Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem GoTo na Sky Watcher 200/1000


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dobrego tygodnia zmagam się z ustawieniem systemu GoTo pod montażem EQ5 dla teleskopu Sky Watcher 200/1000. Montaż jest zorientowany na biegun (najlepiej jak potrafię, wydaje mi się, że jest ok), jest wypoziomowany, wysokość geograficzna jest odpowiednia, ale za każdym razem próbując zrobić alligment okular pokazuje nie to, co powinien. Błąd jest zbyt wielki, aby pilotem znaleźć gwiazdę. Raz mi się jedynie udało, gdy po dłuższym czasem zmagań Capella zjechała na tylko nisko, że próbując ją ustawić potrafiłem zjechać najpierw pilotem do drzew nad którymi wisiała i w taki sposób sugerując się nimi skalibrować całość. Ciężko jest mi oszacować jakiego rzędu był to błąd, ale mógłbym od miejsca gdzie "patrzy tuba" zrobić dwie długości z kciukiem i palcem wskazującym. Czytam od dłuższego czasu w czym może tkwić problem... 

Wiele razy zarzuca się złe zorientowanie na Polaris. Wyjustowałem jednak lunetkę jak mogłem (dalej jest małe bicie na kręcącym się krzyżyku w lunetce, ale nie miałem okazji bawić się imbusami ustawiając na obiekt, który jest daleko, także czubek dachu musiał wystarczyć) i ustawiam według wielu tutoriali, także powinno być dobrze. Czytałem zresztą historię o tym, że wiele ludzi nastawia zupełnie bez lunetki i też im działa. Home position starałem się wyznaczyć stosując poziomice i znaczyć miejsca zarówno na montażu jak i parkować SynCanem by móc to zrobić poprawnie.

Wiele razy czytałem też, że głównie ludzie popełniają błędy wpisując złe dane położenia, itd. Używałem różnych źródeł, ostatnio wbijam dane korzystając z aplikacji Synscan Ini 2 na androida. Po wpisaniu wszystkich danych dokładnie, czyli oczywiście z amerykańskim systemem zapisu dat, odpowiednim GMT (co ciekawe aplikacja Polar Finder za którą trzeba zapłacić w google play pokazuje GMT+2, a ta +1 czyli poprawną, także nie polecam tej pierwszej), DayLight Savings na Yes, pojawia się jedna rzecz, która mnie nieco dziwi, ponieważ gdy aplikacja pokazuje Polaris position np. spisując z teraz P. Scope 7h 41mn, Hour Angl 20h 37mn, to pilot SynCana z montażu zwraca mi zawsze podobne godziny, ale o 6-4 minuty mniej. Jak to możliwe, że nie jest to zgrane ze sobą? Różnica jednak jest mała w ustawieniu lunetki, także to nie powinien być problem. Aplikacja zwraca też inne położenie nad poziomem morza - skacze od 70 do 85, ale sprawdziłem mapy regionu w sieci i u mnie powinno być ok. 60 m,n.p.m, także zwykle wpisuje tyle (chociaż wpisując taki wynik jaki pokazuje apka rozbieżność z minutami dalej występuje). 

 

To tak w skrócie, nie wiem już co mam robić. Wywaliłem dużo kasy, a od ponad tygodnia nic tylko kręcę tym na około i przechodzę całą procedurę montowania i rozkładania po to, by na koniec manualnie kręcić tubą i szukać czegokolwiek po omacku dosłownie i w przenośni.

 

Zna ktoś jeszcze jakieś inne przyczyny/powody/często popełniane błędy początkujących?

 

Dziękuje z góry za przeczytanie posta i ewentualną reakcję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne pilota i jeszcze raz całość poustawiać z pomocą SynScan Inita. Sam używam tego programiku od dawna i zawsze było ok. 

Po resecie ustawień, zrobiłbym tylko takie kroki:

  1. ustawienie w lunetce polarnej w pozycji jak pokazuje SynScan Init (nie musi być jakoś super dokładnie)
  2. ustawienie w pilocie położenia GPS
  3. ustawienie daty, godzin i strefy czasowej

I potem rozpocznij procedurę alignu kierując np na Arktura czy Capellę. Na 90% gwiazdka powinna wylądować w polu widzenia szukacza, albo tuż obok. Kiedy w czasie alignmentu przesuwasz pilotem montaż, można też zmieniać szybkości przesuwu, nie musisz cały czas jeździć na x2 czy x4. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć dawno (z 0,5 roku) nie ustawiałem Synscan ale zawsze używam właśnie  Synscan Ini 2 i było OK (no kiedyś przez pomyłkę pomyliłem długość z szerokością geograficzną) Trzeba faktycznie pamiętać o "dziwnym" dla nas formacie daty - tutaj łatwo o pomyłkę, ale wystarczy uważnie przepisać dane z okna aplikacji do pilota. Co do ustawienia na biegun do celów wizualnych spokojnie wystarczy trafienie w lunetce biegunowej. Zazwyczaj alignuję teleskop na trzy gwiazdy o ile to możliwe znajdujące się po różnych stronach nieboskłonu. Zazwyczaj wybieram pierwszą gwiazdę np. Capella odsprzglam montaż u ustawiam gwiazdę w szukaczu (zjustowanie szukacza z teleskopem bardzo tu pomaga) blokuję sprzęgła i potem już pilotem ustawiam gwiazdę w okularze zatwierdzam pozycję i wybieram następne gwiazdy - następne już bez rozprzęglania ustawiam pilotem w środku pola widzenia okularu 

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Geograficzna to może być szerokość , albo długość, z wysokością spotykam się po raz pierwszy ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pawcio napisał:

azwyczaj alignuję teleskop na trzy gwiazdy o ile to możliwe znajdujące się po różnych stronach nieboskłonu. Zazwyczaj wybieram pierwszą gwiazdę np. Capella odsprzglam montaż u ustawiam gwiazdę w szukaczu (zjustowanie szukacza z teleskopem bardzo tu pomaga) blokuję sprzęgła i potem już pilotem ustawiam gwiazdę w okularze zatwierdzam pozycję i wybieram następne gwiazdy - następne już bez rozprzęglania ustawiam pilotem w środku pola widzenia okularu 

 

Nie sądziłem, że można manualnie korygować tubę bez sprzęgła podczas aligacji. Myślałem, że jak sam ruszę to SynCan nie zarejestruje tego przesunięcia i dalsza konfiguracja na nic, ale w sumie przynajmniej zanim zatwierdzę pierwszą gwiazdę to ma jakiś sens? Spróbuję, ale teraz jak na złość chmury wszędzie i lekkie opady. Dzięki. 

 

7 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

I Geograficzna to może być szerokość , albo długość, z wysokością spotykam się po raz pierwszy ;)

 

Możliwe. Nie każdy operuje takimi terminami na co dzień, czy też w ogóle ma często okazję wyrazić się w języku polskim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dawid Danowski napisał:

Spróbuj zaczynać alignacje tak żeby przeciwwaga była idealnie skierowana w dół (wtedy lunetka nie będzie idealnie w pozycji zegara) przynajmniej ja tak robię i jest ok

Zawsze mam przeciwwagę w dół - tak powinno wyglądać tak zwane home position. Lunetkę ustawiam najpierw regulując Polaris do kółka na skali, po czym oś wraca do położenia startowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy też mi się zdarzyło, że montaż wskazywał gwiazdę celując w ziemię. Po prostu nastawiałem go na 9x rate w odpowiednie miejsce i po alignacji nawet na jedną gwiazdę był w stanie trafić chociaż w okolice obiektów, które mu wskazywałem. Nie wiem czy robię dobrze często niechlujnie ustawiając home position ale zauważyłem, że i tak zazwyczaj muszę go dosyć znacznie korygować więc ostatnio nie przywiązuje do tego zbyt dużej uwagi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2020 o 14:15, Grzegorz Czernecki napisał:

I Geograficzna to może być szerokość , albo długość, z wysokością spotykam się po raz pierwszy ;)

Oj pomyliłem się po prostu - proszę się nie czepiać - ten się nie myli kto nic nie robi..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pawcio napisał:

Oj pomyliłem się po prostu - proszę się nie czepiać - ten się nie myli kto nic nie robi..

Paweł, komentarz nie był skierowany w Twoim kierunku :)

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)