Skocz do zawartości

Na obserwacje do Krakowa...


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi tu nie gra. Wyłączane będą latarnie od 24 do 4 rano ale wyłączenie ręczne niektórych potwa kilka dni ??? Od zmierzchu do 24 beda świecić. Czyli będą właczane ręcznie przez kilka dni by po 24 znowu je wyłączać przez kilka dni?? ;)

Ogólnie to pomysł idealny. Ja poproszę u siebie o takie rozwiązanie. Szczególnie ta lampa, która świeci mi prosto do ogrodu mogła by zgasnąć na wieki.

Edytowane przez robinek72

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma, Kraków w oddali dalej świeci, co akurat mnie nie dziwi, ale jeśli chodzi o najbliższą okolicę to wygaszenie latarni ma spory wpływ. Nie obraził bym się gdyby gasili te lampy każdej nocy :)U mnie z balkonu (widok na Rondo Piastowskie) wyglądało to tak:

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja w tym, że władze nie zaobserwują wzrostu gwałtów, kradzieży itp. Da im to do myślenia i zauważą w tym szanse na oszczędności... a wraz za Krakowem pójdą gminy ościenne, później powiaty, województwa, cały kraj i świat,.... i tak nastanie ciemność między 12 a 4 rana :)

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Perseus napisał:

Nadzieja w tym, że władze nie zaobserwują wzrostu gwałtów, kradzieży itp. Da im to do myślenia i zauważą w tym szanse na oszczędności... a wraz za Krakowem pójdą gminy ościenne, później powiaty, województwa, cały kraj i świat,.... i tak nastanie ciemność między 12 a 4 rana :)

A władze widząc ogromne oszczędności wprowadzą program Synta+... :D

  • Like 1
  • Haha 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na detekcjach meteorów po północy tło ciemniejsze niż z poprzednich nocy :)
Dziś przed 4:00 wyszedłem na pole (na zewnątrz ;-p) i nie mogłem się napatrzeć w gwiazdy :-)))
Latarnie uliczne co prawda pogaszone, ale te osiedlowe świecą...
Gdyby urzędnicy krakowscy (i w innych miastach) zrozumieli, że mogą zaoszczędzić w nocy przez zmniejszenie jasności lamp, to już byłby sukces.
Nikt im nie każe ich gasić, bo ludziska się przyzwyczaili do światła w nocy i pewnie by panika powstała jakby się zaczęli wysypiać ? ale zmniejszenie ilości fotonów z lamp byłoby pozytywne dla naszego zdrowia, budżetu miejskiego i ptactwa :) ...ale czy życie i aktualny stan nauczy urzędasów mądrości???????? Nie bardzo, bo zarządzają cudzymi pieniędzmi... ale kto wie? ?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem po sieci i znalazłem gościa, który z ramienia władz zajmuje się włączaniem i wyłączaniem lamp ?

SmartSelect_20200415-155953_YouTube.gif.7eaf77a136b79b29a766ea50efb5f0bd.gif

Tak serio to przecież są gminy, które wyłączają oświetlenie na noc i jakoś ludzie żyją. Tak samo pracując w Niemczech jeździło się tu i tam, i pomijając miasta to ogólnie wioski są słabo oświetlone, tak samo domostwa, a oświetlenie nie wydaje się tak oczobijące, jest jakby przyćmione, a u nas na potęgę kto mocniejszy halogen zamontuje... trochę ciemnogród ;( 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków o 22 i 3 - nawet chmury mniej oświetlone.
Dół kadru 15 st. nad horyzontem.
809825590_przedipo24.thumb.jpg.11d81e50a821178b6b00573636ff9de5.jpg

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu lepiej będzie widać różnicę.
Tło krakowskiego nieba przed zgaszeniem lamp (23:28) i po (00:07). Noc 18/19.04.2020r, czas naświetlań podobny:
123456.gif.5a0624c1a52675ef3f4544a38455dc46.gif

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Od dziś zmieniła się godzina wyłączania krakowskich lamp - z 00:00 na 01:00.

  • Like 1
  • Sad 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)