w jeden plakat. Dzisiejsze zdjęcie to kolejna nauczka obsługi zdalnego teleskopu, dziś kadru już bym tak nie spaprał i koniczynka byłaby lepiej umiejscowiona. Po 10 min w każdym kolorze na zdalnym T8.

M8 i M20

M8_M20_V2c.thumb.jpg.bc75107771ebc4990880d937b7bb2b40.jpg



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

dziś zagości obiekt ponownie ze zdalnego teleskopu, tym razem nawet sam nie zbierałem tego materiału. Od jakiegoś czasu iTeleskop udostępnia dla subskrybentów, w zależności od opłacanego planu, mniej lub więcej materiału do własnoręcznego poskładania. Ponieważ ja opłacam ten najniższy wariant do dyspozycji miałem tylko po 3 10min klatki w każdym kolorze. Poskładałem to sobie jakiś czas temu i na Messierowy plakat będę miał o wiele lepszą niż moja podwórkowa wersję:

M113 NGC 2359

NGC2359_V3b.thumb.jpg.e949143b0a3fb18ea76878f1570ce8ce.jpg

przez innych zwaną Kaczką lub Hełmem Thora.

Wygląda na to, że coraz częściej swoje podwórkowe obiekty będę przedstawiał w dwóch odsłonach. Ze sprzętu pomocniczego 135mm umieszczonego na przeciwwadze, gdzie prawdopodobnie zawsze kadr będzie nie do końca szczęśliwy ale widocznym będzie w jakiej okolicy znajduje się główny obiekt zainteresowań.

NGC2359_V1b_Annotated1.thumb.jpg.fc28daafbe065155fdebdb9690642e9f.jpg

powyższy zdjęcie to kilka sesji gdzie upierało się 20-30min na każdy kolor.

edit2:
Drugie zdjęcie  z głównego teleskopu 900mm, 90min canon6d, crop.

NGC2359_RGB_V1b.thumb.jpg.b147c563019fdd2cde406357c30c1db1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

M78 - podobno najjaśniejsza mgławica refleksyjna

Miałem już wersję z 2017r, ale postanowiłem ją  poprawić. Podczas wspominanego już niejednokrotnie na forum ostatniego wyżu dopaliłem trochę materiału (ok 100min), połączyłem z tym starym i wyszło tak:

M78_ver1cr.thumb.jpg.999e186f238b5abc287e98ddde5bc745.jpg
Poniżej z szerokiego zestawu - anturaż. Wreszcie po długim czasie mam zdjęcie spełniające wymogi  konkursowe, które zapewne przepadnie ze względu na kadrowanie. No nic muszę popracować nad jakimś sprytniejszym rozwiązaniem na przeciwwadze...

szeroko_v2bc.thumb.jpg.bc3656c54d1baaa0d75fbac07391819e.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

odkurzam swój wątek tak jak niedawno musiałem z pajęczyn odkurzać swój teleskop. Zatem, na razie ze zdalnego teleskopu:

M19 

gromada kulista, jedna z bliższych centrum galaktyki (5,2 tys lat świetlnych). Od nas oddalona o 28,5tys. lat świetlnych i co sekundę coraz dalej o ok. 150km.

 

M19_v2nXTb.thumb.jpg.7a4b4d20cf14b5f1951f3f5f33739f5f.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)