Skocz do zawartości

Lornetki z decathlonu


waruna

Rekomendowane odpowiedzi

 

W tym sklepie mają przede wszystkim lornetki turystyczne, do ciemnego nieba może mają z dwie, ale ceny nie są jakieś atrakcyjne i raczej nikt Ci tu nie powie czy one się do czegoś nadają. Dużo pewniejszy zakup zrobisz w jakimś sklepie z optyką, a jest ich trochę i mają duży wybór lornetek w różnych cenach i jakościach.
Jako pierwszą lornetkę rozważ jakąś w okolicy 7x35, z wygodnym odstępem źrenicy wyjściowej. Taką lornetką już coś zobaczysz, a wciąż da się nią patrzeć z ręki.
Jeśli chodzi o jakość i cenę, to największy skok obserwacyjny jest między brakiem lornetki a jakąkolwiek lornetką, więc na początek każda da frajdę początkującemu, o ile będzie to ?jasna? lornetka ze źrenicą wyjściową około 5 mm (7x35: 35 mm obiektywu / 7 razy powiększenie = 5 mm źrenicy wyjściowej).

Powodzenia w zakupie i udanych obserwacji.

 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, mam jednak nadzieje, ze ktoś jednak ma jakies doświadczenia z tymi konkretnymi lornetkami, bo tak jak mowie mam kupon na większą sumę.

Np. lornetka 500 8X42 SOLOGNAC ? Ta tez powinna być wystarczajaco jasna.

Pomimo to dzieki Mareg za komentarz. 

PS: Troche nie rozumiem tego komentarza z 60 zl, chyba ktoś starał być sie niemiły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, waruna napisał:

PS: Troche nie rozumiem tego komentarza z 60 zl, chyba ktoś starał być sie niemiły...

Tak, masz rację, Andrzejowi ciągle coś nie w smak, olej gościa bo jest najmądrzejszy i tu nic nie wskórasz. Jak koniecznie chcesz ten kupon przeznaczyć na lornetkę to bierz to 8x42, cudów nie będzie co można wywnioskować z ceny ale jakiejś kaszany też bym się nie spodziewał. Ot normalny produkt.

Jednak jeśli masz możliwość kupić lornetkę za gotówkę i myślisz o około 500 zł to TU masz linka do dobrej lornetki w tej cenie. Dobrej w znaczeniu, że jest warta tych pieniędzy i na odsprzedaży w przyszłości nie stracisz majątku. Negocjować cenę i już.

No i 10x50 jest można powiedzieć taką uniwersalną wartością i do astro i do przyrody.

Edytowane przez lolak89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, waruna napisał:

A do 10x50 statywu nie trzeba juz używać (jako średnio silna kobieta, bo pewnie sila reki ma tu znaczenie)? 

Kwestia też preferencji, ja nie lubię jak gwiazdy drgają nawet minimalnie. Dla mnie nawet 6.5x potrzebuje statywu.

EDIT: Co do pytania to 10x będzie trudniej utrzymać niż 8x, ale też waga lornetki ma tu znaczenie. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, waruna napisał:

Witam,

chcialabym sobie sprawie pierwsza lornetkę do obserwacji astronomicznych i mam do wydania sporo pieniędzy w Decathlonie (kupon).

Czy oferuja oni jakaś lornetkę która byście polecali do obserwacji astronomicznych?

Pozdrawiam,

Nina

Poczytaj sobie, zanim kupisz. Geek

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, waruna napisał:

Ta lornetka co zalinkowałam ma ponad 6 stopni pola widzenia: chyba wystarczy?

Trochę słabo. Zobacz np. tutaj, 8.5 stopnia, też 8x42 i w podobnej cenie:
https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-8x42?from=listing

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w tej półce cenowej porro ma lepsze parametry niż dachówki. Porównaj:

https://www.optyczne.pl/239-Test_lornetki-Delta_Optical_Forest_II_8x42.html

https://www.optyczne.pl/241-Test_lornetki-Delta_Optical_Titanium_8x42.html

Lornetki w podobnej cenie tego samego producenta, ale o innej konstrukcji. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno lornetki to nie taka prosta sprawa , same parametry tu nie wystarczą by jakąś wybrać,. trzeba się wybrać do jakiegoś salonu z możliwością popatrzenia przez różne modele o tych samych parametrach a także o innych i samemu to ocenić. Choć łatwe to nie będzie w przypadku

zbliżonych  jakością egzemplarzy, doświadczenie też nie jest bez znaczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z doświadczeniem u mnie niestety krucho...

Podsumowujac co sie od Was dowiedziałam: za te same pieniądze można kupić znacznie lepsze lornetki gdzie indziej.

Teraz decyzja należy do mnie co z tym fantem zrobie. 

 

Wielkie dzieki za pomoc! 

 

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna porada:

W specjalistycznych sklepach ze sprzętem optycznym pracują na ogół ludzie znający się na rzeczy. Jeśli odwiedzisz taki salon, poproś o zademonstrowanie Ci kilku różnych lornetek wraz z objaśnieniami sprzedawcy na temat działania, obsługi i zalet poszczególnych modeli. Przyłóż lornetki do oczu, popatrz na bliższe a zwłaszcza dalsze plany, oceń, czy Ci wygodnie. Potem, po przemyśleniu sprawy możesz znaleźć wybraną lub podobną lornetkę w sieci za niższą cenę. W przypadku zakupu przez Internet zawsze proś o staranne sprawdzenie egzemplarza przed wysyłką.

Edytowane przez Janko
  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)