Skocz do zawartości

Messier 82 - Galaktyka Cygaro raz jeszcze


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, że zrobiłeś porównanie dla leniwych:))

Zdjęcie rewelacyjne, gratuluję! Kolorystyka, mimo, że mniej hubblowska, to mi bardziej pasuje niż poprzednie podejścia

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Ciekawe co będzie w 2022 

Optyka adaptatywna?

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne! To, co najbardziej uderza, to postęp - pewnie na wszystkich etapach, od akwizycji po obróbkę.
Jedyne, co delikatnie (naprawdę delikatnie) uwiera, to wygaszanie halo galaktycznego w postaci kaszki a nie gradientu - ale to jest widoczne tylko w oglądaniu na 100%. 
Natomiast samo clou, czyli detal pyłów, dodatków h? czy bogactwo niuansów kolorystycznych samego centrum - palce lizać!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Na samym dole wrzucam porównanie prac z 2016, 2018 i 2020 :) Ciekawe co będzie w 2022  :P

Na początku nie doczytałem i myślałem, że te miniaturki na końcu to zdjęcia referencyjne z Hubble'a do porównania... ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, cyberboss napisał:

Dobrze, że zrobiłeś porównanie dla leniwych:))

Zdjęcie rewelacyjne, gratuluję! Kolorystyka, mimo, że mniej hubblowska, to mi bardziej pasuje niż poprzednie podejścia

Optyka adaptatywna?

Dzięki :)

Optyka adaptatywna powiadasz - folia aluminiowa przed lustrem + zielony laser w zębach ;)

20 godzin temu, Bodziok napisał:
Bardzo ładnie. No i mega tragedii nie ma tragedii z tymi gwiazdkami w wersji "nature".  Gdyby mi tak zawsze wychodziły w moim Newtonie....  :)
Zastanawiam się jak taki gigant 350/1400 śmiga na EQ6... to chyba powyżej górnego limitu wagowego....? :)

Dziękuję :) Montaż lekko nie ma - pracuje na maksymalnym limicie bo teleskop waży 22kg. Ale ponieważ montaż jest tuningowany (pręt przeciwwagi, łożyska, paski, smary) to też tragedii nie ma.

Tutaj było trochę info:

 

1 godzinę temu, Panasmaras napisał:

Kapitalne! To, co najbardziej uderza, to postęp - pewnie na wszystkich etapach, od akwizycji po obróbkę.
Jedyne, co delikatnie (naprawdę delikatnie) uwiera, to wygaszanie halo galaktycznego w postaci kaszki a nie gradientu - ale to jest widoczne tylko w oglądaniu na 100%. 
Natomiast samo clou, czyli detal pyłów, dodatków h? czy bogactwo niuansów kolorystycznych samego centrum - palce lizać!

Dzięki :) Miło, że części osób się podoba.

W sumie to halo mógłbym poprawić, ale...  mi się nie chce :P Może na spokojnie kiedyś jak odpocznę od tego materiału. Ale dzięki za uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podoba" to ogromne niedopowiedzenie (przynajmniej w moim przypadku).
Nie ukrywam, że wiele treści przeglądam po łebkach. Najmniej dotyka to działów mi bliskich, bardziej - tych odległych. Astrofoto niespecjalnie mnie zajmuje, choć oczywiście doceniam trud i umiejętności osób fotografujących.

Przy tej M 82 zatrzymałem się na dobrych parę minut, serio. Smakowałem ją w kolorze, w szarościach, w powiększeniach i pomniejszeniach. Rzadko mi się to zdarza. Największe wrażenie zrobiła na mnie gra kolorów w centrum galaktyki, jej świateł raz ciepłych, raz chłodnych, cieni pylastych i kapitalnego różu, zupełnie jakby w Cygarze świętowano hinduskie Holi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)