Skocz do zawartości

Filtr do teleskopu Skywatcher Dobson 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w planie kupić teleskop Skywatcher Dobson 8" , jednak zastanawiam się nad paroma kwestiami:

1.Skąd mogę wiedzieć, że zobaczę jakiś obiekt przez mój teleskop. Np: znalazłem sobie jakąś galaktykę w internecie, i po czym poznam, że ją zobaczę w moim teleskopie ?

2. Jaki filtry kupić d obserwowania DS'ów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

1.  Możliwości teleskopu są uzależnione od jego średnicy, od zaświetlenia nieba (https://www.lightpollutionmap.info/) oraz od warunków atmosferycznych.

Tutaj artykuł przedstawiający możliwości teleskopów (po angielsku):

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Sam mam Dobson 6'' i pod moim podmiejskim niebem (21 mag) byłem w stanie dojrzeć galaktyki do ok. 10mag w postaci mgiełek, więc w 8'' może być tylko lepiej ;)

 

2. O filtrach muszą wypowiedzieć się starsi doświadczeniem koledzy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

1. Tak generalnie to wygląda to tak:

Na podstawie doświadczenia, "wyczucia" nieba, oczu, sprzętu sam wiesz czy dany obiekt będzie widoczny. Oczywiście sprawdzają jego dane (jasność całkowitą, powierzchniową, rozkład jasności na podstawie zdjęć, rodzaju obiektu).

Ja bez problemu widzę galaktyki 11-12 mag w 6" przy niebie poniżej 21 mag/arcsec^2. 

Podkreślę jednak, że obiekt obiektowi nie równy. To, że galaktyka ma 11 mag nie znaczy, że ją będzie widać.nie

2. UHC, OIII, H-Beta. Ale na początku może zdobądź nieco doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Hej,

1. Tak generalnie to wygląda to tak:

Na podstawie doświadczenia, "wyczucia" nieba, oczu, sprzętu sam wiesz czy dany obiekt będzie widoczny. Oczywiście sprawdzają jego dane (jasność całkowitą, powierzchniową, rozkład jasności na podstawie zdjęć, rodzaju obiektu).

Ja bez problemu widzę galaktyki 11-12 mag w 6" przy niebie poniżej 21 mag/arcsec^2. 

Podkreślę jednak, że obiekt obiektowi nie równy. To, że galaktyka ma 11 mag nie znaczy, że ją będzie widać.nie

2. UHC, OIII, H-Beta. Ale na początku może zdobądź nieco doświadczenia.

12 mag w 6" ? Zazdroszczę. Ja mam problemy z galaktykami 10mag w Newton 8", pod Bortle 5... widzę w zasadzie tylko te, co mają wyraźne, jasne jądro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to zaskoczyło. W 8" na niebie 21mag, Bortle 4, widzę galaktyki maks. 13 mag i to zwarte, o podobnej jasności powierzchniowej, zerkaniem i nie przez cały czas. 12-12,5 mag nie zawsze są oczywiste i bezproblemowe, ale widoczne na wprost.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)