Skocz do zawartości

Teleskop na balkon


Imek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem nowy na forum a zagadnienia szeroko pojętego kosmosu intrygowały mnie zawsze. Jednak zwykle miałem przeświadczenie  że jestem za głupi żeby ten temat pochłonął mnie po całości ?

Tak czy inaczej nigdy nie podejrzewałem że obserwacja nieba może mnie tak z dnia na dzień uzależnić. Zdaje sobie sprawę, że pomysły na kupno teleskopu po kilku godzinach patrzenia w niebo

to popularny trend, jednak nie słynę z nieprzemyślanych zakupów, mimo że jestem niecierpliwy i jak sobie coś wymyślę to muszę to mieć. Póki co rozglądam się za sprzętem, a czas pokaże czy to hobby

ma szanse przetrwać na dłużej i czy jest sens kupowania teleskopu. Przechodząc do rzeczy.

 

1. Miejscowość to Kalisz, punkt widokowy od południa do północego zachodu prezentujący się tak IMG-20200416-174336.jpg . Na stronie https://www.lightpollutionmap.info/  ratio wynosi 12.8 co jak kojarzę jest raczej dosyć średnim wynikiem. Tereny podmiejskie. Za widocznymi blokami na zdjęciu szczerze pola. 1.jpg Na drugim zdjęciu w miejscu czarnej kropki miejsce obserwacji kierując się w lewą stronę.  Jakiś wyznacznik widoczności? Na wczorajszym niebie gołym okiem widoczna Heka w gwiazdozbiorze Oriona jako taki jeden z najmniej widocznych ale jednak, punktów na niebie. Jeżeli daje to jakikolwiek pogląd. 

2.Konstrukcja to szczerze mówiąc taka, która da najlepsze efekty. Pierwsze co przykuło moje oko to teleskop zwierciadlany Newtona osadzony na Dobsonie. Coś w rodzaju Synta 8. Ale po prawdzie jestem otwarty na każdą sugestie co do wyboru, ponieważ jestem kompletnie zielony w temacie a oczekiwałbym jak najlepszego rezultatu. Oczywiście mogę iść na wiele kompromisów.

3. Obserwacje będę prowadził na balkonie na 3 piętrze czteropiętrowego bloku. Balkon o wymiarach 170x400, barierki wysokie na 100, Zdjęcie balkonu, stolik i krzesełka będą usunięte ;) IMG-20200416-180327.jpg 

4. Co do obserwacji polowałbym przede wszystkim, jako nowicjusz, na Układ Słoneczny nie wykluczając może ważniejszych ( najłatwiejszych ) DS.

5. Przedział cenowy maksymalnie do 2000zł.

Jak coś mi przyjdzie na myśl, będę starał się jeszcze edytował post.

Dziękuje za każdą odpowiedź. 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można Dobsonem obserwować z balkonu, ale ja proponuje MAKa 127. Typowy sprzęt księżycowo-planetarny nie wymagający co do okularów. Wymaga chłodzenia, ale nie trzeba kolimować. Nowy tylko leciutko przekracza budżet, używany się znajdzie w zadanej cenie. Ja swojego nie sprzedam, bo to mój sprzęt do oglądania księżyca i planet z dziećmi. :) 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie chciałem napisać to samo co @pmochocki. Czyli, że na balkon to tylko maczek. Ale w przypadku maczka trzeba pomyśleć jeszcze o montażu i niebezpiecznie zbliżamy się do granic budżetu. A co by nie mówić mamy tylko aperturę 127mm.

Nie spodziewałem się tego po sobie i jeszcze niedawno bym tego nie zrobił. Ale chyba poleciłbym Tobie jednak teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona. Na pewno nie mniej niż 8" a może nawet 10". Sam na początku mojej przygody z astronomią miałem 10" Dobsona i początkowo obserwacje prowadziłem wyłącznie z balkonu. Oczywiście po wywiezieniu sprzętu poza miasto było duuuużo lepiej. Ale nawet z balkonu prawie półmilionowego miasta miałem satysfakcjonujące obrazy. Na potwierdzenie swojej opinii powiem, że po latach wracam do "dziesiątki" i już nie mogę doczekać się dostawy :)

  • Like 3
  • Haha 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Imek napisał:

 jednak nie słynę z nieprzemyślanych zakupów, mimo że jestem niecierpliwy i jak sobie coś wymyślę to muszę to mieć. Póki co rozglądam się za sprzętem, a czas pokaże czy to hobby

Ze względu na powyższe warto przeglądać giełdy na astroforach. Dzięki temu można zaoszczędzić kilkadziesiąt % ceny nowego sprzętu. Zaoszczędzone $$ można przeznaczyć na akcesoria typu okulary.

A do czasu podjęcia decyzji polecam lekturę relacji z moich pierwszych obserwacji "dziesiątką" - https://astropolis.pl/topic/38437-gso-10-relacja-świeżaka/. Nie wiem jak to się stało, że nie zamieściłem ich na Forum Astronomicznym tylko na innych. Mam nadzieję, że admin i społeczność FA mi to wybaczą.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jastrzębiu-Zdroju mają w lombardzie maka SW 127 OTA za 7 stówek: https://www.facebook.com/marketplace/item/617457775727115/

cena taka sobie zważywszy że jest bez osprzętu (okulary, kątówka) i że jest to starszy model, nie wiem też w jakim jest stanie. Ale przy układaniu scenariuszy cenowych można wziąć pod uwagę nawet jeśli nie ten egzemplarz, to ew. opcję zakupu podobnego za zbliżona lub nieco niższą kwotę (moim zdaniem należałoby negocjować trochę tę cenę).

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie tylko czy nie wyjdzie Ci czasami że głowę musiałbyś mieć po za barierka obserwując US 10" dobsonem + stolik. Refraktory mają tą niewątpliwą balkonowa przewagę że patrzymy z drugiego końca rury ;) O innych konstrukcjach się nie wypowiadam bo nie mialem, ale 10" Dobson na podobny w sumie do mojego balkon.... masz jaja :)

Edytowane przez sosna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10tkę Syntę, składaną ale mój balkon jest trochę większy, plus mieszkam na ostatnim piętrze. Pierwsze co widziałem to Jowisz z balkonu, nadal jeden z moich ulubionych widoków. 

Generalnie polecałbym ci obejrzeć chociaż zdjęcia rzeczywiste i zobaczyć jakie to jest wielkie - bo to jest mój główny zarzut wobec mojej Synty. Mała armata, ciężka i nie poręczna. Wożenie jej, znoszenie sprzętu do auta bywa męczące - a jestem kawał chłopa (podobno).

MAK będzie na pewno 100x bardziej poręczny, z tymże newton jest bardziej uniwersalny.

Jeśli zdecydowałeś się na newtona to tak jak @_Wojtek_ napisał też polecałbym ci jednak GSO. Ja wziąłem Syntę ze względu na to że jest składana i wydawało mi się że zaoszczędzi miejsca. I zaoszczędziła, natomiast  te 20-30 cm w pionie przehandlowałbym teraz chociażby na łożyskowany montaż jaki ma GSO - prowadzenie Synty bywa okropne. 

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podpinam się pod temat. Kosmos od zawsze mnie fascynował, a gwiazdy uwielbiam podziwiać czy to podczas nocnych przelotów na morzu czy to z pokładu swojego balkonu :) Rok temu wpadłem na pomysł aby kupić teleskop i przyjrzeć się tym gwiazdą nieco lepiej, jednak nie starczyło czasu aby zgłębić temat zakupu odpowiedniego teleskopu. Dzisiaj mam nadzieję że jestem nieco bliżej zakupu, stąd moje pytanie: co polecicie? Poniżej dane wyjściowe :D

1. Mieszkam na obrzeżach Leszna (Wielkopolska).

2. Wg www.lightpollutionmap.info ratio=6,62.

3. Widok z balkonu w zakresie 150-330st (od centrum na zewnątrz miasta).

4. Balkon o wymiarach 140x600 cm, wzdłuż na połowie zadaszony.

5. Tak jak kolega z postu zacząłbym pewnie od obserwacji Układu Słonocznego, aczkolwiek gdyby teleskop miał jakąś sensowną możliwość obserwacji podstawowych DS to byłoby świetnie.

6. Na tą chwilę nie czuję potrzeby robienia zdjęć, ale wszyscy piszą że to przychodzi z czasem. I tutaj pytanie: czy obraz widziany w okularze to jest dokładnie to samo co na ewentualnym zdjęciu? Czy tez zdjęcie wydobywa "coś więcej"?

7. Budżet na teleskop to 3000zł.

8. Czy zakup małego teleskopu apochromatycznego miałby w ogóle sens?

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)