Skocz do zawartości

Jaka lornetka na balkon dla dziecka


gn0m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu (2 lata) gdy tylko robi się cieplej wychodzę z moją córką (lat 9) na balkon z lornetką. Do tej pory korzystaliśmy ze starej (30 lat) radzieckiej lornetki o nazwie jakiej nie pamiętam i parametrach 30 x 8 ale ostatnio uznałem że warto by było kupić coś lepszego stricte do naszych obserwacji nocnych. No i tu mam pytanie co byście polecili.

Wiem że i tak będę musiał wybrać się do sklepu i samą lornetkę potrzymać w rękach - ale chciałbym wiedzieć o co w sklepie pytać.

Wymagania:

Cena - mogę na taki zakup przeznaczyć 200-300 zł. Nie jest to dużo, wiem, ale uwzględniwszy fakt że obserwacji dokonujemy z balkonu mieszkania w dużym mieście (Wrocław) nie widzę sensu wykładana większych pieniędzy. Za kilka lat gdy Gabi będzie już w stanie przetrwać całą noc bez snu zainwestuję w lepszy sprzęt i będziemy wyjeżdżać na obserwacje za miasto. Obecnie oczy Jej się kleją już koło 11 więc obserwacje siłą rzeczy musimy ograniczyć do balkonu.

Zbieranie światła - oczy 9-latki, myślę, wykorzystają całe x7. Aczkolwiek świata miasta mogą to trochę zredukować. Tu zdam się na Wasze doświadczenie.

Waga - coś co udźwigną ręce 9-latki i przy czym gwiazdy nie zamienią się w smugi. Ewentualnie dodatkowy statyw - opcja jak najbardziej dopuszczalna.

Okulary - noszę takowe a że sam też będę z niej korzystał to fajnie by było gdyby umożliwiała obserwacje bez zdejmowania ich.

Trwałość - fajnie jeśli przetrwa przynajmniej 5 lat. Po tym czasie, jak pisałem, zainwestuję w lepszy sprzęt.

 

No i tak to wygląda. Liczę na dobre rady :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Może to: 

 

Mam ten egzemplarz.

Zdecydowanie polecam - zaskakująco przyjemna lornetka (nie tylko dla dzieci), tutaj już można mówić, że w dłoniach drgania są do opanowana, obraz znacznie mniej drga niż w wersji 8x30, którą też posiadam tej firmy.

Centrum jakieś 40 - 50 % super ostre, szerokie pole widzenia, niezły kontrast, dobra transmisja, świetne odwzorowanie bieli.

Naprawdę świetna lornetka - lubię nią obserwować właściwie wszystko: krajobrazy, samoloty, ptaki, a nawet motyle i pszczoły. Na nocnym niebie też mnie milo zaskoczyła, jest jasno, gwiazdki w środku to szpileczki, a i na dość ciemnym niebie wiele obiektów głębokiego nieba pokaże (wczoraj bez większych problemów wyłapałem nią kometę C/2019 Y1).

Generalnie mając dwa modele firmy Opticorn (8x30 i przedmiotową 6,5x32), polecam tego producenta - świetna relacja ceny do jakości - stąd ciekawią mnie większe modele tej firmy np. 10x50 .

PS. Nie zaszkodzi przypomnieć, że dzieciaków trzeba pilnować, żeby czasem nie wpadły na pomysł oglądania lornetką Słońca - można trwale uszkodzić wzrok!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)