Skocz do zawartości

15/04/2020


Rekomendowane odpowiedzi

No i pięknie! Łowienie galaktyk w lornetce to ogromna frajda, o czym też niejednokrotnie się przekonałem.

1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

Istotne w mojej całej historii jest to, że w zasadzie już nie używam podczas obserwacji żadnych pomocy. Wszystko staram się zapamiętać przed wyjściem z domu. I tak też jest w drugą stronę, kiedy widzę coś nieokreślonego, staram się zapamiętać lokalizację i sprawdzam co widziałem zaraz po powrocie do domu. Powoduje to dość karkołomne konstrukcje pamięciowo-lokalizacyjne, ale ma tę zaletę, że pewne układy gwiazd pamiętam latami.

Rzeczywiście czasem wychodzą karkołomne rzeczy. Osobiście nigdy w życiu nie wyszedłem na dwór ani razu z żadną mapką czy atlasem. Kiedyś narysowałem sobie w zeszycie jakieś ścieżki do czegoś, ale potem na polu i tak do nich nie zajrzałem. Planując w ten sposób, zapamiętuje zwykle pierwsze skojarzenia, które przyjdą mi do głowy w Stellarium, na Sky.map-org czy innych zdjęciach. Niekiedy bywają dziwaczne, ale często są najlepsze. Minusem czasem bywa pamięć, gdy słabo albo zbyt późno się przygotujemy. A z innych plusów to brak latarki. Jednak planuję kupić drukarkę, więc może kiedyś zacznę zabierać ze sobą jakieś mapy.

 

1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

A ile można jeszcze wyłuskać przez lornetkę? Może około dziesięciu?

No to to już jest chyba zbytnia ostrożność w stylu Harringtona:) Myślę, że pod ciemnym niebem tą lornetką spokojnie można dostrzec ponad sto galaktyk w samym rejonie Panny i Warkocza Bereniki - mówiąc nieostrożnie;)

Edytowane przez Damian P.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Damian P. napisał:

No to to już jest chyba zbytnia ostrożność w stylu Harringtona:) Myślę, że pod ciemnym niebem tą lornetką spokojnie można dostrzec ponad sto galaktyk w samym rejonie Panny i Warkocza Bereniki - mówiąc nieostrożnie;)

Rozszerzając zakres do całych gwiazdozbiorów Panny i Warkocza Bereniki, wliczając te 17 sztuk urobku z relacji, możesz chyba być bliżej prawdy niż ja ? Ale to już wymaga wyjazdu w bardziej ustronne miejsce.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem wczoraj wystawić telepka na mój malutki balkonik. Jedyny kierunek jaki mogę obserwować to S/ SE i to pod kątem powyżej 45°  Także o godzinie 22 mogłem tylko namierzyć Lwa, a co za tym idzie, galaktyki. Udało mi się zidentyfikować   kilka z tych, które dojrzałem. Mianowicie Tryplet Lwa, NGC 3368, NGC 3384, NGC 3379 oraz NGC 2903. Tych raczej jestem pewien, ale tam jest tyle galaktyk, że co chwilę jakaś mgiełka mi przemykała w okularze :) Jeszcze długa droga przede mną, zanim sprawnie będę umiał określić na co akurat patrzę. Jestem ciekawy jak wygląda to we wspomnianych przez Was lornetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 10:26, Stiopa napisał:

NGC 3368, NGC 3384, NGC 3379 oraz NGC 2903

 

W dniu 19.04.2020 o 10:26, Stiopa napisał:

Jestem ciekawy jak wygląda to we wspomnianych przez Was lornetach.

Wszystkie one w lornecie ze szkłami 85mm są absolutnie do zobaczenia pod niebem na wsi. 3368 (M96) jest być może najbardziej ulotna. Ona i M95 są okrągłymi mgiełkami, ale z widocznym gradientem jasności ku centrum. NGC 3379(M105) i 3384 są mniejsze i bardziej - jakby to ująć, skoncentrowane. W moim odczuciu, poddają się łatwiej. NGC 2903 jest, z tego co pamiętam, najłatwiejsza do zobaczenia, ma wyraźnie eliptyczny kształt, a wkładając trochę, a może i sporo wysiłku da się dostrzec dużą różnicę jasności pomiędzy jej obrzeżami a podłużnym centrum.

Edytowane przez Grzesiek
  • Thanks 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zachęcony fajnymi warunkami, no może poza chłodnym wiatrem z kierunku N, pobuszowałem troszkę lornetką 20x70 w podobnych kierunkach.

W dniu 16.04.2020 o 12:16, Grzesiek napisał:

Chile to to nie jest, ale na pewno gwiazdki wielkości 5,5mag i nieco słabsze mogłem wyłuskać okiem nieuzbrojonym

Miałem wczoraj zupełnie podobne warunki. Obserwowałem gdzieś od 21,00 do 22,00.

Na początku zaskoczyły mnie Starllinki, które sunęły jedna za drugą z kierunku SW i przechodziły obok Lwa. Było ich bardzo dużo i nie bały się zupełnie gwieździstego króla zwierząt, gdyż w pewnym momencie przed jego paszczą błyskały bardzo solidnymi flarami (nawet o jasności zbliżonej do Wenus!). Na początku to właśnie te uporządkowane w gęsiego satelity stały się niechcący bochaterami  (tak celowo przec "ch") początkowej części obserwacji.

Chyba jako pierwszy napiszę, że przeszkadzają nie tylko w astrofoto, ale również w obserwacjach wizualnych, a co najmniej rozpraszały uwagę. Odwróciłem więc chwilowo kierunek w stronę panującego obecnie trio komet w Żyrafie i Kasjopei (wszystkie fajnie widoczne).

Wróciłem do Lwa zaczynając od "właściwego" tripletu, nie muszę dodawać, że trójkąt z galaktyk widoczny od razu na wprost z górującym podłużnym Hambrgerem

stellarium-001.thumb.jpg.c1622eae971599e1ae0c6764dc28d6ec.jpg

 

W dalszej części równie odważnie jak sztuczne satelity przeszedłem z celem przed samą paszcze Lwa, celując w niewielkiej z mojej perspektywy, ale całkiem dość jasnej NGC 2903:

stellarium-002.thumb.jpg.d25fc9f3ed8ad71b8c3c0ee8ed56827f.jpg

 

Na ten wieczór przygotowywałem się na coś bardziej trudnego i dla mnie nowego, a mianowicie bliźniaki w Pannie, czyli parkę galaktyk tzw. Siostry Syjamskie (NGC 4567 + NGC 4568).

No cóż nie powiem, że łatwo w 70mm lornecie, ale myślę, że wróciłem z tarczą. Siostrzyczki widoczne zerkaniem jako taki maleńki, maleńki, bardzo subtelny, mglisty dzióbek ptaszka zwrócony w stronę wschodnią. Zadanie nie jest proste, ponieważ po lewej stronie Sióstr Syjamskich jest maleńka, też ledwie widoczna gwiazdka, którą omyłkowo najpierw pomyliłem z wybraną na hit wieczoru parka galaktyk. dopiero po dłuższym wpatrzeniu i zerkaniu wypatrzyłem obok tej gwiazdki dwie stykające się ulotne mgiełki, które jak jestem przekonany była para galaktyk NGC 4567 + NGC 4568 w Pannie. Może ktoś ma też doświadczenia z obserwacji tej maleńkiej jak na lornetę parki?

stellarium-003.thumb.jpg.dc88dd2e99d7a1729eaaea68295de80d.jpg

stellarium-004.thumb.jpg.1c123981e8acc508c3603996c215c7dc.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2020 o 12:16, Grzesiek napisał:

Szczególnie chciałem rozpracować i raz na zawsze uporządkować sobie obszar galaktyk na pograniczu Panny i Warkocza Bereniki. Trudność dla mnie nie polega na dostrzeżeniu tam czegoś, ale na stuprocentowym zidentyfikowaniu tego

?

Mam dokładnie tak samo. Ostatnio w Blizinach jak polowałem Taurusem 13" była istna klęska urodzaju w Pannie. Prawdziwy galaxy-hopping wszystko piękne, ale czy to jest to co ja myślę...

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, GKG napisał:

Może ktoś ma też doświadczenia z obserwacji tej maleńkiej jak na lornetę parki?

Jakieś 6 lat temu udało mi się dostrzec obiekt w podobnej aperturze (15/70), ale mając na uwadze jasności wizualne galaktyk i zasięg lornetki, wówczas zapisałem to tak:

"(...) nieco poniżej jedna z Sióstr Syjamskich jest całkiem łatwym celem. Mowa o NGC 4568, natomiast jej towarzyszka (NGC 4567) jest pod moim niebem raczej poza zasięgiem, chociaż może gdyby SkyMaster wykorzystywał całe 70mm, to kto wie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GKG napisał:

No cóż nie powiem, że łatwo w 70mm lornecie, ale myślę, że wróciłem z tarczą.

Też tak sądzę. Właśnie wróciłem i trochę się pomęczyłem z tą parką w 22x85, ale zdecydowanie stwierdzam, że obiekt(y) są w zasięgu kalibru 70-80mm.

3 godziny temu, GKG napisał:

Zadanie nie jest proste, ponieważ po lewej stronie Sióstr Syjamskich jest maleńka, też ledwie widoczna gwiazdka, którą omyłkowo najpierw pomyliłem z wybraną na hit wieczoru parka galaktyk

Też mnie irytowała, co ciekawe nie ma jej w Stellarium.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)